Godziny otwarcia:
Pn-Pt 8:00 - 21:00, Sb 8:00-15:00.

leczenie wodniaka jądra Wrocław

Operacja wodniaka
jąder

Jeśli odczuwasz przewlekły ból moszny z powiększeniem w czasie aktywności fizycznej, może być on objawem wodniaka jądra. Skonsultuj się z naszymi lekarzami, którzy wykonają niezbędne badania, zdiagnozują zmianę i zaplanują operację.

Korekcja przestrzeni, która otacza jądro, zaliczana jest do zabiegów z zakresu plastyki narządów płciowych, a nadmierną ilość płynu usuwa się chirurgicznie. Operacja nie wymaga hospitalizacji. Odpowiednie leczenie przez zastosowanie metody Bergmanna minimalizuje ryzyko nawrotu wodniaka jąder, a także szybko likwiduje dyskomfort związany z nadmiernym powiększaniem się worka mosznowego.

cena zabiegu

2 500 zł

czas zabiegu

40 minut

znieczulenie

miejscowe

kwalifikacja

wymagana

rekonwalescencja

7-14 dni

Zalety

Efekty

 • zabieg wykonywany w ramach jednego dnia  
 • zabieg jest bezbolesny, dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego
 • zastosowanie samowchłanialnych szwów skórnych – dzięki temu pacjent nie musi odbywać wizyty kontrolnej
 • zastosowanie metody Bergmanna ograniczającej ryzyko nawrotu wodniaka jądra  
 • ustąpienie dyskomfortu związanego z nadmiernym powiększeniem się worka mosznowego
 • ustąpienie dyskomfortu podczas aktywności ruchowej wynikającego ze zbyt dużej objętości worka mosznowego
 • ze względu na dostęp chirurgiczny przez szew moszny, blizna pozabiegowa jest zwykle zupełnie niewidoczna

Na czym polega operacja
wodniaka jądra?

Kwalifikacja i przygotowanie pacjenta do operacji wodniaka jądra

Przed operacją wodniaka jądra niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna w celu oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta i zbadania jąder oraz moszny. Konieczne będzie wykonanie ultrasonografii jądra, by ocenić wielkość wodniaka i wykluczyć inne choroby. Specjalista podejmie rozmowę na temat chorób układu moczowo-płciowego przebytych nie tylko przez Ciebie, ale też przez mężczyzn w Twojej rodzinie. Sporadycznie konieczne jest wykonanie badania prostaty/krocza lub dodatkowych badań diagnostycznych. W czasie pierwszego spotkania specjalista oceni ryzyko przeprowadzenia operacji wodniaka jądra, analizując stan Twojego zdrowia w stosunku do wieku. Przestrzeganie zaleceń lekarza przed operacją jest kluczowe, by przebiegła ona prawidłowo.

Kilka dni przed wizytą kwalifikacyjną, jak i przed samą operacją trzeba ogolić okolice prącia i mosznę. Ponadto w dniu zabiegu należy rano wziąć prysznic i założyć obcisłą bieliznę. Przed zabiegiem można zjeść lekki posiłek.

Na czym polega operacja wodniaka jądra?

Celem operacji jest usunięcie nadmiaru płynu wysiękowego z worka mosznowego, a cała procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Ten proces trwa około 40 minut. We wrocławskim DCG Centrum Medycznym stosuje się lignokainę i bupiwakainę. Dzięki temu ściana moszny oraz powrózek nasienny są znieczulone nie tylko w czasie zabiegu, ale też kilka godzin później, by uniknąć bólu. Najczęściej cięcie jest wykonywane na przedniej powierzchni moszny. W kolejnym kroku urolog wykonuje wypreparowanie wodniaka i opróżnia jego wnętrze z płynu. Następnie resekuje się jego osłonkę, by zapobiec nawrotom choroby. Operacja jest przeprowadzana zgodnie z metodą Bergmanna. Urolog stosuje w czasie operacji bipolarną pęsetę lub diatermię monopolarną. Zastosowanie szwów wchłanialnych daje większy komfort pacjentowi, a opatrunek uciskowy minimalizuje ryzyko powstania pooperacyjnego krwiaka moszny.

Rekonwalescencja po operacji wodniaka jądra — jak wygląda?

W ciągu 24 godzin od operacji pacjent powinien ściągnąć opatrunek uciskowy. W pierwszych dniach po operacji unikaj aktywności fizycznej i odpoczywaj w pozycji leżącej. Należy nosić opaskę podtrzymującą na mosznie. Można stosować zimne okłady w operowanym miejscu i jeśli zajdzie taka potrzeba, zażywać leki przeciwbólowe. Siedem dni po operacji można zwiększać powoli aktywność fizyczną, ale nie obciążając organizmu ciężką pracą fizyczną. Stopniowo możesz rezygnować z noszenia opaski oraz z zimnych okładów. Po czterech tygodniach, gdy będziesz postępował zgodnie z zaleceniami lekarza, możesz wrócić do normalnej aktywności fizycznej.

