Najlepsi specjaliści we Wrocławiu
Przyjmujemy prywatnie i na NFZ. Zadzwoń i dowiedz się więcej +71 71 88 600
Najlepsi specjaliści we Wrocławiu
Przyjmujemy prywatnie i na NFZ. Zadzwoń i dowiedz się więcej +71 71 88 600
Zostań częścią zespołu!
Wyślij swoje CV na kontakt@dcg.wroclaw.pl albo zdzwoń pod numer +71 71 88 600
Współpracujemy z firmami
Indywidualne programy dla pracowników, podwykonawstwo medyczne
Od 12 lat zajmujemy się badaniami prenatalnymi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Dzięki kontraktowi NFZ za badania I i II trymestru nie ponosisz żadnych kosztów.
Badania prenatalne powinny wykonać wszystkie kobiety w ciąży. Badania te są niezwykle ważne w ocenie i kontroli przebiegu ciąży. Zaleca się je wykonać w każdym trymestrze, zatem mówimy o 3 badaniach USG ciąży. Badanie prenatalne to jedno z najważniejszych badań, które przeprowadza się w celu wykrycia wad genetycznych płodu, wad rozwojowych czy też kardiologicznych i to już we wczesnym etapie życia płodu. Badania prenatalne I i II trymestru w DCG dostępne nieodpłatnie, w ramach NFZ – teraz bez żadnych ograniczeń.
Dowiedz się więcej o badaniach prenatalnych na NFZ we Wrocławiu! >>
Od ponad kilkunastu lat specjalizujemy się w diagnostyce prenatalnej płodu. Jesteśmy jednym z największych ośrodków badań na Dolnym Śląsku. Posiadamy kadrę lekarzy, którzy należą do światowej grupy diagnostów z Certyfikatem Kompetencji FMF w zakresie perinatologii. Zatem badanie USG wykonywane jest zawsze przez specjalistę.
Pracujemy na nowoczesnych aparatach ultrasonograficznych, które są niezbędne do profesjonalnego przeprowadzania badania, dzięki czemu kompetencje naszych lekarzy są poparte innowacją. Zastosowanie inteligentnych narzędzi klinicznych daje wysoką jakość badań.
Pierwszy trymestr ciąży to czas, kiedy powstają wszystkie układy i narządy wewnętrzne płodu. Jest to zarazem okres, kiedy rozwijające się życie jest najbardziej wrażliwe na wszelkie czynniki mogące potencjalnie zaburzyć jego rozwój.
W pierwszym trymestrze ciąży (między 10. a 11. tygodniem ciąży) pobiera się krew, aby wykonać tzw. test PAPP-A i beta HCG , natomiast w drugim etapie (między 12. a 13. tygodniem + 6 dni) wykonuje się genetyczne badanie USG. W przypadku badań refundowanych przez NFZ zawsze wykonujemy dwa etapy, a więc pełne badanie (test PAPP-A i beta HCG oraz badania ultrasonograficzne), które daje 97% pewności, że ciąża rozwija się prawidłowo. W przypadku badań prywatnych, Pacjentki mają do wyboru wykonanie pełnego badania, w skład którego wchodzą: badanie krwi (Test PAPP-A i beta HCG) i badanie USG genetyczne lub wykonanie samego badania USG dającego 80% pewności co do tego, że płód rozwija się prawidłowo.
Pierwsze badanie prenatalne trwa około 20-30 minut, dzięki odpowiedniej aparaturze jesteśmy w stanie zbadać dokładnie parametry pęcherzyka ciążowego i żółtkowego, grubość fałdu karkowego (NT), obecność kości nosowej (NB), zarys i wymiary poszczególnych organów płodu, pracę jego serca oraz długość kości udowych. Wyniki uzyskane z testu PAPP-A i beta HCG oraz USG genetycznego wprowadzamy do programu komputerowego, który opierając się o statystyczne bazy populacyjne, oblicza ryzyko wystąpienia najczęstszych wad genetycznych. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykryć u płodu takie choroby genetyczne, jak: Zespół Downa, Edwardsa i Patau, a także wady wrodzone, do których należą przede wszystkim: bezmózgowie, wady serca, rozszczep wargi albo kręgosłupa, wodogłowie i karłowatość. Jeżeli okazuje się, że wszystkie analizowane parametry są w normie, wówczas mówimy o bardzo niskim ryzyku wystąpienia wad genetycznych u płodu. Ewentualne nieprawidłowości stanowią podstawę do dalszych, inwazyjnych badań prenatalnych, które mogą mieć miejsce wyłącznie na zalecenie lekarza i za zgodą pacjentki.
