fbpx
Umów się +48 71 71 88 600
Jesteśmy dostępni - Umów się

Elektrokonizacja szyjki macicy LEEP, zabieg LEEP

Elektrokonizacja szyjki
macicy LEEP

Diagnoza i leczenie stanów przednowotworowych oraz wczesnych stadiów raka szyjki macicy. Konizacja szyjki macicy ma na celu usunięcie fragmentu szyjki macicy, szczególnie w sytuacjach stwierdzenia dysplazji szyjki macicy lub wykrycia innych nieprawidłowości.

Elektrokonizacja szyjki macicy to procedura ginekologiczna przeprowadzana w obszarze szyjki macicy, mająca na celu usunięcie nieprawidłowej tkanki i wysłanie jej do diagnostyki histopatologicznej.  W przypadku wykrycia nieprawidłowości po wykonanych badaniach cytologicznych, kolposkopowych oraz histopatologicznych, elektrokonizacja LEEP staje się istotnym etapem w procesie leczniczym.

koszt zabiegu

2500 zł

czas zabiegu

30 – 40 min

ikona znieczulenie

znieczulenie

miejscowe

kwalifikacja

wymagana

rekonwalescencja

21 – 28 dni

Zalety

Efekty

  • wysoka dokładność – pętle przyrządu pod niskim napięciem pozwalają wyciąć materiał w bardzo precyzyjny sposób
  • zabieg jest bezbolesny, wykonywany w warunkach ambulatoryjnych
  • wysoka skuteczność – umożliwia dokładną diagnostykę
  • pozwala na usunięcie i pełną diagnostykę histopatologiczną całego zmienionego chorobowo fragmentu szyjki macicy
  • pozwala wyleczyć nieprawidłowe wyniki cytologii
  • często jest ostatnim etapem leczenia dysplazji szyjki macicy

Czym jest LEEP, czyli elektrokonizacja szyjki macicy?

Zabieg LEEP – kwalifikacja i przygotowanie do zabiegu

Zabieg elektrokonizacji szyjki macicy zawsze poprzedzony jest kwalifikacją u specjalisty w DCG Centrum Medycznym. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz odpowie na wszystkie Twoje pytania i wytłumaczy, jak dokładnie wygląda zabieg. Wykona także badanie fizykalne oraz przeprowadzi wywiad medyczny. Przed zabiegiem pacjentka nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak zalecamy dietę lekkostrawną w dniu zabiegu. Bardzo ważne jest, abyś zaprzestała przyjmowania pochodnych kwasu acetylosalicylowego na dwa tygodnie przed planowaną procedurą. W razie potrzeby, lekarz zaleci inne przygotowanie podczas kwalifikacji. Umów się już teraz na konsultację.

Na czym polega zabieg elektrokonizacji szyjki macicy?

Przed zabiegiem lekarz podaje pacjentce znieczulenie miejscowe, aby złagodzić ewentualne dolegliwości bólowe. Podczas elektrokonizacji szyjki macicy, specjalista wycina fragment tkanki w kształcie stożka, wykorzystując specjalną pętlę elektrochirurgiczną. Następnie, pobrany materiał jest kierowany do badania histopatologicznego, które przeprowadza patomorfolog. Procedura histopatologiczna z barwieniami immunohistochemicznymi wykonywana jest w celu ustalenia, czy obserwowane zmiany mają charakter łagodny czy złośliwy. Elektrokonizacja szyjki macicy staje się kluczowym etapem terapii, pod warunkiem skutecznego usunięcia nieprawidłowej tkanki w trakcie zabiegu.

Rekonwalescencja po zabiegu – jak wygląda i ile trwa?

Po zabiegu możesz odczuwać bóle podbrzusza, jednak zalecane są leki przeciwbólowe  oraz inne leki przepisane przez lekarza wykonującego zabieg. Rekonwalescencja potrwa około 3-4 tygodnie. W trakcie rekonwalescencji ważne jest utrzymanie spokojnego trybu życia, zwłaszcza unikanie podnoszenia ciężarów i nadmiernej aktywności fizycznej. Po przeprowadzonym zabiegu zaleca się również powstrzymanie się od współżycia seksualnego do zakończenia kolejnej miesiączki. W tym okresie zaleca się również zaniechanie stosowania tamponów oraz powstrzymanie się od irygacji pochwy.

Dlaczego warto wykonać zabieg elektrokonizacji LEEP?

