Godziny otwarcia:
Pn-Pt 8:00 - 21:00, Sb 8:00-15:00.

proktolog Wrocław

Prokotologia

Kompleksowa profilaktyka i leczenie chorób końcowego odcinka układu pokarmowego. Konsultacja prywatna lub w ramach kontraktu z NFZ.

Wizyta u proktologa zazwyczaj nie kojarzy się pacjentom z niczym przyjemnym, podobnie jak schorzenia związane z tym działem medycyny. Nieleczone mogą jednak prowadzić do poważnych problemów, które nie tylko obniżają jakość życia, ale też mogą mu zagrażać. Zobacz, jak przygotować się do wizyty u proktologa w Centrum Medycznym DCG we Wrocławiu.

Czym zajmuje się poradnia proktologiczna?

Lekarz proktolog zajmuje się schorzeniami dotyczącymi ujścia przewodu pokarmowego, a dokładnie jelita grubego, kanału odbytu i odbytnicy. Dotyczy to zarówno poważnych chorób, takich jak nowotwór jelita grubego, szczelina odbytu czy ropień okołoodbytniczy, ale także powszechniej spotykanych dolegliwości, jak wypadanie hemoroidów czy problemy z nietrzymaniem stolca.

Nie każde leczenie proktologiczne wiąże się z koniecznością przyjmowania leków czy poddania się zabiegowi chirurgicznemu. Czasami wystarczy zmiana codziennych nawyków, chociażby rezygnacja z jedzenia w pośpiechu i zbyt dużych porcji, a także wdrożenie bardziej zbilansowanej diety i regularnego wysiłku fizycznego o umiarkowanym natężeniu.

Skuteczne i nowoczesne
zabiegi proktologiczne

Usuwanie hemoroidów, Gumki Barrona, Hemoroidektomia segmentowa, Plastyka fałdów skórnych odbytu i inne.

Zakres działania poradni proktologicznej

Proktologia to szeroki dział medycyny, który zajmuje się leczeniem chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego. W związku z tym, nasza poradnia proktologiczna świadczy szeroki zakres usług związanych z diagnostyką i leczeniem schorzeń jelita grubego, kanału odbytu i odbytnicy. Oferta DCG obejmuje również leczenie chirurgiczne i laserowe wraz z pełną opieką pozabiegową. Wykonasz u nas m.in.:

w ramach poradni proktologicznej wykonujemy:

  • usunięcie żylaków odbytu (hemoroidów),
  • usunięcie kłykcin kończystych,
  • zabiegi szczeliny odbytu,
  • zabiegi przetoki i ropni okołoodbytniczych,
  • zabiegi torbieli włosowej i włókniaków,
  • zabiegi polipów kanału odbytu i odbytnicy,
  • zabiegi fałdów skórnych.

Jak wygląda konsultacja proktologiczna w DCG we Wrocławiu?

Wbrew pozorom, wizyta w gabinecie proktologicznym nie wygląda tak, jak wyobraża ją sobie wielu pacjentów. Rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego i badania przeprowadzonego na miejscu metodą anoskopii (wziernikowanie kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy) oraz rektoskopii (badanie endoskopowe odbytnicy). Anoskop to niewielki wziernik, a samo badanie nie jest głębokie. Rektoskopia najczęściej wykonywana jest, gdy lekarz proktolog widzi odpowiednie wskazania. Ta metoda umożliwia pobieranie materiału do badania histopatologicznego i bakteriologicznego, a także na przeprowadzanie zabiegów, takich jak: usuwanie polipów, ciał obcych oraz tamowanie krwawienia. Przygotowanie do rektoskopii jest bardziej złożone, a wszystkie zalecenia do jej wykonania dostaniesz na wizycie u proktologa.

Jak przygotować się do wizyty?

Nie ma konieczności specjalnego przygotowania przed badaniem anoskopii, ale zaleca się, aby przed wizytą u proktologa zadbać o to, aby jelita było opróżnione, co ułatwi lekarzowi odpowiednie postawienie diagnozy. W związku z tym, przed wizytą należy się wypróżnić, przemyć i najlepiej bezpośrednio przed badaniem nie spożywać posiłków – aby badanie było bardziej komfortowe. Dodatkowo, w dniu wizyty można rano zastosować lewatywę lub czopek glicerynowy, który ułatwi wypróżnienie, jednak nie jest to wymagane, więc nie przejmuj się, jeśli tego nie zrobisz. Decyzja o wyborze konkretnej formy leczenia jest podejmowana w oparciu o wynik badania na miejscu i ewentualnie wyniki zleconych badań diagnostycznych. Jeśli do wyboru jest kilka ścieżek postępowania, lekarz wyjaśni najważniejsze aspekty każdej z nich, pomagając w wyborze optymalnego rozwiązania problemu.