Badanie USG w drugim trymestrze ciąży wykonywane jest między 20. a 22. (+6 dni) tygodniem ciąży. To badanie jest bardzo ważne dla każdej mamy, ponieważ w tym czasie można ocenić rozwój płodu, ilość płynu owodniowego oraz lokację łożyska. Jednocześnie w tym momencie najłatwiej jest zdiagnozować ewentualne wady mięśnia sercowego.
W drugim trymestrze ciąży podczas badania specjalista sprawdza podstawowe parametry dziecka, czyli: czynność serca, ruchy płodu, ułożenie dziecka, łożysko, pępowinę, płyn owodniowy. W dalszej części ocenia rozwój płodu, czyli: głowę, mózg, szyję, kręgosłup, klatkę piersiową, serce, pnie tętnicze, ścianę przednią jamy brzusznej, żołądek, przewód pokarmowy, nerki, pęcherz, kończyny górne, kończyny dolne oraz szkielet dziecka. Jeśli jest to możliwe, określa również płeć dziecka.
Drugie badania prenatalne dają odpowiedź na pytanie czy dziecko odpowiednio rośnie i nie ma wad anatomicznych oraz czy szyjka macicy nie rozwiera się przedwcześnie. W razie niepokojących objawów przyszła mama może razem z lekarzem zaplanować leczenie dziecka jeszcze w swoim łonie, a także dalsze prowadzenie ciąży oraz miejsce porodu w zależności od potrzeb zdrowia dziecka.
Preeklampsja – stan przedrzucawkowy, jest grupą bardzo groźnych dla matki i płodu powikłań, charakteryzującą się między innymi nadciśnieniem tętniczym i białkomoczem. Jak mówi nazwa, dolegliwości te mogą zwiastować i prowadzić do bardzo niebezpiecznej rzucawki, groźnych drgawek przyszłej mamy, które czasem kończą się śpiączką, a nawet śmiercią. Szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych problem ten dotyczyć może 8 procent kobiet w ciąży. Niestety wciąż nie do końca znamy przyczynę stanu przedrzucawkowego. Preeklampsja jest wielonarządowym schorzeniem i jedną z głównych przyczyn zachorowalności i śmiertelności okołoporodowej kobiet i noworodków. Im pojawi się ona na wcześniejszym etapie ciąży, tym jest groźniejsza dla matki i dla płodu.
Dlaczego szybka ocena pod kątem preeklampsji jest tak ważna? Jak mówią najnowsze badania, można natychmiast wdrożyć prostą, a jednocześnie skuteczną profilaktykę, która zmniejsza ryzyko stanu przedrzucawkowego oraz powikłań z nim związanych.
Ryzyko preeklampsji można ocenić w trakcie USG prenatalnego między 11. a 13. tygodniem ciąży, czyli w I trymestrze (warto to badanie wykonać od razu podczas pobierania krwi do testu PAPP-A i beta hCG). Ryzyko preeklampsji można ocenić także od 20 tygodnia ciąży. Jest to badanie mierzące indeks sFlt-1/PlGF, pomaga ocenić ryzyko wysokiego ciśnienia krwi podczas ciąży. To ważne, ponieważ wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do powikłań zarówno dla matki, jak i dziecka. Indeks ten opiera się na dwóch substancjach we krwi: sFlt-1, która może powodować problemy naczyniowe, i PlGF, która jest istotna dla zdrowych naczyń krwionośnych w ciąży. Wyniki pomagają lekarzom monitorować ryzyko i podejmować odpowiednie decyzje dotyczące opieki medycznej w ciąży.
