Godziny otwarcia:
Pn-Pt 8:00 - 21:00, Sb 8:00-15:00.

antykoncepcja wrocław

Antykoncepcja

Doradzimy Ci przy wyborze skutecznej i bezpiecznej formy antykoncepcji.

Dzisiejsza antykoncepcja jest łatwo dostępna, a także występuje w wielu wariantach do wyboru. W Centrum Medycznym DCG we Wrocławiu wyjaśnimy Ci, jak działa każda z nich i jaki będzie mieć wpływ na organizm w dłuższej perspektywie. Pomożemy również wybrać taką metodę antykoncepcji, która pasuje do Twojego stylu życia i zapewni optymalny komfort zarówno Tobie, jak i Twojemu partnerowi.

Konsultacja ginekologiczna

Jakie są metody antykoncepcji?

W DCG we Wrocławiu zapewniamy pacjentkom pełną swobodę przy wyborze odpowiedniej metody antykoncepcji, o ile nie występują przeciwwskazania zdrowotne do jej stosowania. W ramach konsultacji lekarskiej oferujemy dostęp do następujących rozwiązań:

  • antykoncepcja hormonalna,
  • antykoncepcja mechaniczna,
  • wkładki antykoncepcyjne miedziane (spirale),
  • wkładki antykoncepcyjne hormonalne (spirale),
  • krążki i wkładki domaciczne,
  • antykoncepcja awaryjna,
  • antykoncepcja po porodzie,
  • antykoncepcja dla kobiet, które jeszcze nie rodziły.

Antykoncepcja hormonalna i chemiczna

Stanowi obecnie jedną z najpowszechniejszych metod antykoncepcji. Może polegać na przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych lub noszeniu na skórze plastrów o takim samym działaniu polegającym na uwalnianiu hormonów do organizmu, które zapobiegają zajściu w ciążę.

Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujesz, konieczne jest zachowanie regularności. Skuteczność antykoncepcji zależy w dużej mierze od tego, czy będziesz pamiętać o przyjmowaniu kolejnych tabletek antykoncepcyjnych i stosowaniu plastrów. To na pacjentce spoczywa zatem odpowiedzialność za to, czy ta metoda zadziała prawidłowo.

Antykoncepcja mechaniczna i chemiczna

Pod tą nazwą kryją się środki uniemożliwiające fizycznie dotarcie plemników do komórki jajowej. W ten sposób działają chociażby popularne prezerwatywy, które dodatkowo chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Do tej grupy można również zaliczyć krążki i wkładki domaciczne, które blokują możliwość dotarcia plemnikom do komórki jajowej.

Niechcianej ciąży można też zapobiegać przy użyciu środków chemicznych o działaniu plemnikobójczym. Należą do nich m.in. specjalne żele i pianki aplikowane przed stosunkiem, które zawierają środki plemnikobójcze, jednak jest to najrzadziej wybierana forma antykoncepcji ze względu na złożoność stosowania.

Zastrzyki antykoncepcyjne

Polegają na wstrzyknięciu preparatu Depo-Provera, który hamuje rozwój komórek jajowych. W wyniku tego nie dochodzi do owulacji w czasie cyklu miesiączkowego, a tym samym do zapłodnienia.

Ta metoda antykoncepcji długoterminowej wyróżnia się wysokim stopniem skuteczności, jednak wymaga od pacjentki regularności. Zastrzyk działa przez ok. 3 tygodnie i po tym czasie należy go powtórzyć. Pierwsza dawka musi też zostać podana w ciągu pierwszych 5 dni cyklu, o ile przebiega on prawidłowo. Metodę tę można stosować już w krótkim czasie po porodzie, o ile pacjentka nie karmi piersią.

Nie wiesz jaką antykoncepcję wybrać? możesz na nas liczyć

Implant

Działanie implantu antykoncepcyjnego jest podobne do hormonalnej wkładki antykoncepcyjnej. Tutaj również dochodzi do uwalniania hormonu zatrzymującego owulację i zagęszczającego śluz w macicy, przez co plemniki mają utrudnioną drogę do komórki jajowej. W tym celu w ramieniu pacjentki zostaje umieszczony niewielki, niemal niewyczuwalny implant zawierający hormon.

