Najlepsi specjaliści we Wrocławiu
Przyjmujemy prywatnie i na NFZ. Zadzwoń i dowiedz się więcej +71 71 88 600
Przyjmujemy prywatnie i na NFZ. Zadzwoń i dowiedz się więcej +71 71 88 600
Wyślij swoje CV na kontakt@dcg.wroclaw.pl albo zdzwoń pod numer +71 71 88 600
Indywidualne programy dla pracowników, podwykonawstwo medyczne
Kompleksowa profilaktyka i leczenie chorób końcowego odcinka układu pokarmowego. Konsultacja prywatna lub w ramach kontraktu z NFZ.
Wizyta u proktologa zazwyczaj nie kojarzy się pacjentom z niczym przyjemnym, podobnie jak schorzenia związane z tym działem medycyny. Nieleczone mogą jednak prowadzić do poważnych problemów, które nie tylko obniżają jakość życia, ale też mogą mu zagrażać. Zobacz, jak przygotować się do wizyty u proktologa w Centrum Medycznym DCG we Wrocławiu.
Lekarz proktolog zajmuje się schorzeniami dotyczącymi ujścia przewodu pokarmowego, a dokładnie jelita grubego, kanału odbytu i odbytnicy. Dotyczy to zarówno poważnych chorób, takich jak nowotwór jelita grubego, szczelina odbytu czy ropień okołoodbytniczy, ale także powszechniej spotykanych dolegliwości, jak wypadanie hemoroidów czy problemy z nietrzymaniem stolca.
Nie każde leczenie proktologiczne wiąże się z koniecznością przyjmowania leków czy poddania się zabiegowi chirurgicznemu. Czasami wystarczy zmiana codziennych nawyków, chociażby rezygnacja z jedzenia w pośpiechu i zbyt dużych porcji, a także wdrożenie bardziej zbilansowanej diety i regularnego wysiłku fizycznego o umiarkowanym natężeniu.
Proktologia to szeroki dział medycyny, który zajmuje się leczeniem chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego. W związku z tym, nasza poradnia proktologiczna świadczy szeroki zakres usług związanych z diagnostyką i leczeniem schorzeń jelita grubego, kanału odbytu i odbytnicy. Oferta DCG obejmuje również leczenie chirurgiczne i laserowe wraz z pełną opieką pozabiegową. Wykonasz u nas m.in.:
Wbrew pozorom, wizyta w gabinecie proktologicznym nie wygląda tak, jak wyobraża ją sobie wielu pacjentów. Rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego i badania przeprowadzonego na miejscu metodą anoskopii (wziernikowanie kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy) oraz rektoskopii (badanie endoskopowe odbytnicy). Anoskop to niewielki wziernik, a samo badanie nie jest głębokie. Rektoskopia najczęściej wykonywana jest, gdy lekarz proktolog widzi odpowiednie wskazania. Ta metoda umożliwia pobieranie materiału do badania histopatologicznego i bakteriologicznego, a także na przeprowadzanie zabiegów, takich jak: usuwanie polipów, ciał obcych oraz tamowanie krwawienia. Przygotowanie do rektoskopii jest bardziej złożone, a wszystkie zalecenia do jej wykonania dostaniesz na wizycie u proktologa.
Nie ma konieczności specjalnego przygotowania przed badaniem anoskopii, ale zaleca się, aby przed wizytą u proktologa zadbać o to, aby jelita było opróżnione, co ułatwi lekarzowi odpowiednie postawienie diagnozy. W związku z tym, przed wizytą należy się wypróżnić, przemyć i najlepiej bezpośrednio przed badaniem nie spożywać posiłków – aby badanie było bardziej komfortowe. Dodatkowo, w dniu wizyty można rano zastosować lewatywę lub czopek glicerynowy, który ułatwi wypróżnienie, jednak nie jest to wymagane, więc nie przejmuj się, jeśli tego nie zrobisz. Decyzja o wyborze konkretnej formy leczenia jest podejmowana w oparciu o wynik badania na miejscu i ewentualnie wyniki zleconych badań diagnostycznych. Jeśli do wyboru jest kilka ścieżek postępowania, lekarz wyjaśni najważniejsze aspekty każdej z nich, pomagając w wyborze optymalnego rozwiązania problemu.
Do lekarza proktologa należy z pewnością umówić wizytę, gdy niepokoją Cię jakieś dolegliwości ze strony końcowego odcinka układu pokarmowego, np. bolesne korzystanie z toalety, obecność krwi w stolcu czy rozregulowanie rytmu wypróżnień.
Mimo wszystko warto włączyć konsultację proktologiczną do kalendarza badań wykonywanych regularnie w ramach profilaktyki. Dotyczy to szczególnie mężczyzn, w przypadku których istnieje wysokie ryzyko pojawienia się raka prostaty ze względu na obciążenia genetyczne w rodzinie.
Rozumiemy, że wizyta u lekarza proktologa może być dość wstydliwa. Z tego powodu dokładamy wszelkich starań, by przebiegła w komfortowej atmosferze. Nasi specjaliści wyróżniają się nie tylko dużą dozą empatii, ale również ogromnym doświadczeniem.
W Centrum Medycznym DCG we Wrocławiu staramy się dopasowywać do różnych potrzeb naszych pacjentów. Oferujemy krótkie terminy oczekiwania na wizytę, indywidualne podejście do każdego problemu, a także wygodne formy finansowania leczenia.
Zapytaj nas o możliwość odroczenia płatności za leczenie w poradni proktologicznej.
Ponad 7000 zadowolonych pacjentów rocznie
Jak przygotować się do wizyty u proktologa?
Wizyta nie wymaga szczególnego przygotowań. Warto zabrać ze sobą obecną dokumentację medyczną, a także zadbać o higienę okolic intymnych.
Jak przebiega badanie podczas wizyty proktologicznej ?
Proktolog podczas wizyty wykonuje badanie per rectum czyli palcem przez odbyt. Do badania stosuje się środek zmniejszającym tarcie (wazelinę lub lignokainą w żelu). Badanie wykonuje się w pozycji kolankowo- łokciowej. Podczas badania lekarz może użyć również anoskopu czyli krótkiego wziernika o długości 7 – 9 cm.
Czy na konsultacje z proktologiem potrzebne jest skierowanie?
Jeśli wizyta ma się odbyć w ramach NFZ, konieczne jest posiadanie skierowania od lekarz pierwszego kontaktu. Jeśli wizyta obywa się prywatnie, nie trzeba posiadać skierowania.
Jakie choroby leczy proktolog?
Proktolog diagnozuje i leczy różnorodne problemy, takie jak hemoroidy, szczeliny odbytu, guzki, ropnie odbytu, choroba Crohna, wrzody, czy schorzenia związane z jelitem grubym.
Kiedy powinienem/a skonsultować się z proktologiem?
Jeśli masz problemy związane z bólem, krwawieniem, swędzeniem, guzkami czy innymi dolegliwościami w okolicach odbytu, to dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z proktologiem.
Czy wizyta u proktologa jest bolesna?
Wizyta u proktologa jest przeprowadzana w sposób delikatny i profesjonalny. Lekarz stara się minimalizować dyskomfort pacjenta podczas badań.
Jesteśmy w samym centrum Wrocławia, w pasażu historycznego “Titanica”. Wygodnie i intymnie, w sam raz na szybką wizytę.
Dziękujemy!