fbpx
Umów się +48 71 71 88 600
Jesteśmy dostępni - Umów się

endokrynolog Wrocław

Endokrynologia

Szybka i skuteczna diagnostyka chorób tarczycy, również o podłożu nowotworowym.

Choroby endokrynologiczne nie tylko zagrażają zdrowiu pacjentów, ale również obniżają ich komfort życia w dłuższej perspektywie. Dotyczy to zarówno poważnych, jak i łagodnych chorób tarczycy. Kluczem do pokonania źródła problemu i zapewnienia odpowiedniego leczenia chorób tarczycy jest szybka i kompleksowa diagnostyka. W Centrum Medycznym DCG we Wrocławiu przeprowadzamy ją przy użyciu najnowocześniejszych metod, co skutkuje wysoką skutecznością wykrywania w przypadku szerokiego zakresu chorób.

Wszystko w jednym miejscu USG tarczycy, biopsja tarczycy, badania laboratoryjne

Czym zajmuje się lekarz endokrynolog?

Obszarem zainteresowania lekarza endokrynologa są tzw. choroby układu dokrewnego, czyli związanego z gospodarką hormonalną organizmu. Chociaż kojarzy się to głównie z leczeniem chorób tarczycy, w rzeczywistości zajmuje się także innymi organami, w przypadku których mogą wystąpić zaburzenia na tle hormonalnym. Należą do nich gruczoły wydzielania wewnętrznego, czyli m.in. przysadka mózgowa, nadnercza, jądra, jajniki, a także szyszynka i grasica.

Tak szeroki zakres działania endokrynologa sprawia, że najczęściej jest on jednocześnie specjalistą chorób wewnętrznych lub ginekologiem, w zależności od konkretnej specjalizacji. Dzięki temu jest w stanie spojrzeć na problemy hormonalne z szerszej perspektywy.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u specjalisty z zakresu endokrynologii?

Na pierwszej konsultacji endokrynologicznej lekarz przeprowadzi dokładny wywiad medyczny, którego celem jest poznanie Twojego problemu. Biorąc pod uwagę, że zaburzenia hormonalne mają nierzadko wiele pozornie niezwiązanych ze sobą objawów, rozmowa może dotyczyć bardzo ogólnych aspektów związanych z oceną zdrowia pacjenta.

W oparciu o wynik wywiadu, endokrynolog zleci wykonanie wybranych badań diagnostycznych. W zależności od specyfiki problemu mogą to być m.in. poziom hormonów tarczycy, poziom hormonów płciowych, poziom cukru we krwi, badania czynnościowe, USG, a nawet rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.

Przebieg diagnostyki chorób tarczycy

Ostateczna diagnoza z zakresu endokrynologii zostanie postawiona po przeanalizowaniu wyników wywiadu lekarskiego i przeprowadzonych badań. Plan leczenia może obejmować nie tylko wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii. Bardzo często konieczne jest również wdrożenie zmian w codziennych przyzwyczajeniach. Zaburzenia hormonalne mogą być potęgowane chociażby przez niezdrową, małą zbilansowaną dietę, dużą ilość stresu w codziennym życiu, a także brak wystarczającej aktywności fizycznej.

Ostatni krok diagnostyki prowadzonej przez lekarza o specjalizacji endokrynologia stanowi obserwacja pacjenta. Na podstawie analizy jego samopoczucia po wdrożeniu leczenia można ocenić skuteczność wybranej terapii i ewentualnie ją zmodyfikować, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Biopsja tarczycy – zabieg krok po kroku

Niektóre zaburzenia pracy tarczycy mogą wynikać z tego, że znajdują się na niej zmiany o charakterze patologicznym. W celu ich potwierdzenia, endokrynolog pobiera wycinek podejrzanej tkanki podczas biopsji tarczycy, a następnie bada ją pod mikroskopem. Na tej podstawie jest przeprowadzana diagnostyka chorób tarczycy.

Do zobrazowania miejsca, w które wkłuwana jest igła, służy ultrasonograf. Nierzadko w ramach jednego zabiegu pobiera się kilka próbek z różnych obszarów tarczycy dla uzyskania jak najlepszego materiału do badania.

Dzięki stałej kontroli gwarantowanej przez USG tarczycy w czasie rzeczywistym zabieg jest stosunkowo bezpieczny dla pacjenta. Po biopsji należy przestrzegać zaleceń lekarskich, głównie tych dotyczących ograniczenia aktywności fizycznej i przyjmowania niektórych leków.

Centrum Medyczne DCG we Wrocławiu – opieka medyczna na wysokim poziomie

W Centrum Medycznym DCG we Wrocławiu dysponujemy doświadczoną kadrą z zakresu chorób wewnętrznych o podłożu hormonalnym. Nasi specjaliści dysponują nie tylko wiedzą praktyczną, ale też osiągnięciami naukowymi w dziedzinie endokrynologii. Dzięki temu mają najnowszą wiedzę medyczną, którą mogą oferować pacjentom.

Niezależnie od tego, czy zmagasz się z łagodnymi chorobami tarczycy czy z poważnymi chorobami przysadki mózgowej lub innych gruczołów, u nas znajdziesz fachową opiekę i wsparcie na każdym etapie diagnostyki oraz późniejszego leczenia. Oferujemy krótki czas oczekiwania na wolny termin i korzystne formy finansowania zabiegów.

Bądź uważny na objawy choroby tarczycy

Zmęczenie i osłabienie, nasilona potliwość, trudności z zasypianiem czy przyrost masy ciała.

