Najlepsi specjaliści we Wrocławiu
Przyjmujemy prywatnie i na NFZ. Zadzwoń i dowiedz się więcej +71 71 88 600
Najlepsi specjaliści we Wrocławiu
Przyjmujemy prywatnie i na NFZ. Zadzwoń i dowiedz się więcej +71 71 88 600
Zostań częścią zespołu!
Wyślij swoje CV na kontakt@dcg.wroclaw.pl albo zdzwoń pod numer +71 71 88 600
Współpracujemy z firmami
Indywidualne programy dla pracowników, podwykonawstwo medyczne
USG – Widzieć więcej, zrozumieć lepiej, dbać skuteczniej.
Badanie USG jest najczęściej wykonywanym badaniem diagnostycznym. Uznawane jest za jedno z podstawowych badań w celu weryfikacji stanów chorobowych w organizmie. Badanie ultrasonograficzne jest bezbolesne i może być wielokrotnie powtarzane, a przede wszystkim pozwala na wykrycie zmian w narządach, zmiany nowotworowe, mięśniaki czy wszelkie guzy. Badanie USG wykonuje lekarz radiolog.
USG węzłów chłonnych to badanie całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, trwające ok. 15 minut. Podczas wykonania badania ultrasonograficznego węzłów chłonnych jest przeprowadzana analiza wielkości, a także budowy struktury węzłów chłonnych w określonym miejscu. Pacjent nie musi przygotowywać się do badania, ale powinien zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań (np. MRI) oraz powinien przynieść wyniki poprzednich badań USG węzłów chłonnych, jeśli takie były wykonywane. Wskazaniami do wykonania badania ultrasonograficznego są m.in.: powiększenie węzłów chłonnych i pojawienie się zmian skórnych w obrębie węzłów lub występujący w tej okolicy ból.
USG tarczycy wykonywane jest w celu stwierdzenia wielkości, położenia oraz kształtu i budowy gruczołu tarczycy. Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, trwa zaledwie kilka minut. Diagnostyka USG tarczycy pomaga ponadto określić, czy w gruczole znajdują się niepokojące zmiany, takie jak guzy i torbiele. Wskazaniami do wykonania USG tarczycy są m.in.: powiększenie obwodu szyi, zmiany w obrębie gruczołu wyczuwalne palcem oraz nieprawidłowe wyniki badania poziomu hormonów tarczycy. Pacjent nie musi wcześniej przygotowywać się do USG tarczycy, ale powinien zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań (np. MRI), informacje od lekarza prowadzącego lub kartę ze szpitala.
USG jamy brzusznej pozwala na ocenę wielkości, funkcjonowania oraz budowy narządów, takich jak trzustka, drogi żółciowe, wątroba, pęcherzyk żółciowy, śledziona, nerki i pęcherz moczowy. USG jamy brzusznej umożliwia również określenie morfologii wątroby oraz śledziony. Na badaniu USG jama brzuszna musi być dobrze widoczna, dlatego pacjent powinien odpowiednio przygotować się do ultrasonografii, czyli być na czczo przez określoną liczbę godzin oraz wypić podaną ilość niegazowanej wody. USG jamy brzusznej jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Warto także wiedzieć, że wskazaniami do wykonania USG jamy brzusznej są m.in.: przewlekłe bóle brzucha lub klatki piersiowej, marskość wątroby, zakażenie HCV i HBV.
USG piersi (USG sutka) umożliwia dokładną analizę budowy piersi, gruczołów i tkanki łącznej. USG piersi pozwala także na ocenę dołów pachowych i węzłów chłonnych. Wskazaniami do wykonania USG piersi są m.in: niepokojące zmiany wykryte podczas samobadania, wyciek z brodawki i ból we wskazanej okolicy. USG piersi powinno być wykonane również w przypadku pooperacyjnego usunięcia gruczołu piersiowego. Badanie usg piersi nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto jednak na badanie USG piersi zgłosić się pomiędzy 1. a 10. dniem cyklu miesiączkowego. Badanie piersi za pomocą USG powinna być wykonywane regularnie, co najmniej raz w roku. Zdarza się, że lekarz może zalecić badania z większą częstotliwością, jeśli kobieta jest w grupie zwiększonego ryzyka.
Jak przygotować się do badania USG?
Badania USG większości narządów nie wymagają żadnego przygotowania. Natomiast badanie USG jamy brzusznej posiada konkretne zalecenia do których należy się zastosować chcąc uzyskać dokładny wynik badania.
Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?
Przed badaniem jamy brzusznej musimy zadbać o to, aby w naszym przewodzie pokarmowym było jak najmniej gazów. Unikamy zatem na 24 godziny przed badaniem wszelkich potraw, które powodują wzdęcia lub mogą być przyczyną niestrawności. Dieta lekkostrawna i przeciwdziałająca wzdęciom. Przed badaniem USG jamy brzusznej unikamy potraw smażonych, a także kapusty, grochu, kalafiora. Całkowicie odstawiamy napoje gazowane. Dodatkowo w dniu poprzedzającym unikamy jedzenia wieczorem.
