Godziny otwarcia:
Pn-Pt 8:00 - 21:00, Sb 8:00-15:00.

pessaroterapia Wrocław

Pessaroterapia

To skuteczna metoda fizjoterapii uroginekologicznej i alternatywa zabiegu operacyjnego w obrębie narządu rodnego u kobiety

Pessaroterapia to metoda wspomagająca proces fizjoterapii w przypadku obniżeń narządów dna miednicy mniejszej jak i leczenia nietrzymania moczu. Polega na aplikacji dopochwowo specjalnych medycznych silikonowych pessarów, których zadaniem jest odprowadzenie oraz utrzymanie narządów na ich właściwym położeniu lub podtrzymaniu cewki moczowej.

Rodzaje Pessarów

Pessary o kształcie kostkowym i cewkowym są w różnych rozmiarach dlatego ważny jest jego odpowiedni dobór. Dobrze dobrany pessar to taki, który utrzymuje narząd we właściwej pozycji lub podtrzymuje cewkę moczową a przy tym jest niewyczuwalny przez pacjentkę. Zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej oraz wysiłkowe nietrzymanie moczu są najczęściej występującymi przykrymi objawami z zakresu uroginekologii. Pessary są również niezastąpioną formą prewencji dla pacjentek, które wykonują pracą fizyczną lub podejmują się intensywnej aktywności fizycznej jak również są alternatywą dla starszych pacjentek, które mają przeciwskazanie i/lub nie chcą podejmować ryzyka zabiegu operacyjnego w obrębie dna miednicy.

Odpowdni dobór pessarów

Przed założeniem pessara należy skonsultować się ze specjalistą, ponieważ dostępne są różne rozmiary i różne kształty pessarów. Odpowiedni dobór pessara jest niezwykle ważny. Zbyt mały pessar będzie wysuwał się z pochwy, natomiast zbyt duży będzie powodował dyskomfort i problemy z oddawaniem moczu. Bardzo ważnym elementem na wizycie jest również nauka samoaplikacji, dlatego terapeuta w warunkach gabinetowych odpowiednio poinstruuje jak powinno się je aplikować, wyjmować i dbać o higienę.

Rodzaje pessarów wykorzystywanych w gabinecie fizjoterapii

Pessar cewkowy

stosowany u kobiet, które borykają się z problemem wysiłkowego nietrzymaniu moczu, nietrzymaniem moczu z parcia lub mieszanym nietrzymaniem moczu. Pessar cewkowy jest okrągłego kształtu i posiada specjalną wypustkę, która stabilizuje cewkę moczową.

Pessar kostkowy

kostkowy stosuje się przy różnych stopniach obniżeń, a zaburzeniom statyki dna miednicy ulegają wszystkie narządy miednicy mniejszej: macica, pęcherz moczowy, odbytnica i/lub szyjka macicy. Jest w kształcie kostki oraz posiada specjalny sznureczek, dzięki któremu posługiwaniem się pessarem jest wygodne.

Pessaroterapia metody leczenia statyki dna miednicy i nietrzymania moczu – kiedy trzeba ją zastosować

Stosowanie pessarów – przede wszystkim w sytuacji:

Obniżeń narządów miednicy mniejszej: macica, pęcherz moczowy, odbytnica i/lub szyjka macicy.Działa na zasadzie odprowadzenia narządów miednicy mniejszej do góry i podtrzymywania.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z parcia lub mieszane nietrzymanie moczu. Pomaga stabilizować i dociskać cewkę moczową, co chroni przed mimowolnym wyciekiem moczu.

Pessaroterapia – dla osób z problemem nietrzymania moczu i obniżenia narządów

W przypadku nietrzymania moczu i obniżeniom ścian pochwy szczególnie narażone są: pacjentki po porodzie siłami natury, pacjentki charakteryzujące się intensywną pracą fizyczną lub aktywnością fizyczną, oraz pacjentki, które rezygnują z leczenia operacyjnego.

Pessaroterapia jest jedną z metod utrzymujących efekt terapeutyczny jednak warto pamiętać, że nie wyleczy wyżej wymienionych dysfunkcji ani nie zastąpi odpowiednio dobranych ćwiczeń mięśni dna miednicy jak i terapii manualnej. Daje natomiast możliwość pacjentce funkcjonowania w życiu codziennym, komfort oraz bezpieczeństwo.

Wykonujemy również laserowe zabiegi leczenia nietrzymania moczu

Zapoznaj się z naszym lekarzem

Specjalista DCG mgr Sandra Rymsza

„Pessaroterapia to delikatna i skuteczna metoda leczenia, która przywraca komfort i radość w codziennym życiu. Jeśli szukasz rozwiązania, które pomoże Ci odzyskać pełną swobodę i zachować jakość życia, pessaroterapia może być odpowiedzią na Twoje potrzeby. Razem możemy podjąć decyzję, która przyniesie ulgę i pozwoli cieszyć się każdym dniem. Nie wahaj się skorzystać z tego pięknego narzędzia, które przywróci uśmiech na Twojej twarzy.”

FAQ dotyczące pessaroterapii

Czy pessar zakładany jest na stałe?

Pokaż odpowiedź

Nie, pessar jest aplikowany dopochwowo na czas codziennych aktywności (domowych, zawodowych, sportowych).

Jakich narządów miednicy mniejszej dotyczą obniżenia?

Pokaż odpowiedź

Dotyczą pęcherza moczowego, odbytnicy, macicy i szyjki macicy.

Czy obniżenie ścian pochwy to to samo co obniżenie narządów miednicy mniejszej?

Pokaż odpowiedź

Tak, obniżenie ścian pochwy to potoczna nazwa. Mówi się tak, ponieważ narządy wpuklają się w ściany pochwy (przednią, tylną oraz na wysklepienie pochwy).

Jakie są objawy obniżenia narządów?

Pokaż odpowiedź

Przy mniejszym stopniu obniżenia objawy mogą być niewyczuwalne lub pacjentka może odczuwać „wypełnienie w pochwie” lub czuć nagromadzenie powietrza w pochwie. Przy większym stopniu objawy się nasilą, może być problem z wypróżnieniem i oddawaniem moczu, ale co najważniejsze, wypadanie narządów jest widoczne na zewnątrz pochwy.

Czy pessary to skuteczna metoda leczenia w przypadku problemu nietrzymania moczu?

Pokaż odpowiedź

Jest pomocną metodą w przypadku terapii nietrzymania moczu, jednak najważniejsza będzie praca nad dnem miednicy.

Jaki pessar w przypadku nietrzymania moczu?

Pokaż odpowiedź

Najlepszym wyborem będzie pessar cewkowy.

Mam problem z wypadaniem pochwy, jaki pessar będzie najlepszy?

Pokaż odpowiedź

Najlepszym wyborem będzie pessar kostkowy.

Kontakt z DCG

Umów wizytę już teraz

Masz pytania? Wątpliwości? Zadzwoń do nas w godzinach pracy lub napisz do nas wiadomość.

Wiadomość
Napisz do Nas

Lokalizacja kliniki

1.
Centrum DCG Powstańców

Powstańców Śląskich 48,
53-333 Wrocław

2.
Centrum DCG Krynicka

Krynicka 22/1A,
50-555 Wrocław

Umów wizytę już teraz

Napisz do nas