Badanie wykonywane w trzecim trymestrze między 28. a 32. +6 dni tygodniem ciąży, służy ocenie prawidłowego wzrastania płodu. W tym badaniu dodatkowo można precyzyjniej ocenić narządy, co do których mogły pojawić się wątpliwości przy wcześniejszym badaniu.
Trzecie badania prenatalne służą także bardzo ważnemu aspektowi – kontroli serca dziecka. Pozwala wykryć ewentualne wady, które nie były uwidocznione we wcześniejszych badaniach. Dzięki precyzyjnemu sprzętowi najwyższej klasy oraz wykwalifikowanemu specjaliście, możliwe jest wykrycie nawet niewielkich wad serca. Przyszłej mamie daje to niepowtarzalną możliwość podjęcia odpowiednich kroków jeszcze przed narodzinami dziecka.
W przypadku wykrytej wady pacjentka kierowana jest do specjalistycznych ośrodków referencyjnych, gdzie noworodek ma zapewnioną opiekę dostosowaną do swojej choroby już od pierwszych chwil życia. W momencie wykrycia wad zagrażających życiu dziecka, bardzo często możliwe jest wykonanie zabiegów jeszcze w łonie matki. Wynik badania genetycznego daje szanse zaplanowania porodu, a celem badania jest właśnie ocena ryzyka genetycznego.
Pacjentka będąca pod opieką DCG Centrum Medyczne wykonała badania prenatalne I oraz II trymestru ciąży ze względu na chęć monitorowania rozwoju dziecka. Badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości, jednak na zalecenie dr n. med. Patrycji Nowak-Florek postanowiła, że wykona również badanie III trymestru.
Podczas tego badania okazało się, że rozwinęła się duża wada serca, która wcześniej nie miała miejsca. Dzięki temu, że pacjentka zdecydowała się na to badanie, nasi specjaliści podjęli decyzję o skierowaniu podopiecznej do odpowiedniego ośrodka, w którym natychmiast podjęto leczenie jeszcze w życiu płodowym. Następnie pacjentka została skierowana do odpowiedniego ośrodka specjalistycznego, który jest w pełni przygotowany na odebranie tego typu porodu. Cała historia zakończyła się pozytywnie, ponieważ pacjentka była w pełni przygotowana, a wadę serca udało się w znacznym stopniu wyleczyć.
Zachęcamy wszystkie pacjentki, aby nie rezygnowały z badań III trymestru, ponieważ historia ta pokazuje, jak ważne są w procesie całej ciąży i mogą uratować zdrowie, a nawet życie naszego wymarzonego dziecka.
86% kobiet decyduje się wykonać także badanie
III trymestru
Czy powinnam wykonać badania prenatalne?
Badania prenatalne genetyczne powinna wykonać każda kobieta będąca w ciąży. Warto je wykonać w celu oceny ryzyka wystąpienia wad i ocenie anatomii płodu. Oprócz regularnych badań u ginekologa, to 3 dodatkowe specjalistyczne badania USG w całej ciąży. Badania prenatalne:
· wykonuje się w celu wykrycia wady u płodu
· weryfikują prawidłowy rozwój dziecka
· dają możliwość leczenie wielu wad jeszcze w trakcie życia płodowego dziecka
· pozwalają przygotować siebie i swoją rodzinę na ewentualne specjalistyczne leczenie dziecka
· zapewniają spokój
· pozwalają świadomie prowadzić ciąże
Obecnie badania prenatalne uważa się za priorytetowe i bezwzględne dla diagnostyki płodu.
Czy do badania z krwi na test papp-a i beta HCG muszę być na czczo?
Nie trzeba wykonywać badania prenatalnego na czczo.
Jak długo się czeka na wynik test papp-a i beta HCG?
Na wynik test papp-a i beta HCG czeka się od 3 do 4 dni roboczych.
Czy badanie prenatalne jest wykonywane przez powłoki brzuszne?
Tak, badania prenatalne USG są wykonywane przez powłoki brzuszne.
Czym są nieinwazyjne badania prenatalne ?