Profilaktyka końcowego odcinka przewodu pokarmowego

Do lekarza proktologa należy z pewnością umówić wizytę, gdy niepokoją Cię jakieś dolegliwości ze strony końcowego odcinka układu pokarmowego, np. bolesne korzystanie z toalety, obecność krwi w stolcu czy rozregulowanie rytmu wypróżnień.

Mimo wszystko warto włączyć konsultację proktologiczną do kalendarza badań wykonywanych regularnie w ramach profilaktyki. Dotyczy to szczególnie mężczyzn, w przypadku których istnieje wysokie ryzyko pojawienia się raka prostaty ze względu na obciążenia genetyczne w rodzinie.

Nowoczesna poradnia proktologiczna – Wrocław

Rozumiemy, że wizyta u lekarza proktologa może być dość wstydliwa. Z tego powodu dokładamy wszelkich starań, by przebiegła w komfortowej atmosferze. Nasi specjaliści wyróżniają się nie tylko dużą dozą empatii, ale również ogromnym doświadczeniem.

W Centrum Medycznym DCG we Wrocławiu staramy się dopasowywać do różnych potrzeb naszych pacjentów. Oferujemy krótkie terminy oczekiwania na wizytę, indywidualne podejście do każdego problemu, a także wygodne formy finansowania leczenia.

Zapytaj nas o możliwość odroczenia płatności za leczenie w poradni proktologicznej.

Zapoznaj się z naszymi lekarzami

Lekarz DCG dr n. med. Jerzy Medyński

„Wizyta u proktologa jest niezwykle ważna dla zachowania zdrowia układu pokarmowego oraz zapobiegania poważnym problemom związanym z odbytnicą i okolicami. Moim pacjentom proponuję najnowocześniejsze metody zabiegów proktologicznych, które nie tylko pozwalają szybko wrócić do normalnego trybu życia, ale są też skutecznym rozwiązaniem dokuczliwych problemów. Pamiętajmy, że proktologia, podobnie jak inne dziedziny medycyny, istnieje po to, by pomóc i wspierać nasze zdrowie, dlatego nie warto bagatelizować znaczenie tej wizyty.”

FAQ dotyczące proktologii

Jak przygotować się do wizyty u proktologa?

Pokaż odpowiedź

Wizyta nie wymaga szczególnego przygotowań. Warto zabrać ze sobą obecną dokumentację medyczną, a także zadbać o higienę okolic intymnych.

Jak przebiega badanie podczas wizyty proktologicznej ?

Pokaż odpowiedź

Proktolog podczas wizyty wykonuje badanie per rectum czyli palcem przez odbyt. Do badania stosuje się środek zmniejszającym tarcie (wazelinę lub lignokainą w żelu). Badanie wykonuje się w pozycji kolankowo- łokciowej. Podczas badania lekarz może użyć również anoskopu czyli krótkiego wziernika o długości 7 – 9 cm.

Czy na konsultacje z proktologiem potrzebne jest skierowanie?

Pokaż odpowiedź

Jeśli wizyta ma się odbyć w ramach NFZ, konieczne jest posiadanie skierowania od lekarz pierwszego kontaktu. Jeśli wizyta obywa się prywatnie, nie trzeba posiadać skierowania.

Jakie choroby leczy proktolog?

Pokaż odpowiedź

Proktolog diagnozuje i leczy różnorodne problemy, takie jak hemoroidy, szczeliny odbytu, guzki, ropnie odbytu, choroba Crohna, wrzody, czy schorzenia związane z jelitem grubym.

Kiedy powinienem/a skonsultować się z proktologiem?

Pokaż odpowiedź

Jeśli masz problemy związane z bólem, krwawieniem, swędzeniem, guzkami czy innymi dolegliwościami w okolicach odbytu, to dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z proktologiem.

Czy wizyta u proktologa jest bolesna?

Pokaż odpowiedź

Wizyta u proktologa jest przeprowadzana w sposób delikatny i profesjonalny. Lekarz stara się minimalizować dyskomfort pacjenta podczas badań.

Kontakt z DCG

Lokalizacja kliniki

Jesteśmy w samym centrum Wrocławia, w pasażu historycznego “Titanica”. Wygodnie i intymnie, w sam raz na szybką wizytę.

Umów wizytę już teraz

Wiadomość
Napisz do Nas

Umów wizytę już teraz

Napisz do nas