Godziny otwarcia:
Pn-Pt 8:00 - 21:00, Sb 8:00-15:00.

badanie drożności jajowodów

Badanie drożności
jajowodów

Podczas badania lekarz może wykryć co jest przyczyną niedrożności jajowodów, a także jakie nieprawidłowości występują w obrębie dróg rodnych pacjentki. To z kolei pozwoli na zastosowanie właściwego toku leczenia, które pomoże uporać się z występującym problemem.

Badanie wykonywane jest w celu oceny przepuszczalności jajowodów, co ma kluczowe znaczenie dla oceny płodności i diagnostyki przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Badanie pozwala określić, czy jajowody są drożne i czy istnieją ewentualne przeszkody lub zwężenia. W przypadku par starających się o dziecko, badanie to może dostarczyć cennych informacji dotyczących ewentualnych przeszkód w procesie zapłodnienia oraz wskazać dalsze kroki w leczeniu niepłodności. Badanie drożności jajowodów ma zatem kluczowe znaczenie w diagnostyce i planowaniu terapii, aby pomóc parom spełnić pragnienie posiadania potomstwa.

koszt zabiegu

1500 – 1600 zł

czas zabiegu

15 – 20 min

znieczulenie

brak lub ogólne

kwalifikacja

wymagana

rekonwalescencja

0 dni

Zalety

Efekty

 • użycie bezpiecznej formy obrazowania za pomocą USG, a nie promieni rentgenowskich w porównaniu do klasycznego HSG 
 • nie wyklucza starań o zajście w ciążę w tym samym cyklu 
 • użycie soli fizjologicznej lub biodegradowalnej pianki 
 • dokładne zobrazowanie drożności i przebiegu jajowodów oraz wnętrza jamy macicy w USG
 • możliwość zaplanowania dalszego planu leczenia na podstawie otrzymanych informacji

Badanie drożności jajowodów
– przygotowanie i przebieg

Wskazania do badania drożności jajowodów HSG

Najczęstszym zaleceniem do wykonania badania drożności jajowodów HSG jest chęć sprawdzenia skąd biorą się problemy z zajściem w ciążę lub poronienia. Do podjęcia decyzji o badaniu powinny skłonić Cię również  dolegliwości związane z nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, występowanie bólu podczas miesiączki lub stosunku, przebyte operacje w obrębie miednicy czy choroby zapalne w tym obszarze. Przeprowadzenie badania zaleca się również profilaktycznie pacjentkom, które były narażone na czynniki ryzyka, takie jak choroby weneryczne, zapalenie narządów płciowych, endometrioza lub choroby autoimmunologiczne.

Przygotowanie do badania HSG

Badanie drożności jajowodów HSG powinno być poprzedzone wizytą kwalifikacyjną, podczas której lekarz sprawdzi wskazania do zabiegu, a także zaleci właściwe przygotowanie. Najważniejszym etapem tego procesu będzie zrobienie wymazu bakteriologicznego z pochwy w cyklu poprzedzającym badanie. Tylko brak stanów zapalnych umożliwia wykonanie badania drożności jajowodów. Lekarz zleci również przeprowadzenie badań antygenu Hbs oraz przeciwciał anty-HCV, które muszą zostać przedstawione przed kwalifikacją do zabiegu.

Przed badaniem należy pojawić w naszym centrum medycznym co najmniej 15 minut wcześniej, aby przyjąć środek przeciwbólowy. Nie musisz być na czczo ani przygotowywać się w inny, szczególny sposób.

Jak przebiega badanie HSG?

Badanie sprawdzające drożność jajowodów w centrum medycznym DCG we Wrocławiu trwa zaledwie 15-20 minut. Wykonuje się je w połowie cyklu, czyli między 8. a 12. dniem, gdy plamienie już ustąpi. Procedura oceny jajowodów odbywa się na fotelu ginekologicznym. Rozpoczyna się od badania ultrasonograficznego, podczas którego lekarz upewnia się, że pacjentka nie jest w ciąży i nie posiada patologii macicy i przydatków. Kolejnym krokiem jest rozszerzenie ścian pochwy wziernikiem i przemycie szyjki macicy roztworem odkażającym. Do pochwy zostaje wprowadzony jednorazowy, sterylny cewnik, na końcu którego znajduje się balonik. Po jego wypełnieniu z drugiego kanału cewnika zostaje zaaplikowany roztwór soli fizjologicznej, który wypełnia jamę macicy i trafia aż do jajowodów. Na monitorze aparatu ultrasonograficznego lekarz może na bieżąco obserwować przepływ płynu przez jajowody, a także kształt i wielkość jamy macicy.

Rekonwalescencja po badaniu Sono HSG

Badanie Sono HSG może skutkować pewnym dyskomfortem po zejściu z fotela ginekologicznego. Możesz odczuwać m.in. bóle podbrzusza i skurcze macicy. Powinny ustąpić samoczynnie w krótkim czasie, jednak pamiętaj, że możesz wspomóc się lekami przeciwbólowymi. Do domu wrócisz od razu po wyjściu z gabinetu.

Możliwymi powikłaniami po zabiegu są zapalenie przydatków i infekcje intymne. Jeśli zauważysz coś, co Cię niepokoi, od razu skontaktuj się z lekarzem wykonującym badanie w DGC.

