Najlepsi specjaliści we Wrocławiu
Przyjmujemy prywatnie i na NFZ. Zadzwoń i dowiedz się więcej +71 71 88 600
Najlepsi specjaliści we Wrocławiu
Przyjmujemy prywatnie i na NFZ. Zadzwoń i dowiedz się więcej +71 71 88 600
Zostań częścią zespołu!
Wyślij swoje CV na kontakt@dcg.wroclaw.pl albo zdzwoń pod numer +71 71 88 600
Współpracujemy z firmami
Indywidualne programy dla pracowników, podwykonawstwo medyczne
Dbamy o Ciebie i Twoje przyszłe dziecko przed, w trakcie oraz po ciąży. Prywatnie i na NFZ.
Zapewniamy prowadzenie ciąży zgodne z najnowszymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, jak i innych światowych towarzystw naukowych, dzięki czemu mają Państwo gwarancję, że prowadzenie ciąży w DCG oferujemy w oparciu o najwyższe standardy, niezależnie od wyboru lekarza ginekologa. Nasi lekarze prowadzący ciążę i położne cechują się dużą wiedzą oraz ogromnym doświadczeniem, dzięki czemu odpowiedzialnie oferujemy zarówno prowadzenie ciąży prawidłowej jak i powikłanej.
Do naszego Centrum możesz zwrócić się jeszcze na etapie planowania rodziny albo w pierwszych tygodniach ciąży. Opieka lekarza ginekologa w początkowym etapie ciąży jest bardzo ważna dla prawidłowego planowania procesu prowadzenia ciąży. Już na tym etapie lekarz zleca obowiązkowe badania laboratoryjne, wykonuje badanie położnicze i usg ginekologiczne, aby ocenić tydzień ciąży i sprawdzić, czy istnieją czynniki zagrażające ciąży, jak chociażby obecność infekcji pochwy czy występowanie torbieli.
Pierwszy etap ciąży to czas, w którym konieczne jest wykonanie usg ciąży i badań krwi. Lekarz prowadzący ciążę przekażę Tobie wszystkie niezbędne badania do wykonania. Wszystkie badania obowiązkowe, w tym rutynowe badania krwi, wykonasz w naszym punkcie pobrań w DCG. Podczas pierwszej wizyty ginekolog-położnik prowadzący ciążę wykonuje badanie położnicze oraz badanie ultrasonograficzne ciąży (usg ginekologiczne). Częstotliwość wizyt jest zróżnicowana. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to wizyty odbywają się raz na trzy – cztery tygodnie. Lekarz może zalecić konsultacje co tydzień, jeżeli ciąża zostanie uznana za zagrożoną przez ginekologa prowadzącego ciążę.
Od 30 tygodnia ciąży wizyty odbywają się co ok. dwa tygodnie, a od 36 tygodnia – co tydzień. Dodatkowo, od 30 tygodnia przy każdej wizycie wykonywane jest badanie KTG. W razie wystąpienia patologii ciąży lub ryzyka poronienia, lekarz może zlecić inny harmonogram wizyt. Częstotliwość wizyt i badania są dostosowane do potrzeb pacjentki oraz do stopnia ewentualnego ryzyka medycznego. Priorytetem lekarza prowadzącego jest bezpieczeństwo, maksymalizacja szansy na prowadzenie ciąży prawidłowej i przyjazna atmosfera, w której przebiegają wizyty.
Jeżeli zajdzie konieczność opieki nad noworodkiem, współpracujemy z zespołem sprawdzonych specjalistów – neonatologów, dostępnych w naszym partnerskim punkcie Retro Klinika na Gaju. Pacjentki po porodzie borykające się z nietrzymaniem moczu, nadmierną suchością i luźnością pochwy czy bolesnymi bliznami i zrostami po nacięciu krocza mogą skorzystać z naszej szerokiej oferty zabiegów ginekologii estetycznej, a także konsultacji w zakresie fizjoterapii uroginekologicznej.
Badania USG wykonywane są często już na pierwszej wizycie. Wykonanie badania ginekologicznego wraz z usg ciąży pozwala określić dokładny wiek i przebieg ciąży, stan zdrowia kobiety i jej gotowość do porodu. Lekarz sprawdza, czy nie występuje infekcja pochwowa, czy nie odpływa płyn owodniowy, kontroluje wielkość i napięcie macicy. Podczas kolejnych wizyt lekarz zaleca wykonanie szczegółowych badań analitycznych, tj. wykrywanie cukrzycy ciężarnych i zakażenia toksoplazmozą. Zalecają się też badania bakteriologiczne, takie jak posiew z kanału szyjki oraz posiew w kierunku wykrywania paciorkowca B-hemolizującego.