Przed badaniem jamy brzusznej warto zażyć Espumisan 3x dziennie po 3-4 kapsułki, który dodatkowo pomoże pozbyć nam się gazów z układu pokarmowego. W dniu badania jamy brzusznej nic nie jemy lub jeśli USG będzie wykonywane po południu poprzestajemy na jak najlżejszym posiłku. Należy go jednak spożyć na 5 godzin przed badaniem USG. Oprócz tego nie pijemy kawy, nie palimy papierosów i nie żujemy gumy.
Wszystko po to, aby badanie jamy brzusznej przebiegało jak najlepiej i dało czytelny obraz, pozwalający lekarzowi na uzyskanie jak najwięcej informacji o stanie narządów w jamie brzusznej. Pacjenci przyjmujący leki powinni je przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza, popijając małą ilością wody niegazowanej.
Czy są przeciwwskazania do wykonania badania ultrasonograficznego?
Badanie USG jest jednym z najbezpieczniejszych badań, dlatego nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Nie zaleca się jednak wykonywania badań USG w miejscach oparzeń czy też otwartych ran.
Jakie są rodzaje ultrasonografii?
Dzięki USG jest wykonywana pełna diagnostyka USG narządów, w zależności od tego jakimi wykonywanymi badaniami obrazowymi chcemy zdiagnozować problem. Najczęściej wykonuje się USG jamy brzusznej, USG piersi, USG tarczycy, USG węzłów chłonnych, USG ślinianek, USG doppler , USG narządów jamy brzusznej, USG układu moczowego, USG gruczołu krokowego czy USG mięśni. Diagnostyka USG pozwala wykryć szereg chorób, w tym chorób jamy brzusznej, . Badanie USG pozwala w bezpieczny sposób sprawdzić nasz stan zdrowia. Podczas badania USG lekarz może zobaczyć narządy wewnętrzne i ocenić ich stan.
Jakie są wskazania do wykonania badania ultrasonograficznego?
Badanie USG pacjent wykonuje w momencie niepokojących objawów lub na zlecenie lekarza. Najczęstszą przyczyną wykonywania badania USG jest wykrycie guzów, torbieli lub zmian pourazowych, a także diagnostyka zmian chorobowych. Badania ultrasonograficzne są również jednym z podstawowych badań kobiet w ciąży.
Czy USG jamy brzusznej wykryje stan zapalny?
Tak, badanie ultrasonograficzne może wykryć nieprawidłowości anatomiczne narządów, a także stany zapalne oraz guzy czy zmiany nowotworowe. Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej pozwala na ocenę budowy i funkcjonowania takich organów jak nerki, wątroba, trzustka, śledziona czy pęcherzyk żółciowy.
Dlaczego diagnostyka USG należy do często zlecanych badań diagnostycznych?
Badanie USG to przede wszystkim nieinwazyjna, bezbolesna i bezpieczna procedura. Wykonywane regularnie, może wykryć nieprawidłowości na wczesnym etapie. Badania USG w wielu przypadkach może nawet uratować życie. Oczywiście istnieją konkretne wskazania do wykonania badania ultrasonograficznego. Jeżeli coś nas niepokoi, to badania USG można wykonać również prywatnie bez zalecenia lekarza.
Dlaczego USG piersi (usg sutka) warto wykonywać w pierwszych 10 dniach cyklu?
USG piersi (USG sutka) – to badanie należy wykonywać najlepiej w pierwszych 10 dniach cyklu, ponieważ piersi są w tym okresie mniej tkliwe. Nie ma również małych torbieli, które mogą występować w drugiej połowie cyklu. Badanie USG piersi (USG sutka) należy wykonać, jeśli w piersi pojawiają się guzy, zmiany, zgrubienia, jeśli piersi są bolesne lub brodawki sutkowej wycieka wydzielina. USG piersi (USG sutka) jest wskazane, jeśli w rodzinie występował rak piersi lub jeśli kobieta miała zdiagnozowane łagodne zmiany w poprzednich badań USG. Wyniki poprzednich badań należy zabrać ze sobą. Badanie USG warto wykonywać regularnie.
Co oznacza system oceny BI-RADS w USG piersi ?
BI-RADS to specjalny system w celu standaryzacji opisów badań obrazowych piersi. Skala BI-RADS klasyfikuje zmiany w obrębie gruczołów piersiowych i może być stosowana w opisie badań USG.
Masz pytania? Wątpliwości? Zadzwoń do nas w godzinach pracy lub napisz do nas wiadomość.
Powstańców Śląskich 48,
53-333 Wrocław
Krynicka 22/1A,
50-555 Wrocław
Dziękujemy!