Najlepsi specjaliści we Wrocławiu
Przyjmujemy prywatnie i na NFZ. Zadzwoń i dowiedz się więcej +71 71 88 600
Najlepsi specjaliści we Wrocławiu
Przyjmujemy prywatnie i na NFZ. Zadzwoń i dowiedz się więcej +71 71 88 600
Zostań częścią zespołu!
Wyślij swoje CV na kontakt@dcg.wroclaw.pl albo zdzwoń pod numer +71 71 88 600
Współpracujemy z firmami
Indywidualne programy dla pracowników, podwykonawstwo medyczne
Bezpłatne badania prenatalne w ramach NFZ – spokój serca dla przyszłych rodziców i bezpieczeństwo dla Twojego dziecka.
Badania prenatalne na NFZ dla kobiet w ciąży wykonuje się w celu sprawdzenia czy dziecko rozwija się prawidłowo. Współczesna medycyna sprawia, że wiele chorób u dziecka można rozpoznać nawet w łonie matki. Badania prenatalne USG płodu pozwalają na wykrycie wystąpienia wad płodu, między innymi na wczesne wykrycie wad genetycznych, takich jak zespół Downa, Edwardsa czy Patau oraz wad strukturalnych, jak wrodzone wady serca, nerek, twarzoczaszki, mózgu i wiele innych. Badania wykonywane są zarówno w ramach programu NFZ jak i prywatnie
Nie martw się! Jeśli nie posiadasz skierowania do badań prenatalnych, zadzwoń do nas. Zorganizujemy teleporadę z lekarzem ginekologiem i od razu wyznaczymy termin badań. Badania prenatalne na NFZ przysługują każdej pacjentce, niezależnie od wskazań – nie musisz mieć ukończonych 35 lat.
Na badania prenatalne należy zarejestrować się w odpowiednim wieku ciąży. Wiek ciąży można obliczyć używając kalkulatora terminu badań prenatalnych.
W I trymestrze ciąży wykonujesz badanie zintegrowane (USG I trymestru + test PAPPA i β-HCG), zgłoś się na pobranie krwi od 10 tygodnia i 1 dnia ciąży. Nie musisz się rejestrować na pobranie krwi – wystarczy przyjść między 08:00 a 17:30 od poniedziałku do piątku lub w soboty między 08:00 a 11:30.
Jeśli posiadasz skierowanie na badania prenatalne w ramach NFZ, pamiętaj, aby zabrać je ze sobą. W dniu wizyty nie zapomnij o dowodzie osobistym oraz zdjęciu USG, jeśli już je posiadasz.
Program badań prenatalnych refundowany przez NFZ obejmuje diagnostykę płodu u kobiet niezależnie od ich wieku. Lekarz może zlecić diagnostykę prenatalną na podstawie wyników wykonanych badań.
W ramach genetycznych badań prenatalnych na NFZ wykonujemy:
Testy PAPP-A i beta-HCG to testy biochemiczne, czyli badania z krwi. Badanie wykonuje się pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży (ściślej – od ukończonego 10. tygodnia do 13. tyg. i 6. dnia ciąży). To właśnie od tego zaczynają się badania prenatalne. Na badania krwi nie trzeba przychodzić na czczo. Badania biochemiczne wykonywane są w celu oznaczenia stężenie białka PAPP-A oraz wolnej podjednostki beta-hCG. Te oznaczenia są niezbędne do drugiego etapu, jakim jest badanie USG I trymestru. Badania z krwi w połączeniu z badaniem USG pozwala zdiagnozować około 95% płodów z Zespołem Downa.
Dlatego do prawidłowej oceny wystąpienia ryzyka wad genetycznych u płodu niezbędne jest wykonanie badania USG prenatalnego I trymestru i badania krwi.
Badanie USG genetyczne wykonuje się od ukończonego 12. tygodnia do 13. tyg. i 6. dni. Trwa ono około 30 minut i jest wykonywane przez doświadczonego lekarza specjalistę posiadającego certyfikat FMF (The Fetal Medicine Foundation), przy użyciu nowoczesnego aparatu USG. Dzięki aparatowi USG możliwe jest dokładne zbadanie parametrów płodu takich, jak: pęcherzyk ciążowy i żółtkowy, grubość fałdu karkowego, obecność kości nosowej, zarys i wymiary poszczególnych organów, praca serca oraz długość kości udowych.
Wyniki pomiarów przeprowadzonych podczas badania USG w połączeniu z wynikami testu PAPP-A i beta HCG wprowadzane są do programu komputerowego, który opierając się o statystyczne bazy populacyjnej oblicza ryzyko wystąpienia najczęstszych wad genetycznych: Zespołu Downa, Edwardsa czy Patau, a także wad wrodzonych, jak: bezmózgowie, wady serca, rozszczep wargi lub kręgosłupa, wodogłowie, karłowatość i inne.