W trakcie ciąży powinno się wykonać minimum 3 badania prenatalne USG: w pierwszym trymestrze ciąży – między 11 a 13 tygodniem wraz z pobraniem krwi do badań biochemicznych (białka PAPP-aA, beta hCG), między 18. a 20. tygodniem oraz pomiędzy 28. a 32. tygodniem. Badania prenatalne trwają około 20 – 30 minut i wykonywane są na specjalistycznym sprzęcie. Badania prenatalne pozwalają rozpoznać wiele wad budowy płodu i wyznaczyć ryzyka wrodzonych wad genetycznych. Warto zaznaczyć, że badania prenatalne są bardziej szczegółowe od badań USG położniczych. Wykonuje je ginekolog specjalizujący się w tej dziedzinie. Nasi lekarze posiadają specjalny certyfikat FMF (The Fetal Medicine Foundation) i co roku odnawiają uprawnienia.
Paniom, których ciąża ma podwyższone ryzyko wystąpienia wad genetycznych, proponujemy dodatkowe badania inwazyjne, które są wykonywane u nas na miejscu. Do badań inwazyjnych należą: amniopunkcja, biopsja trofoblastu, kordocenteza, fetoskopia. Alternatywą badaniom inwazyjnym są bezpieczne testy genetyczne.
Na czym polega badanie położnicze?
Badanie położnicze jest zbiorowym pojęciem zestawu badań wykonywanych przez lekarza. Badanie położnicze wykonuje się u kobiet ciężarnych i rodzących. Obejmuje ono badanie skóry, ogólnolekarskie, mierzy się temperaturę ciężarnej, masę ciała i ciśnienie krwi. Dokonuje się zewnętrznego pomiaru miednicy, wraz z pomiarem wysokości dna miednicy. Ocenia się kształt i obwód brzucha. Wykonuje się palpacyjne brzucha i miednicy, aby ocenić położenie płodu, co jest szczególnie ważne przed porodem. Konieczne jest również wykonanie badania ginekologicznego transwaginalnego. Badanie położnicze kobiety rodzącej obejmuje również treść na palcach badającego, rozwarcie szyjki macicy i stan pęcherza.
Na czym polega badanie KTG?
Podstawowym badaniem z zakresu położnictwa jest monitorowanie czynności serca płodu oraz równoczesne zwracanie uwagi na czynności skurczowe macicy, czyli kardiotokografia. Szczególnie ważne jest wykonywanie badania w końcowym okresie ciąży oraz podczas porodu. Badanie jest bezbolesne i zupełnie nieinwazyjne. Jego przebieg składa się z dwóch części: tokografii (zbadania czynności skurczowej macicy) i kardiografii (rejestracji częstotliwości uderzeń serca dziecka).
Czy prowadzenie ciąży prywatnie różni się od prowadzenia ciąży na NFZ?
Zakres usług NFZ jest wystarczający do prowadzenia ciąży fizjologicznej. W ramach NFZ poprowadzisz u nas ciążę oraz wykonasz badania prenatalne I i II trymestru (dotyczy kobiet od 35 r.ż.). W ramach NFZ przyjmują jedynie wybrani specjaliści DCG. O szczegóły zapytaj naszej rejestracji.
Czy w DCG można prowadzić ciążę na NFZ?
Tak, w swojej ofercie umożliwiamy prowadzenie ciąży oraz badania prenatalne I i II stopnia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie wszyscy specjaliści jednakże oferują usługi w ramach NFZ. O szczegółowe informacje zapytaj naszej rejestracji.
Czy rutynowe badania krwi są wystarczające we wczesnej ciąży?
Rutynowe badania krwi, takie jak badanie ogólne moczu, czy morfologia krwi są jedynie częścią kompleksowej listy rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Badania obowiązkowe mogą zostać rozszerzone o dodatkowe badania krwi, w zależności od rekomendacji lekarza ginekologa prowadzącego ciążę.
Czy można zmienić lekarza prowadzącego ciążę?
Tak, w dowolnym momencie, niemniej należy ten krok dobrze przemyśleć. Nasz zespół w DCG z pełną dyskrecją i zaufaniem zarekomenduje innego specjalistę, jeżeli taka będzie wola pacjentki.
Kiedy wybrać lekarza prowadzącego ciążę?
Najlepiej wybrać lekarza prowadzącego ciążę w chwili rozpoczęcia starania się o dziecko. Jeżeli wybór następuje po zajściu w ciążę, należy wybrać lekarza jak najszybciej.
Czy można prowadzić ciążę u dwóch lekarzy?
Można prowadzić ciążę u dwóch lekarzy, jednakże nie ma takiej potrzeby. Każdy ze specjalistów DCG to dobry ginekolog-położnik, z doświadczeniem w prowadzeniu ciąż. Warto nadmienić, że podczas prowadzenia ciąży bardzo często podczas badań prenatalnych ciąża jest oceniana przez innego specjalistę – ginekologa specjalizującego się w badaniach prenatalnych.
Masz pytania? Wątpliwości? Zadzwoń do nas w godzinach pracy lub napisz do nas wiadomość.
Powstańców Śląskich 48,
53-333 Wrocław
Krynicka 22/1A,
50-555 Wrocław
Dziękujemy!