Godziny otwarcia:
Pn-Pt 8:00 - 21:00, Sb 8:00-15:00.

Kolposkopia wziernikowanie macicy Wrocław

Kolposkopia
szyjki macicy

Kolposkopię należy wykonać w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w badaniu cytologicznym. Ma na celu wykluczenie lub potwierdzenie obecności patologicznych zmian, a tym samym pomoc we wskazaniu właściwej ścieżki leczenia.

Wiele pacjentek martwi się koniecznością wykonania kolposkopii. W rzeczywistości takie zalecenie nie oznacza diagnozy o raku szyjki macicy. Jest to badanie diagnostyczne, które ma na celu rozwiać ewentualne wątpliwości. Podczas badania lekarz ogląda szyjkę macicy i ocenia, co mogło przesądzić o takich wynikach badania cytologicznego. Szacuje się, że zaledwie 2% badań kolposkopowych kończy się zdiagnozowaniem nowotworu – w tych przypadkach podejmujemy dalsze działania diagnostyczne i lecznicze.

koszt zabiegu

450 zł

czas zabiegu

20 – 30 min

znieczulenie

niewymagane

kwalifikacja

wymagana

rekonwalescencja

0 dni

Zalety

Efekty

  • możliwość szybkiego rozpoznania podejrzanych zmian na szyjce macicy i pobrania celowanych wycinków do badania histopatologicznego 
  • mała inwazyjność i bezpieczeństwo zabiegu 
  • w trakcie badania można pobrać wycinek do badania histopatologicznego
  • pozwala wykryć wczesne postaci raka szyjki macicy
  • lekarz może od razu ocenić stan szyjki macicy, jej kanał, pochwę oraz srom
  • pomaga ocenić stan narządów rodnych
  • pozwala rozpoznać typ infekcji
  • pozwala rozpoznać zakażenie wirusem HPV

Kolposkopia – diagnostyka raka szyjki macicy

Czym jest kolposkopia, czyli wziernikowanie macicy?

Czy badanie kolposkopowe wymaga wcześniejszej kwalifikacji?

Kolposkopię można przeprowadzić tylko po wcześniejszej konsultacji z ginekologiem DCG oraz po wykonaniu cytologii. Jej wynik należy okazać przed przystąpieniem do zabiegu. Najlepiej wykonać badanie między 10. a 20. dniem cyklu.

Na około 24 godziny przed kolposkopią szyjki macicy należy wstrzymać się od irygacji, współżycia i stosowania chemicznych środków dopochwowych. Zaleca się mycie okolic intymnych samą wodą, bez użycia płynów myjących. Na zabieg zalecamy naszym pacjentkom wygodny ubiór.

Przebieg oceny szyjki macicy

Na pierwszy rzut oka kolposkopia wygląda jak standardowe badanie ginekologiczne, gdyż pacjentka siedzi na fotelu w tradycyjnej pozycji. Procedura polega na włożeniu do pochwy specjalnego wziernika, a następnie na obserwowaniu dróg rodnych za pomocą kolposkopu, który zostaje przysunięty na ok. 20 cm do przedsionka pochwy.

Badanie jest przeprowadzane w kilku etapach – najpierw z naturalnym śluzem, później po jego usunięciu solą fizjologiczną, a na końcu po przemyciu szyjki macicy kwasem octowym w stężeniu 3% lub kwasem mlekowym w stężeniu 5%. Zabieg może trwać ok. kilkanaście minut, a lekarz praktycznie od razu może przedstawić Ci jego wynik.

Zalecenia pozabiegowe po wziernikowaniu szyjki macicy

Do domu możesz wrócić od razu po zabiegu i odebraniu wyników. Po kolposkopii nie powinny pojawić się żadne uciążliwe dolegliwości. Możesz odczuwać jedynie niewielki ból podbrzusza oraz lekkie plamienia, które powinny samoczynnie ustąpić w krótkim czasie.

Kolposkopia jest bezpiecznym zabiegiem, a powikłania po niej pojawiają się niezwykle rzadko. Mimo wszystko warto obserwować, czy nie pojawiają się jakieś nieprawidłowości, a w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym w DCG.