Ta metoda antykoncepcji cechuje się długim okresem działania. Implant zapewnia skuteczną ochronę przed zapłodnieniem nawet do kilku lat. Po tym czasie należy go wymienić na nowy, aby zachować ciągłość antykoncepcji długoterminowej. Samo założenie implantu jest szybkie i bezbolesne, dzięki czemu jest to uważane za jedną z najwygodniejszych metod antykoncepcji hormonalnej.

Wkładki antykoncepcyjne

Spirala antykoncepcyjna jest niewielkim elementem umieszczanym w macicy pacjentki. Każdego dnia uwalnia niewielką ilość hormonów, które działają na kilku polach – m.in. stwarzają nieprzyjazne środowisko dla plemników, stymulują rozrost błony śluzowej macicy i prowadzą do gęstnienia śluzu, który utrudnia przenikanie plemników do komórki jajowej. Założenie wkładki domacicznej przeprowadza ginekolog.

Obecnie to tę metodę antykoncepcji uważa się za najskuteczniejszą i najbardziej długotrwałą (działa przez około 3-5 lat). Zabieg jest w pełni odwracalny. Jeśli zdecydujesz, że chcesz zrezygnować ze stosowania wkładki antykoncepcyjnej, ginekolog wyciągnie ją podczas wizyty ginekologicznej.

Jak wybrać odpowiednią metodę antykoncepcji?

To, która metoda antykoncepcji sprawdzi się najlepiej, zależy od stanu zdrowia pacjentki oraz indywidualnych preferencji partnerów. Niektóre z nich mogą np. zwiększać podatność na jakieś schorzenia albo wchodzić w interakcje z innymi lekami, jak ma to miejsce np. w przypadku metod antykoncepcji hormonalnej.

Z tego powodu rozpoczęcie stosowania antykoncepcji wymaga przeprowadzenia dokładnego wywiadu lekarskiego, podczas którego zostaną poznane nie tylko oczekiwania pacjentki, lecz przede wszystkim ewentualne przeciwwskazania zdrowotne.

Antykoncepcja to kwestia, która dotyczy obu partnerów. Ważne jest, aby rozmawiać otwarcie o swoich oczekiwaniach i obawach. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, abyś czuła się komfortowo i bezpiecznie z wybraną metodą antykoncepcji. Wszelkie pytania i wątpliwości powinny być omówione z lekarzem ginekologiem.

Najbardziej skuteczna metoda antykoncepcji – przegląd

Dzisiejszy wybór bezpiecznych metod zapobiegania ciąży jest bardzo różnorodny. Najwyższą skutecznością cechują się obecnie wkładki wewnątrzmaciczne (IUD) i zastrzyki antykoncepcyjne, w przypadku których ochrona przed niechcianą ciążą sięga 99%. Dobrym wyborem może okazać się także przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, choć tutaj skuteczność działania zależy od tego, czy pacjentka pamięta o ich regularnym zażywaniu.

Wiele par decyduje się również na najbardziej powszechną i najmniej inwazyjną dla organizmu kobiety metodę antykoncepcji – prezerwatywy. Chociaż niektóre z nich mogą obniżać satysfakcję ze zbliżenia, to chronią nie tylko przed ciążą, ale też chorobami przenoszonymi drogą płciową. Skuteczność takiej antykoncepcji utrzymuje się na poziomie 85-98% i zależy w dużej mierze od prawidłowej techniki stosowania.