Nieinwazyjne badania prenatalne to metody diagnostyczne stosowane w ciąży, które nie niosą ze sobą ryzyka dla zdrowia i życia płodu. Są to m.in.: badania ultrasonograficzne, badanie genetyczne z wykorzystaniem próbki krwi matki. Celem tych badań jest uzyskanie informacji o stanie zdrowia i rozwoju płodu, a także wykrycie ewentualnych wad genetycznych lub innych nieprawidłowości. Badanie prenatalne pozwala wykluczyć szereg wad genetycznych. Badania prenatalne warto wykonywać na każdym etapie ciąży.
Między którym tygodniem ciąży wykonywany jest test genetyczny lub dodatkowe badania usg ?
Większość testów genetycznych można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Dodatkowe badania tzw. kontrolne w całym okresie ciąży wykonuje się tylko jeśli zostaną zlecone przez lekarza. Lekarz informuje o tym w trakcie badania.
Co jeśli mój lekarz lekarz oceni, że mam zwiększone ryzyko wad chromosomalnych?
W takiej sytuacji lekarz może zalecić dodatkowe badania i skierować takie jak amniopunkcja lub kordocenteza, aby potwierdzić lub wykluczyć takie wady. Może także zalecić wizyty u specjalisty genetyka, aby uzyskać dodatkowe porady i wsparcie. W każdym przypadku ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić wszelkie wątpliwości i obawy.
Czy badania prenatalne są bezpieczne dla matki i dziecka?
Tak, badania prenatalne są bezpieczne dla matki i dziecka. Jednak niektóre procedury, takie jak amniopunkcja związane są z niewielkim ryzykiem powikłań. Jednak należy pamiętać by wykonywać badania prenatalne i to w odpowiednich tygodniach ciąży, ponieważ są to tak zwane badania prenatalne przesiewowe, i służą do wykrywania wad genetycznych czy też wad czynności serca dziecka. Dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, który dokładnie przedstawi korzyści związane przeprowadzaniem badania prenatalnego.
Czy badania prenatalne można powtarzać w trakcie ciąży?
Tak, badania prenatalne mogą być powtarzane w trakcie ciąży. W zależności od potrzeb i wskazań lekarza, można wykonywać różne rodzaje badań w różnych momentach ciąży. Na przykład, badania USG można powtarzać, aby śledzić rozwój dziecka i wykluczyć ewentualne nieprawidłowości, wady genetyczne lub wady czynności serca płodu czy też by potwierdził się wynik badania usg lub ocena genetyczna dziecka. Zaleca się konsultowanie się z lekarzem, aby ustalić, które badania są potrzebne i kiedy najlepiej je wykonać. Czasami należy powtórzyć trzecie badanie usg lub test podwójny, a niekiedy nie ma takiej potrzeby i wszystkie badania ciąży wykonywane są jednorazowo.
Dlaczego przeprowadza się to badanie w II trymestrze ciąży?
Badanie to jest istotne w monitorowaniu ryzyka wysokiego ciśnienia krwi podczas ciąży, co może prowadzić do powikłań zarówno dla matki, jak i dziecka.
Jakie są potencjalne skutki wysokiego indeksu sFlt-1/PlGF?
Wysoki indeks może sugerować zwiększone ryzyko nadciśnienia ciążowego, co może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak przedwczesne urodzenie czy problemy z funkcją narządów.
Czy to badanie jest rutynowo przeprowadzane u wszystkich ciężarnych?
Tak, to badanie jest przeprowadzane u każdej kobiety ciężarnej.
Jakie działania podejmowane są w przypadku wysokiego indeksu sFlt-1/PlGF?
W przypadku wysokiego indeksu, lekarz może zalecić dodatkowe monitorowanie, zmianę diety, a w niektórych przypadkach konieczne może być ścisłe monitorowanie ciąży lub nawet hospitalizacja.
Masz pytania? Wątpliwości? Zadzwoń do nas w godzinach pracy lub napisz do nas wiadomość.
Powstańców Śląskich 48,
53-333 Wrocław
Krynicka 22/1A,
50-555 Wrocław
Dziękujemy!