Jesteśmy liderami
w skutecznym leczeniu niepłodności

90% naszych terapii leczenia niepłodności kończy się szczęśliwą ciążą

Badanie drożności jajowodów w DCG

Badanie drożności jajowodów HSG wiąże się z pewnym dyskomfortem dla pacjentki, również tym psychicznym i związanym z obawami o niepłodność. Z tego powodu dokładamy wszelkich starań, by wyczerpująco odpowiadać na wszelkie pytania oraz wyjaśniać uzyskane wyniki badań. W DCG masz do dyspozycji wysoce wykwalifikowaną kadrę lekarzy, którzy na co dzień pracują w szpitalach i dysponują wieloletnim doświadczeniem. Każdego roku w DCG przeprowadzamy wiele badań drożności jajowodów metodą HSG.

Stawiamy również na indywidualne podejście do pacjenta w sprawach okołozabiegowych. Do dyspozycji masz kilka sposobów rezerwacji wizyty, a także krótki czas oczekiwania na dostępny termin. Sprawdź ofertę DCG we Wrocławiu.

Wskazania i przeciwwskazania
badania drożności jajowodów

Wskazania

Przeciwwskazania

 • podejrzenie nieprawidłowości kształtu lub budowy macicy 
 • podejrzenie niedrożności jajowodów 
 • diagnostyka niepłodności  
 • nieprawidłowe wyniki cytologii 
 • aktywny ostry stan zapalny pochwy 
 • ciąża 
 • krwawienie i plamienie z dróg rodnych 

Zapoznaj się z naszymi lekarzami

Lekarz DCG dr n. med. Mariusz Markuszewski

„Chciałbym zacząć od podkreślenia, że doceniam Twoje zaufanie i odwagę, której potrzebujesz, aby podjąć ważną decyzję dotyczącą zabiegu drożności jajowodów. Rozumiem, że może to być czas pełen niepokoju i obaw, dlatego jestem tutaj, aby Ci pomóc i udzielić wszelkich informacji, które mogą pomóc dokonać właściwej decyzji. Zabieg drożności jajowodów ma na celu przywrócenie prawidłowego przepływu i funkcji Twoich jajowodów, które odgrywają kluczową rolę w procesie naturalnego poczęcia. Pragnę zapewnić moje pacjentki, że jestem tutaj, aby je wesprzeć i odpowiedzieć na wszystkie pytania. Przed przystąpieniem do zabiegu omówimy wszystkie korzyści i potencjalne ryzyko, abyś była w pełni poinformowana i świadoma. Będę Cię wspierał na każdym etapie procesu, zarówno przed, jak i po zabiegu, aby zapewnić Ci jak największy komfort i najlepsze rezultaty.”

FAQ dotyczące badania drożności jajowodów

Kiedy należy wykonać badanie drożności jajowodów ?

Pokaż odpowiedź

Badanie należy wykonać w pierwszej połowie cyklu – między 8 a 12 dniem, po całkowitym ustąpieniu krwawienia i plamienia. Badania nie wykonuje się w czasie krwawienia miesiączkowego, nawet w przypadku śladowego plamienia z ujścia zewnętrznego części pochwowej szyjki macicy.

Jak przygotować się do badania drożności jajowodów?

Pokaż odpowiedź

W cyklu poprzedzającym badanie pacjentka powinna mieć pobrany wymaz bakteriologiczny z pochwy, w celu wykluczenia stanów zapalnych w obrębie narządów rodnych. W przypadku nieprawidłowego wyniku należy poddać się leczeniu przeciwzapalnemu. Konieczne są także aktualne badania antygenu Hbs oraz przeciwciał anty-HCV.

Pacjentka proszona jest o przybycie 15 minut przed planowanym zabiegiem, nie trzeba być na czczo. Przed zabiegiem pacjentka otrzyma środek przeciwbólowy.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu drożności jajowodów?

Pokaż odpowiedź

Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może udać się do domu. Ewentualny ból podbrzusza można uśmierzyć przyjmując leki przeciwbólowe.

Dlaczego warto wykonać badanie drożności jajowodów?

Pokaż odpowiedź

Badanie to jest szczególnie ważne dla kobiet, które mają trudności w zajściu w ciążę. Pozwala na ocenę, czy ewentualne blokady lub zwężenia w jajowodach mogą stanowić przeszkodę dla naturalnego zapłodnienia.

Czy badanie drożności jajowodów jest bolesne?

Pokaż odpowiedź

W większości przypadków badanie nie jest uważane za bardzo bolesne. Niektóre kobiety mogą odczuć lekki dyskomfort lub niewielkie bóle podczas procedury, ale jest to zazwyczaj krótkotrwałe

Czy badanie drożności jajowodów ma wpływ na płodność?

Pokaż odpowiedź

Badanie samo w sobie nie wpływa na płodność. Jest to procedura diagnostyczna mająca na celu określenie stanu jajowodów. Jeśli zostaną wykryte problemy, lekarz może zalecić dalsze kroki leczenia lub procedury, które mogą poprawić płodność.

Kontakt z DCG

Umów wizytę już teraz

Masz pytania? Wątpliwości? Zadzwoń do nas w godzinach pracy lub napisz do nas wiadomość.

Wiadomość
Napisz do Nas

Lokalizacja kliniki

1.
Centrum DCG Powstańców

Powstańców Śląskich 48,
53-333 Wrocław

2.
Centrum DCG Krynicka

Krynicka 22/1A,
50-555 Wrocław

Umów wizytę już teraz

Napisz do nas