Dobór antykoncepcji długoterminowej
w DCG we Wrocławiu

Dobór odpowiednich środków antykoncepcyjnych stanowi kwestię indywidualną. Zadbamy o to, aby każda wizyta wiązała się z komfortem i spełniała Twoje oczekiwania. Do Twojej dyspozycji jest wykwalifikowana kadra ginekologów, którzy są nie tylko doświadczeni i kompetentni, ale przede wszystkim empatyczni. Podejdą więc ze zrozumieniem do Twoich potrzeb dotyczących antykoncepcji. Rozumiemy również to, że w określenie dopasowywania metody antykoncepcji możesz wymagać szybkiej porady lekarskiej z dnia na dzień. W związku z tym zapewniamy szybkie terminy w ramach NFZ i prywatnie. Sprawdź ofertę DCG we Wrocławiu.

Słyszałaś o zabiegu Wazektomii?
To antykoncepcja dla mężczyn

Zapoznaj się z naszymi lekarzami

Lekarz DCG lek. Michał Jamroga

Jako lekarz ginekolog chciałbym serdecznie zachęcić Was do konsultacji w sprawie doboru odpowiedniej antykoncepcji. Wasze zdrowie i komfort są dla mnie priorytetem, dlatego wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dostosowane do Waszych indywidualnych potrzeb. Nie bójcie się pytać i dzielić swoimi obawami – jestem tutaj, by was wysłuchać i wspierać. Wiedza na temat antykoncepcji jest kluczowa dla podejmowania świadomych decyzji. Razem zapewnimy Waszej przyszłości pełną swobody i pewności siebie.

FAQ do dotyczące Antykoncepcji

Jakie są najpopularniejsze metody antykoncepcji?

Pokaż odpowiedź

Najpopularniejsze metody antykoncepcji to prezerwatywy, tabletki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne, wkładki wewnątrzmaciczne (IUD), i zastrzyki antykoncepcyjne.

Jak skuteczna jest antykoncepcja?

Pokaż odpowiedź

Skuteczność antykoncepcji różni się w zależności od rodzaju metody. Niektóre metody, takie jak wkładki wewnątrzmaciczne i zastrzyki antykoncepcyjne, są bardzo skuteczne (powyżej 99%). Inne, takie jak prezerwatywy i tabletki antykoncepcyjne, mają nieco niższą skuteczność, ale nadal zapewniają wysoki poziom ochrony, szczególnie przy prawidłowym stosowaniu.

Czy antykoncepcja chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Pokaż odpowiedź

Nie wszystkie metody antykoncepcji zapewniają ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jednak prezerwatywy (zarówno męskie, jak i żeńskie) są skutecznym środkiem zarówno antykoncepcyjnym, jak i ochronnym przed STD.

Czy muszę uzyskać receptę na antykoncepcję hormonalną?

Pokaż odpowiedź

W przypadku większości antykoncepcji hormonalnej, takiej jak tabletki antykoncepcyjne, zastrzyki i plastry, wymagana jest recepta od lekarza.

Jak długo trzeba stosować antykoncepcję?

Pokaż odpowiedź

Czas stosowania antykoncepcji zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Niektóre metody, takie jak tabletki antykoncepcyjne, są przyjmowane codziennie, podczas gdy inne, takie jak wkładki wewnątrzmaciczne, zapewniają długotrwałą ochronę przez kilka lat. Można zdecydować się na stosowanie antykoncepcji do momentu, gdy jest się gotowym na dziecko.

Czy antykoncepcja może powodować skutki uboczne?

Pokaż odpowiedź

Niektóre metody antykoncepcji mogą powodować pewne skutki uboczne, takie jak zmiany nastroju, bóle głowy, nieregularne krwawienia czy uczulenia. Jednak reakcje mogą się różnić w zależności od osoby i rodzaju antykoncepcji. Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, jeśli pojawiają się jakiekolwiek nieprzyjemne objawy.

Kontakt z DCG

Lokalizacja kliniki

Jesteśmy w samym centrum Wrocławia, w pasażu historycznego “Titanica”. Wygodnie i intymnie, w sam raz na szybką wizytę.

Umów wizytę już teraz

Wiadomość
Napisz do Nas

Umów wizytę już teraz

Napisz do nas