Godziny otwarcia:
Pn-Pt 8:00 - 21:00, Sb 8:00-15:00.

Badania prenatalne NFZ Wrocław

Badania prenatalne

Bezpłatne badania prenatalne w ramach NFZ – spokój serca dla przyszłych rodziców i bezpieczeństwo dla Twojego dziecka.

Badania prenatalne dla kobiet w ciąży wykonuje się w celu sprawdzenia czy dziecko rozwija się prawidłowo. Współczesna medycyna sprawia, że wiele chorób u dziecka można rozpoznać nawet w łonie matki. Badania prenatalne USG płodu pozwalają na wykrycie wystąpienia wad płodu, między innymi na wczesne wykrycie wad genetycznych, takich jak zespół Downa, Edwardsa czy Patau oraz wad strukturalnych, jak wrodzone wady serca, nerek, twarzoczaszki, mózgu i wiele innych. Badania wykonywane są zarówno prywatnie jak i w ramach programu NFZ.

Program badań prenatalnych refundowany przez NFZ obejmuje diagnostykę płodu u kobiet powyżej 35. roku życia, a także u młodszych pacjentek, u których z racji wywiadu, istnieją uzasadnione obawy o stan zdrowia dziecka. Lekarz może zlecić diagnostykę prenatalną na podstawie wyników wykonanych badań.

W ramach genetycznych badań prenatalnych na NFZ wykonujemy:

 • Testem PAPP-A i beta HCG (test zintegrowany) czyli badania krwi
 • Badanie USG I trymestru
 • Badanie USG II trymestru
 • Badania inwazyjne:
  • Amniopunkcja,
  • biopsja trofoblastu,
  • Kordocenteza

NFZ refunduje badanie I i II trymestru. Nie zapomnij jednak wykonać badanie III trymestru

Test zintegrowany (test PAPP-A i beta HCG)

Testy PAPP-A i beta-HCG to testy biochemiczne, czyli badania z krwi. Badanie wykonuje się pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży (ściślej – od ukończonego 10. tygodnia do 13. tyg. i 6. dnia ciąży). To właśnie od tego zaczynają się badania prenatalne. Na badania krwi nie trzeba przychodzić na czczo. Badania biochemiczne wykonywane są w celu oznaczenia stężenie białka PAPP-A oraz wolnej podjednostki beta-hCG. Te oznaczenia są niezbędne do drugiego etapu, jakim jest badanie USG I trymestru. Badania z krwi w połączeniu z badaniem USG pozwala zdiagnozować około 95% płodów z Zespołem Downa.

Dlatego do prawidłowej oceny wystąpienia ryzyka wad genetycznych u płodu niezbędne jest wykonanie badania USG prenatalnego I trymestru i badania krwi.

Badanie USG I trymestru

Badanie USG genetyczne wykonuje się od ukończonego 12. tygodnia do 13. tyg. i 6. dni. Trwa ono około 30 minut i jest wykonywane przez doświadczonego lekarza specjalistę posiadającego certyfikat FMF (The Fetal Medicine Foundation), przy użyciu nowoczesnego aparatu USG. Dzięki aparatowi USG możliwe jest dokładne zbadanie parametrów płodu takich, jak: pęcherzyk ciążowy i żółtkowy, grubość fałdu karkowego, obecność kości nosowej, zarys i wymiary poszczególnych organów, praca serca oraz długość kości udowych.

Wyniki pomiarów przeprowadzonych podczas badania USG w połączeniu z wynikami testu PAPP-A i beta HCG wprowadzane są do programu komputerowego, który opierając się o statystyczne bazy populacyjnej oblicza ryzyko wystąpienia najczęstszych wad genetycznych: Zespołu Downa, Edwardsa czy Patau, a także wad wrodzonych, jak: bezmózgowie, wady serca, rozszczep wargi lub kręgosłupa, wodogłowie, karłowatość i inne.

 

Jeśli wszystkie analizowane parametry są w normie, oznacza to bardzo niskie ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu. Nieprawidłowości natomiast stanowią podstawę do dalszych, inwazyjnych badań prenatalnych, które mogą mieć miejsce jedynie na zalecenie lekarza oraz za zgodą pacjentki. Należą do nich amniopunkcja, biopsja trofoblastu lub kordocenteza. Wynik badania genetycznego pacjentka otrzymuje podczas wizyty.

Badanie USG II trymestru

Drugie badanie ultrasonograficzne wykonywane jest między 20-22. (+6 dni) tygodniem ciąży, a jego celem jest ocena rozwoju płodu, poszukiwanie ewentualnych wad, ocena ilości płynu owodniowego oraz ocena dojrzałości i lokacji łożyska. W czasie prowadzenia ciąży badanie to jest niezwykle ważne, gdyż oprócz parametrów, które podlegają ocenie w tym właśnie okresie, pozwala najłatwiej zdiagnozować istniejące wady mięśnia sercowego. Należy pamiętać, że są to również nieinwazyjne badania prenatalne.