Okres, który najczęściej wystarcza, by odzyskać sprawność fizyczną po operacji wodniaka jądra, wynosi 3-4 tygodnie. W przypadku aktywności seksualnej wystarczy wstrzymać się przez około 14 dni. Jeśli wystąpią niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym.

Korzyści, które niesie za sobą wykonanie operacji wodniaka jądra w DCG

Wykorzystaj doświadczenie naszej kadry lekarskiej i zadbaj o swoje zdrowie. Poczynimy niezbędne starania, by przywrócić Ci komfort życia. Operacja wodniaka jądra to nie tylko odzyskanie komfortu, to przywrócenie zdrowia i pełnej sprawności fizycznej. Zabieg jest bezbolesny i wykonuje się go w znieczuleniem miejscowym o wydłużonym działaniu, szwy są rozpuszczalnenie musisz być hospitalizowany. Chcemy zapewnić Cię, że ryzyko wystąpienia nawrotu choroby jest bardzo niskie. Z operacją wiąże się również odzyskanie radości z aktywności fizycznej oraz zbliżeń intymnych. Dodatkowo, blizna po zabiegu będzie zupełnie niewidoczna, gdyż cięcie wykonuje się na przedniej powierzchni moszny.

Sprawdź nasze pozostałe zabiegi urologiczne

Wazektomia czyli antykoncepcja bez igły i skalpela, leczenie zaburzeń erekcji, powiększanie prącia i inne.

Wskazania i przeciwwskazania do
usunięcia wodniaka jądra

Wskazania

Przeciwwskazania

 • wodniak jądra powodujący istotny dyskomfort lub negatywnie wpływający na codzienną aktywność pacjenta w tym jego życie seksualne oraz dobre samopoczucie
 • zaburzenia krzepnięcia krwi 
 • stosowanie leków przeciwkrzepliwych
 • aktywny stan zapalny skóry moszny 
 • wodniak jądra w przebiegu guza jądra

Zapoznaj się z naszymi lekarzami

Lekarz DCG lek. Paweł Piotrów

„Zabieg usuwania wodniaka jądra może wywoływać pewne obawy, ale pragnę zaznaczyć, że jest to rutynowa i bezpieczna procedura. Moje doświadczenie oraz opieka personelu medycznego sprawią, że cały proces będzie przebiegał sprawnie i zminimalizujemy jakiekolwiek dolegliwości, abyś mógł szybko wrócić do zdrowia. Dbamy o Twoje zdrowie i komfort, dlatego nie czekaj z umówieniem konsultacji urologicznej. Zabieg pozwoli odzyskać Ci radość z aktywności fizycznej i zbliżeń intymnych.”

FAQ dotyczące operacji
wodniaka jądra

Jakie są możliwe powikłania po operacji wodniaka jądra?

Pokaż odpowiedź

– obrzęk moszny w okolicy operowanej
– krwiak moszny wymagający drenażu chirurgicznego lub leczenia zachowawczego
– zapalenie jądra i/lub najądrza
– nawrót wodniaka jądra
– przewlekły ból jądra lub moszny

Jak są objawy wodniaka jąder?

Pokaż odpowiedź

Wodniak jądra jest dolegliwością, która charakteryzuje się powiększeniem rozmiarów moszny na skutek nagromadzenia surowiczej treści w obrębie osłonek otaczających jądro.

Jaka jest przyczyna powstawania wodniaka jądra u dzieci?

Pokaż odpowiedź

U dzieci wodniak jądra może pojawić się w wyniku niezarośnięcia się wyrostka pochwowego otrzewnej po zstąpieniu jądra do moszny, przez co wokół jądra gromadzi się płyn produkowany przez otrzewną jamy brzusznej.

Czy jest spowodowane powstawanie wodniaka jądra u dorosłych?

Pokaż odpowiedź

U osób dorosłych powstanie wodniaka jądra spowodowane jest zwykle nadmiernym wydzielaniem płynu przez blaszkę trzewną osłonki pochwowej jądra i jego nieadekwatnym wchłanianiem przez blaszkę ścienną tej osłonki.

Czy wodniak jądra jest niebezpiecznym schorzeniem ?

Pokaż odpowiedź

Wodniak jądra jest schorzeniem łagodnym, ale w jego diagnostyce zawsze należy wykluczyć inne poważniejsze choroby powodujące powiększenie się rozmiarów moszny m.in. guzy jąder czy zapalenie jądra i najądrzy.

Kontakt z DCG

Umów wizytę już teraz

Masz pytania? Wątpliwości? Zadzwoń do nas w godzinach pracy lub napisz do nas wiadomość.

Wiadomość
Napisz do Nas

Lokalizacja kliniki

1.
Centrum DCG Powstańców

Powstańców Śląskich 48,
53-333 Wrocław

2.
Centrum DCG Krynicka

Krynicka 22/1A,
50-555 Wrocław

Umów wizytę już teraz

Napisz do nas