Godziny otwarcia:
Pn-Pt 8:00 - 21:00, Sb 8:00-15:00.

Echo serca płodu Wrocław

Echo serca płodu

Nieinwazyjne i w pełni bezpieczne badanie, wykonywane w przypadku podejrzenia patologii układu krążenia u dziecka, zaburzeń pracy serca płodu i u kobiet z podwyższonym ryzykiem urodzenia dziecka z wadą serca.

Echo serca płodu to badanie USG ściśle nakierowane na serce nienarodzonego dziecka i funkcjonowanie jego układu krążenia. Zadaniem diagnosty jest rozpoznanie wad układu krążenia u dziecka, jeszcze w łonie matki, po to, by podjąć odpowiednie leczenie lub ustalić plan postępowania jeszcze przed narodzinami malucha, zwiększając szansę na jego przeżycie i wyleczenie.

Badanie Echo Serca Płodu w DCG Centrum Medycznym. Słuchamy serca maluszka
z wyjątkową troską

Echo serca płodu

Zalety echokardiografii

Echokardiografia umożliwia rozpoznanie m. in. wad serca, wad zastawek serca czy zaburzeń rytmu serca. Badanie pozwala bardzo  precyzyjnie ocenić wygląd serca i sprawdzić przepływy krwi. Gwarancją precyzyjności echokardiografii jest nasz specjalistyczny sprzęt USG oraz doświadczony, najwyższej klasy specjalista prenatalny, który to badanie przeprowadza.

Echo serca płodu w DCG we Wrocławiu

Badanie echo serca płodu to ważny krok w dbaniu o zdrowie maluszka oraz spokój rodziców. Dlatego nasz zespół dąży do stworzenia komfortowej przestrzeni, w której każda przyszła mama może czuć wsparciem i zrozumienie. Jesteśmy przekonani, że nasza wiedza i doświadczenie połączone z troską o pacjentów tworzą doskonałe warunki do przeprowadzenia tego istotnego badania.

Kiedy wykonać echo serca płodu?

Badanie wykonuje się:

1. każdej ciężarnej, która chciałaby rozszerzyć badanie przesiewowe o dokładniejszą ocenę serca i układu krążenia płodu,

2. w przypadku wrodzonych problemów kardiologicznych u rodziców dziecka lub w najbliższej rodzinie,

3. w przypadku nieprawidłowego wyniku przesiewowego badania 1 trymestru (zwłaszcza poszerzona przezierność karku, nieprawidłowy przepływ przez zastawkę trójdzielną czy w przewodzie żylnym płodu),

4. w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w układzie krążenia płodu, bądź obecności anomalii pozasercowych u płodu, bądź wątpliwości lekarzy badających płód co do prawidłowości budowy anatomicznej płodu,

5w przypadku ciąży wielopłodowej, zwłaszcza jednokosmówkowej,

6. w przypadku podejrzenia zahamowania wewnątrzmacicznego wzrastania płodu.

Echokardiografia trwa około 20 minut. Przy jego okazji zawsze wykonywana jest także ocena anatomii płodu. Optymalny wiek ciąży na badanie to 22-25 tydzień ciąży

Umów swoją wizytę
na Echo serca płodu

Zapoznaj się z naszym lekarzem

Lekarz DCG dr n. med. Patrycja Nowak-Florek

„Badanie echo serca płodu jest niezwykle istotnym narzędziem diagnostycznym, które pozwala na ocenę zdrowia serca dziecka jeszcze przed jego narodzeniem. Rozumiem, że wiele badań medycznych może wzbudzać obawy i stres u przyszłych rodziców, ale chciałabym podkreślić, że badanie echo serca płodu jest jednym z tych badań, które są nieinwazyjne, bezpieczne i szybkie. Może przynieść spokój umysłu przyszłym rodzicom, ponieważ umożliwia wczesne wykrycie ewentualnych problemów, co pozwala na skonsultowanie się z zespołem specjalistów i podejmowanie świadomych decyzji dotyczących dalszej opieki medycznej. Dla dobra zdrowia matki i dziecka zachęcam do poddania się temu badaniu, aby w przyszłości móc cieszyć się spokojem i pewnością, że wszystko jest w najlepszym porządku.”

FAQ dotyczące echo serca płodu

Jak wygląda badanie echo serca płodu?

Pokaż odpowiedź

Warto zaznaczyć, że badanie echo serca płodu jest podobne do standardowego badania ultrasonograficznego (USG), które jest rutynowo wykonywane podczas wizyt u ginekologa w trakcie całego okresu ciąży. W większości przypadków USG serca płodu jest przeprowadzane przez powłoki brzuszne. Specjalista nakłada żel do USG na brzuch i przeprowadza badanie.

Kiedy wykonać badanie echo serca płodu?

Pokaż odpowiedź

Najczęściej badanie echo serca płodu wykonuje się pomiędzy 20. a 24. tygodniem ciąży (ze względu na nieprawidłowości stwierdzone w tzw. badaniu połówkowym wykonywanym pomiędzy 18-22 tygodniem ciąży).

Jak przygotować się do badania echo serca płodu?

Pokaż odpowiedź

Nie ma specjalnych wymagań co do przygotowania do badania. Naszym pacjentkom zalecamy, aby na 2 dni przed badaniem nie nakładać oliwek i balsamów na brzuch. Warto ubrać wygodne, luźne ubranie oraz zadbać o nawodnienie organizmu.

Ile trwa badanie echo serca płodu?

Pokaż odpowiedź

Procedura badania echa serca płodu trwa zazwyczaj od 15 do 20 minut i jest przeprowadzana przy użyciu zaawansowanego aparatu medycznego wyposażonego w specjalne oprogramowanie umożliwiające dokładną ocenę zarówno struktury, jak i funkcji serca.

Czy badanie wykonywane jest w ramach NFZ?

Pokaż odpowiedź

W naszym Centrum badanie przeprowadzane jest w ramach wizyty prywatnej.

Kontakt z DCG

Umów wizytę już teraz

Masz pytania? Wątpliwości? Zadzwoń do nas w godzinach pracy lub napisz do nas wiadomość.

Wiadomość
Napisz do Nas

Lokalizacja kliniki

1.
Centrum DCG Powstańców

Powstańców Śląskich 48,
53-333 Wrocław

2.
Centrum DCG Krynicka

Krynicka 22/1A,
50-555 Wrocław

Umów wizytę już teraz

Napisz do nas