Bezpłatne badania prenatalne

Do udziału w programie profilaktycznym w ramach NFZ uprawnione są kobiety ciężarne, spełniające co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

 • wiek powyżej 35. roku życia,
 • wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka,*
 • stwierdzenie znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenowo lub wieloczynnikowo,*
 • stwierdzenie wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka,*
 • stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowych lub wady płodu.*

 

*należy mieć ze sobą wyniki badań, potwierdzające kwalifikację do programu badań prenatalnych, które należy przedstawić lekarzowi wykonującemu badanie USG.

Wymagane jest skierowanie na badania prenatalne, wystawione przez lekarza prowadzącego. Wzór skierowania dostępny jest tutaj (plik do pobrania)

Zapoznaj się z naszymi lekarzami

Lekarz DCG Lek. Michał Buganiuk

„Dzięki badaniom prenatalnym w ramach NFZ możemy wnikliwie przyjrzeć się zdrowiu Twojego nienarodzonego dziecka. Te diagnostyczne narzędzia pozwalają nam odkrywać potencjalne zagrożenia i podejmować odpowiednie środki zapobiegawcze. Razem możemy zbudować fundament pełnego bezpieczeństwa dla Twojej rodziny, umacniając Twoją pewność i komfort.”

FAQ dotyczące badań prenatalnych na NFZ

Czy wszystkie badania prenatalne są na NFZ?

Pokaż odpowiedź

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje badanie I trymestru ciąży wraz z testem zintegrowanym PAPP-A i beta HCG oraz badanie II trymestru. Badanie III trymestru nie jest refundowane. Można je wykonać prywatnie. Realizując program badań, można wykonać również inwazyjne badania genetyczne w ramach programu nfz.

Czy lekarz zaleci mi obowiązkowo genetyczne USG płodu ?

Pokaż odpowiedź

Lekarz prowadzący ciąże ma obowiązek poinformować o możliwości wykonania badań przesiewowych. Skierowanie na wykonanie badań prenatalnych w ramach NFZ otrzymują kobiety będące w grupie podwyższonego ryzyka.

Jak określić wiek ciąży?

Pokaż odpowiedź

Wiek ciąży określa się według wcześniej wykonanego badania USG lub na podstawie daty ostatniej miesiączki, przy czym pierwsza metoda jest lepszym wyznacznikiem wieku ciąży, gdyż bazuje na faktycznej wielkości płodu.

Czy powinnam wykonać nieinwazyjne badania prenatalne nawet jeśli nie otrzymałam skierowania od lekarza?

Pokaż odpowiedź

Badania prenatalne nie są obowiązkowe, ale są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Służą między innymi do wykluczenia choroby genetycznej płodu a także oceny prawidłowości rozwoju płodu już we wczesnym okresie ciąży. W przypadku badań usg mówimy o nieinwazyjnych genetycznych badaniach, które nie niosą za sobą ryzyka, a mogą w razie nieprawidłowości przygotować nas na przeprowadzenie odpowiedniego leczenia płodu jeszcze w łonie matki.

Dlaczego warto robić badania płodu ?

Pokaż odpowiedź

Badania płodu pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych wad rozwojowych u płodu, co pozwala na podjęcie odpowiednich działań medycznych, takich jak monitorowanie rozwoju płodu czy planowanie porodu. Dzięki badaniom prenatalnym rodzice mogą się przygotować psychicznie i emocjonalnie na ewentualne wady genetyczne u dziecka, co może im pomóc w przyszłości w radzeniu sobie z trudnościami. Badanie prenatalne pozwalają na rozpoznanie choroby genetycznej, rozpoznanie wad płodu. Badanie prenatalne jest również ważne dla zdrowia matki, pozwalając na wczesne rozpoznanie i leczenie ewentualnych problemów związanych z ciążą, takich jak niedotlenienie płodu, wysokie ciśnienie krwi czy też groźnego poronienia.

Czy w dniu badania prenatalnego powinnam być na czczo?

Pokaż odpowiedź

Nie, w dniu badania USG prenatalnego oraz w dniu pobrania krwi nie trzeba być na czczo, wszystkie badania wykonywane w ramach programu prenatalnego wymagają standardowego przygotowania do wizyty.

Jaki lekarz wykonuje badania prenatalne nfz?

Pokaż odpowiedź

Prenatalne badanie genetyczne wykonuje lekarz ginekolog posiadający certyfikat FMF (The Fetal Medicine Foundation), który co roku odnawia uprawnienia, dzięki temu wszystkie badania wykonywane są zgodnie z zaleceniami fmf USG prenatalne.

Kontakt z DCG

Lokalizacja kliniki

Jesteśmy w samym centrum Wrocławia, w pasażu historycznego “Titanica”. Wygodnie i intymnie, w sam raz na szybką wizytę.

Umów wizytę już teraz

Wiadomość
Napisz do Nas

Umów wizytę już teraz

Napisz do nas