Doskonale rozumiemy, że nieprawidłowe wyniki badań mogą być stresujące, ale jesteśmy tu, aby pomóc Ci w całym procesie diagnostycznym. W DCG kładziemy duży nacisk na zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa naszym pacjentkom, dlatego będziesz pod opieką naszego doświadczonego zespołu przez cały okres przed, w trakcie i po zabiegu. Pamiętaj, że elektrokonizacja szyjki macicy jest skutecznym zabiegiem diagnostycznym i terapeutycznym.

Zmniejsz ryzyko zachorowania na nowotwór zaszczep się przeciwko wirusowi HPV

Wskazania i przeciwwskazania
do zabiegu elektrokonizacji LEEP

Wskazania

Przeciwwskazania

  • nieprawidłowości w badaniu cytologicznym
  • nieprawidłowy obraz w wyniku badania kolposkopowego
  • krwawienia kontaktowe
  • nieprawidłowy wynik badania histopatologicznego pobieranego podczas kolposkopii
  • menstruacja
  • stan zapalny w obrębie macicy
  • ciąża lub okres połogu

Zapoznaj się z naszymi lekarzami

Lekarz DCG lek. Agata Tyc-Bobryk

„Zdrowie i życie są najważniejsze. Rak szyjki macicy dotyka tysięcy kobiet! Niezwłoczna diagnostyka jest kluczowa w przypadku wszelkich zmian w obszarze narządów płciowych, takich jak guzki czy torbiele. W niektórych sytuacjach takie zmiany mogą sygnalizować obecność choroby nowotworowej, która stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentki. Elektrokonizacja (LEEP) to jedna z leczniczo-diagnostycznych procedur stosowanych w obszarze narządów płciowych, w tym zwłaszcza w obrębie szyjki macicy. Zapraszam wszystkie pacjentki na konsultację – wspólnie zadbamy o Wasze zdrowie.”

FAQ dotyczące Elektrokonizacji LEEP

Czy elektrokonizacja LEEP jest skuteczna?

Pokaż odpowiedź

Elektrokonizacja szyjki macicy jest skutecznym zabiegiem diagnostycznym i terapeutycznym. Często jest ostatnim etapem leczenia dysplazji szyjki macicy, więc można mówić o wysokiej skuteczności tej procedury.

W jakim wieku można wykonać elektrokonizację szyjki macicy?

Pokaż odpowiedź

Elektrokonizacji mogą poddać się kobiety w każdym wieku, jeśli zachodzą wskazania do jej przeprowadzenia.

Jakie są zalecenia po zabiegu elektrokonizacji LEEP?

Pokaż odpowiedź

Ważne jest utrzymanie spokojnego trybu życia, zwłaszcza unikanie podnoszenia ciężarów i nadmiernej aktywności fizycznej. Po przeprowadzonym zabiegu zaleca się również powstrzymanie się od współżycia seksualnego do zakończenia kolejnej miesiączki. W tym okresie zaleca się również zaniechanie stosowania tamponów oraz powstrzymanie się od irygacji pochwy.

Czy zabieg elektrokonizacji szyjki macicy jest bolesny?

Pokaż odpowiedź

Nie, zabieg nie jest bolesny, gdyż lekarz wykonuje go w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu mogą wystąpić dolegliwości bólowe podbrzusza, jednak niwelują je środki przeciwbólowe.

Jak wygląda procedura elektrokonizacji LEEP?

Pokaż odpowiedź

Przed zabiegiem lekarz podaje pacjentce znieczulenie miejscowe, aby złagodzić ewentualne dolegliwości bólowe. Podczas elektrokonizacji szyjki macicy specjalista wycina fragment tkanki w kształcie stożka, wykorzystując specjalną pętlę elektrochirurgiczną. Następnie, pobrany materiał jest kierowany do badania histopatologicznego, które przeprowadza patomorfolog.

Czy badanie jest bezpieczne?

Pokaż odpowiedź

Tak, elektrokonizacja szyjki macicy jest bezpieczną procedurą. Lekarz zawsze omówi potencjalne ryzyko i korzyści przed przystąpieniem do badania.

Kontakt z DCG

Umów wizytę już teraz

Masz pytania? Wątpliwości? Zadzwoń do nas w godzinach pracy lub napisz do nas wiadomość.

Wiadomość
Napisz do Nas

Lokalizacja kliniki

1.
Centrum DCG Powstańców

Powstańców Śląskich 48,
53-333 Wrocław

2.
Centrum DCG Krynicka

Krynicka 22/1A,
50-555 Wrocław

Umów wizytę już teraz

Napisz do nas