Jeśli wszystkie analizowane parametry są w normie, oznacza to bardzo niskie ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu. Nieprawidłowości natomiast stanowią podstawę do dalszych, inwazyjnych badań prenatalnych, które mogą mieć miejsce jedynie na zalecenie lekarza oraz za zgodą pacjentki. Należą do nich amniopunkcja, biopsja trofoblastu lub kordocenteza. Wynik badania genetycznego pacjentka otrzymuje podczas wizyty.
Drugie badanie ultrasonograficzne wykonywane jest między 20-22. (+6 dni) tygodniem ciąży, a jego celem jest ocena rozwoju płodu, poszukiwanie ewentualnych wad, ocena ilości płynu owodniowego oraz ocena dojrzałości i lokacji łożyska. W czasie prowadzenia ciąży badanie to jest niezwykle ważne, gdyż oprócz parametrów, które podlegają ocenie w tym właśnie okresie, pozwala najłatwiej zdiagnozować istniejące wady mięśnia sercowego. Należy pamiętać, że są to również nieinwazyjne badania prenatalne.
Wykonujemy ponad
5000 badań prenatalnych rocznie
Czy wszystkie badania prenatalne są na NFZ?
Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje badanie I trymestru ciąży wraz z testem zintegrowanym PAPP-A i beta HCG oraz badanie II trymestru. Badanie III trymestru nie jest refundowane. Można je wykonać prywatnie. Realizując program badań, można wykonać również inwazyjne badania genetyczne w ramach programu nfz.
Czy lekarz zaleci mi obowiązkowo genetyczne USG płodu ?
Lekarz prowadzący ciąże ma obowiązek poinformować o możliwości wykonania badań przesiewowych. Skierowanie na wykonanie badań prenatalnych w ramach NFZ otrzymuje każda kobieta w ciąży.
Jak określić wiek ciąży?
Wiek ciąży określa się według wcześniej wykonanego badania USG lub na podstawie daty ostatniej miesiączki, przy czym pierwsza metoda jest lepszym wyznacznikiem wieku ciąży, gdyż bazuje na faktycznej wielkości płodu.
Czy powinnam wykonać nieinwazyjne badania prenatalne nawet jeśli nie otrzymałam skierowania od lekarza?
Badania prenatalne nie są obowiązkowe, ale są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Służą między innymi do wykluczenia choroby genetycznej płodu a także oceny prawidłowości rozwoju płodu już we wczesnym okresie ciąży. W przypadku badań usg mówimy o nieinwazyjnych genetycznych badaniach, które nie niosą za sobą ryzyka, a mogą w razie nieprawidłowości przygotować nas na przeprowadzenie odpowiedniego leczenia płodu jeszcze w łonie matki.
Dlaczego warto robić badania płodu ?
Badania płodu pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych wad rozwojowych u płodu, co pozwala na podjęcie odpowiednich działań medycznych, takich jak monitorowanie rozwoju płodu czy planowanie porodu. Dzięki badaniom prenatalnym rodzice mogą się przygotować psychicznie i emocjonalnie na ewentualne wady genetyczne u dziecka, co może im pomóc w przyszłości w radzeniu sobie z trudnościami. Badanie prenatalne pozwalają na rozpoznanie choroby genetycznej, rozpoznanie wad płodu. Badanie prenatalne jest również ważne dla zdrowia matki, pozwalając na wczesne rozpoznanie i leczenie ewentualnych problemów związanych z ciążą, takich jak niedotlenienie płodu, wysokie ciśnienie krwi czy też groźnego poronienia.
Czy w dniu badania prenatalnego powinnam być na czczo?
Nie, w dniu badania USG prenatalnego oraz w dniu pobrania krwi nie trzeba być na czczo, wszystkie badania wykonywane w ramach programu prenatalnego wymagają standardowego przygotowania do wizyty.
Jaki lekarz wykonuje badania prenatalne nfz?
Prenatalne badanie genetyczne wykonuje lekarz ginekolog posiadający certyfikat FMF (The Fetal Medicine Foundation), który co roku odnawia uprawnienia, dzięki temu wszystkie badania wykonywane są zgodnie z zaleceniami fmf USG prenatalne.
Masz pytania? Wątpliwości? Zadzwoń do nas w godzinach pracy lub napisz do nas wiadomość.
Powstańców Śląskich 48,
53-333 Wrocław
Krynicka 22/1A,
50-555 Wrocław
Dziękujemy!