Zapoznaj się z naszymi lekarzami

Lekarz DCG Dr n. med. Agnieszka Janus

„Diagnoza jest kluczem do zrozumienia i rozwiązania wielu problemów, które mogą wpływać na naszą równowagę i samopoczucie. Jako zespół kładziemy duży nacisk na kompleksową diagnostykę endokrynologiczną. Badania i analizy pomagają nam spojrzeć głębiej w mechanizmy działania Waszych hormonów, co z kolei przekłada się na precyzyjne i spersonalizowane podejście do leczenia. Zapewniam Państwa zdrowie jest dla nas najważniejsze. Nasza troska, wiedza i doświadczenie są tu po to, byście czuli wsparcie na każdym kroku. Niezależnie od tego, czy macie wątpliwości czy potrzebujecie wyjaśnień, jesteśmy gotowi by służyć Wam swoją pomocą.”

FAQ dotyczące endokrynologii

Z jakimi dolegliwościami udać się do endokrynologa?

Pokaż odpowiedź

Endokrynolog to specjalista ds. hormonów, który pomaga przy problemach z układem hormonalnym. Warto udać się do niego w przypadku:

Cukrzycy – nadmiernego pragnienia, częstego oddawania moczu i innych objawów.
Chorób tarczycy – zmęczenia, przyrostu masy ciała, trudności z koncentracją.
Nieprawidłowych cykli miesiączkowych u kobiet.
Nadmiernej owłosienia u kobiet lub mężczyzn.
Problemów z płodnością.
Zaburzeń wapniowo-fosforowych.
Zaburzeń wzrostu u dzieci i młodzieży.
Nagłych zmian masy ciała.
Problemów z libido lub funkcją seksualną.
Innych objawów sugerujących problemy hormonalne.
Wizyta u endokrynologa pozwala na dokładną diagnostykę i odpowiednie leczenie.

Czym są zaburzenia hormonalne?

Pokaż odpowiedź

Hormony to chemiczne nośniki informacji przekazywanej między komórkami w naszym organizmie. To jedyne aktywne substancje biologiczne uwalniane na drodze wydzielania wewnętrznego, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Zachowanie odpowiedniej równowagi hormonów jest niezwykle istotne z punktu widzenia funkcjonowania całego organizmu. Hormony regulują pracę wielu narządów wewnętrznych przez co warunkują prawidłowy rozwój i utrzymanie przy życiu, dlatego jakiekolwiek zaburzenia w tej sferze mogą powodować poważne skutki zdrowotne, bezpośrednio odczuwalne na własnej skórze.

Do czego służy biopsja tarczycy?

Pokaż odpowiedź

Wyklucza proces złośliwy, a więc pozwala podjąć decyzję o zaniechaniu leczenia operacyjnego.

Wykrywa proces złośliwy, a więc na jego podstawie można podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym.

Wykrywa zmianę, która może być procesem złośliwym, ale nie da się za pomocą biopsji tego rozstrzygnąć. Często dopiero operacja i badanie wyciętej zmiany rozstrzyga wątpliwości (dotyczy to guzów pęcherzykowych i onkocytarnych).

Opróżnia zmianę z płynu i przez to można uzyskać zmniejszenie jej wymiarów.

Wykrywa niektóre rodzaje zapaleń tarczycy.

Czy podczas biopsji tarczycy stosuje się znieczulenie?

Pokaż odpowiedź

Wielu pacjentów zapytuje o znieczulenie, ale podczas przeprowadzania biopsji nie stosuje się go wcale. Z chwilą wprowadzenia cienkich igieł 0,4 mm problem bólu przestaje istnieć. Badanie to jest bezpieczne (poza siniakami podobnymi do powstałych po pobraniu krwi) i zazwyczaj niebolesne – dla porównania do pobrania krwi i zastrzyków używa się igieł 0,7–0,8 mm.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia USG tarczycy?

Pokaż odpowiedź

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia USG tarczycy najczęściej jest zwiększony rozmiar obwodu szyi. Kolejnym powodem wykonania badań ultrasonograficznych są nieprawidłowości związane ze stężeniem hormonów (rozpoznane podczas niedoczynności bądź nadczynności tarczycy). Badanie wykonywane jest również podczas leczenia tarczycy, co ma na celu obserwację postępów. USG tarczycy pozwala także zdiagnozować zmiany nowotworowe i w przypadku wcześnie przeprowadzonego badania, skuteczność terapii przy najczęściej występujących nowotworach złośliwych gruczołu tarczycy przekracza 90 procent. To kolejny powód przemawiający za tym, aby zlecać badanie ultrasonografem, zawsze kiedy pojawiają się niepokojące zmiany. Kolejną grupą pacjentów, którzy powinni poddawać się badaniom tarczycy, są osoby, u których w rodzinie stwierdzono nowotwory tarczycy oraz u których wcześniej wykonywano radioterapię okolic szyi.

Kontakt z DCG

Umów wizytę już teraz

Masz pytania? Wątpliwości? Zadzwoń do nas w godzinach pracy lub napisz do nas wiadomość.

Wiadomość
Napisz do Nas

Lokalizacja kliniki

1.
Centrum DCG Powstańców

Powstańców Śląskich 48,
53-333 Wrocław

2.
Centrum DCG Krynicka

Krynicka 22/1A,
50-555 Wrocław

Umów wizytę już teraz

Napisz do nas