Diagnostyka chorób szyjki macicy w DCG

Doskonale rozumiemy, że nieprawidłowy wynik badania cytologicznego może być powodem do zmartwienia. Dokładamy wszelkich starań, by jak najszybciej rozwiać Twoje obawy i przedstawić wyniki kolposkopii jednoznacznie wskazujące na źródło problemów. W naszym Centrum pracują lekarze z wieloletnim doświadczeniem, za którymi stoi duża liczba wykonanych zabiegów dotyczących nie tylko diagnostyki raka szyjki.

Opieka okołomedyczna w DCG skupia się na potrzebach pacjenta. Zadbamy o to, abyś na każdym kroku czuła nasze wsparcie – czy to dzięki możliwości łatwego znalezienia wolnego terminu, czy też swobodnego porozmawiania z lekarzem prowadzącym.

Zmniejsz ryzyko zachorowania na nowotwór zaszczep się przeciwko wirusowi HPV

Wskazania i przeciwwskazania
do zabiegu kolposkopii

Wskazania

Przeciwwskazania

  • nieprawidłowy wynik cytologii lub/i wymazu HPV 
  • podejrzane zmiany na szyjce macicy i w pochwie 
  • plamienia kontaktowe 
  • krwawienie miesiączkowe  
  • stosowanie leków dopochwowych, irygacji w dniu badania 
  • aktywny ostry stan zapalny pochwy 
  • uczulenie na jod 

Zapoznaj się z naszymi lekarzami

Lekarz DCG lek. Beata Dawiec

„Zabieg kolposkopii polega na dokładnym badaniu szyjki macicy i pochwy przy użyciu specjalnego przyrządu optycznego zwanego kolposkopem. Ten zabieg może pomóc w wykrywaniu zmian, takich jak nieprawidłowe komórki czy zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), które mogą prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych w przyszłości. Rozumiem, że zabieg ten może budzić obawy i niepewność, ale chciałbym Cię zapewnić, że jestem tutaj, aby Cię wesprzeć i pomóc przejść przez ten proces. Kolposkopia jest rutynowym badaniem przeprowadzanym przez doświadczonych specjalistów, którzy skupiają się na Twojej wygodzie i bezpieczeństwie. Twoje zdrowie i dobrostan są dla mnie najważniejsze. Razem możemy omówić wszystkie aspekty kolposkopii i podjąć decyzję, która będzie najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom i celom zdrowotnym.”

FAQ dotyczące Kolposkopii

Czy kolposkopia wykrywa raka?

Pokaż odpowiedź

Tak, kolposkopia pozwala na wykrycie zmian przednowotworowych lub nowotworowych. W przypadku wykrycia takiego stanu nasi specjaliści zlecą dalszą ścieżkę leczenia.

W jakim wieku można wykonać kolposkopię?

Pokaż odpowiedź

Kolposkopii, czyli wziernikowaniu macicy mogą poddać się kobiety w każdym wieku.

Czy kolposkopia jest wiarygodna?

Pokaż odpowiedź

Tak, kolposkopia to bardzo skuteczna metoda wykrywania zmian przednowotworowych lub nowotworowych.

Jak długo czeka się na wyniki kolposkopii?

Pokaż odpowiedź

Wynik kolposkopii jest gotowy już po badaniu. Jeżeli lekarz pobrał wycinek do oceny histopatologicznej, to na ten wynik należy poczekać około dwóch tygodni.

Jak wygląda procedura kolposkopii?

Pokaż odpowiedź

Pacjentka leży na ginekologicznym fotelu, a lekarz wykorzystuje kolposkop do oglądania tkanek. W razie potrzeby może także pobrać małe fragmenty tkanki do badania histopatologicznego.

Czy badanie jest bezpieczne?

Pokaż odpowiedź

Tak, kolposkopia jest ogólnie uważana za bezpieczną procedurę. Lekarz zawsze omówi potencjalne ryzyko i korzyści przed przystąpieniem do badania.

Kontakt z DCG

Umów wizytę już teraz

Masz pytania? Wątpliwości? Zadzwoń do nas w godzinach pracy lub napisz do nas wiadomość.

Wiadomość
Napisz do Nas

Lokalizacja kliniki

1.
Centrum DCG Powstańców

Powstańców Śląskich 48,
53-333 Wrocław

2.
Centrum DCG Krynicka

Krynicka 22/1A,
50-555 Wrocław

Umów wizytę już teraz

Napisz do nas