Godziny otwarcia:
Pn-Pt 8:00 - 21:00, Sb 8:00-15:00.

fizjoterapia urologiczna Wrocław

Fizjoterapia
urologiczna

Wczesna fizjoterapia urologiczna skupia się na diagnozie, terapii i przywracaniu aktywności,
poprawiając komfort życia pacjenta. Męskie sprawy w Centrum uwagi.

Fizjoterapia urologiczna jest skierowana do mężczyzn, mających problemy z zaburzeniami w obrębie miednicy mniejszej. W większości przypadków problemy te charakteryzują się nietrzymaniem moczu. Fizjoterapia urologiczna polega na przeprowadzaniu zabiegów i ćwiczeń, które mają za zadanie zmniejszenie dysfunkcji.

Fizjoterapia urologiczna rozwiązaniem
dla męskich wyzwań zdrowotnych

Na czym polega rehabilitacja urologiczna?

Podczas rehabilitacji fizjoterapeuta urologiczny skupia się na problemie dysfunkcji mięśni dna miednicy, nerwów i pęcherza moczowego. Fizjoterapia urologiczna może być przeprowadzana zachowawczo, w celu zapobieżenia problemom urologicznym, które nasilają się wraz z wiekiem. Jednym z celów fizjoterapii jest zapobieganie niepożądanym objawom (nietrzymaniu moczu, parć naglących, zaburzeń wzwodu, dolegliwości bólowych) po zabiegu radykalnej prostatektomii.

Po ćwiczeniach w obrębie dna miednicy, staje się ono rozluźnione i wzmocnione, czego efekty odczujesz w wielu obszarach życia. Dolegliwości bólowe w tym obszarze znikną lub osłabną. Pozbędziesz się też problemu z nietrzymaniem moczu czy stolca. Odpowiednią terapią dna miednicy możesz nawet poprawić satysfakcję z życia seksualnego.

Przygotowanie do wizyty
u fizjoterapeuty urologicznego

Warto założyć wygodny i lekki strój, który nie będzie krępował ruchów. Należy zabrać ze sobą niezbędną dokumentację medyczną. Jeśli dany problem dotyczy objawów ze strony dolnych dróg moczowych (nietrzymań moczu, częstych parć) lub czasu okołooperacyjnego – pacjent powinien przyjść za wizytę z wypełnionym pęcherzem, to znaczy bez korzystania z toalety na ile to możliwe przynajmniej na 1-2 godziny przed wizytą. Jeśli diagnostyka i terapia miałaby być wykonana drogą per rectum warto dla własnego komfortu zadbać o wypróżnienie przed wizytą. W przypadku chorób proktologicznych, aktywnych i krwawiących hemoroidów nie zaleca się badania drogą per rectum.

Nie musisz wykonywać żadnych badań przed konsultacją z terapeutą pracującym w Centrum Medycznym DCG we Wrocławiu. Masz już wyniki z ostatnich badań urologicznych, proktologicznych czy ortopedycznych? Zabierz je na wizytę – fizjoterapeuta oceni je i ewentualnie zleci ich powtórzenie. Jeśli nie posiadasz takich badań – nie przejmuj się, możesz wykonać je w DCG. Warto być otwartym na rozmowę z fizjoterapeutą i podzielić się wszystkimi istotnymi informacjami. Nie krępuj się mówić o swoich problemach, nawet jeśli wydają Ci się delikatne lub osobiste.

 

Pierwsza wizyta w gabinecie fizjoterapii urologicznej

Fizjoterapię urologiczną zaczynamy od dobrego wywiadu. Fizjoterapeuta porusza tematy aktualnego stanu zdrowia, przebytych zabiegów i operacji, chorób współistniejących i przewlekłych (takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzeń hormonalnych, chorób układu oddechowego i innych), przyjmowanych leków, a następnie zapoznaje się z ewentualnymi problemami urologicznymi, infekcyjnych układu moczowego. Nie zabraknie również pytań o tryb życia, aktywność fizyczną i hobby. Ważne jest zatem aby pacjent przygotował się na takie pytania i zabrał ze sobą niezbędną dokumentację medyczną (opis zabiegów, opis wyników badań, poziom PSA, opis prześwietleń RTG, MRI, TK)  a także spis leków. Z uwagi na lokalizację zaburzeń w obrębie miednicy potrzebne będzie uzupełnienie wywiadu o ewentualne zaburzenia podczas współżycia oraz wypróżniania. Na koniec wywiadu najistotniejsze będzie poruszanie tematu dotyczącego zgłaszanych głównych dolegliwości, stopnia ich nasilenia i lokalizacji.

Kto powinien się zgłosić do fizjoterapeuty urologicznego?

Osoby, które doświadczają problemów z układem moczowo-płciowym lub układem miednicy mniejszej, mogą skorzystać z konsultacji i terapii u fizjoterapeuty urologicznego. Warto zwrócić się o pomoc w przypadku nietrzymania moczu wysiłkowego, nietrzymania moczu z parcia, pęcherza nadaktywnego (częste uczucia parcia, częstomocz), zespołu bólowego miednicy mniejszej (bóle w okolicach krocza, podbrzusza, odcinka lędźwiowo-krzyżowego trwające co najmniej 6 miesięcy), problemów z funkcją seksualną (brak pełnego wzwodu, trudności z wytryskiem, bolesne współżycie, ból po aktywności seksualnej) oraz przed operacją, głównie usunięcia prostaty, a także w dalszym etapie monitorowania stanu dna miednicy po zabiegu. Fizjoterapeuci urologiczni są specjalistami w dziedzinie leczenia tych problemów i mogą dostosować terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta, pomagając poprawić jakość życia i zdrowie. Jeśli masz którykolwiek z wymienionych problemów, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą urologicznym w celu oceny i odpowiedniego leczenia.

Elektrostymulacja mięśni dna miednicy

Leczenie dysfunkcji mięśni dna miednicy można uzupełnić dodatkowym zabiegiem, jakim jest elektrostymulacja. Jak sugeruje sama nazwa, polega na stymulacji impulsami elektrycznymi aplikowanymi przy użyciu sondy dopochwowej lub elektrod naskórnych. Stosując taką terapię w gabinecie lekarskim lub w domu (jeśli takie będą zalecenia terapeuty), możesz obniżyć ból w obszarze miednicy i krocza. Pomoże to również złagodzić nieprzyjemne dolegliwości podczas stosunku czy wypróżniania się.

Zapoznaj się z naszym specjalistą

Specjalista DCG Mgr Sandra Rymsza

„Fizjoterapia urologiczna to kluczowy element dbania o zdrowie układu moczowo-płciowego oraz miednicy mniejszej. Wspomaga ona codzienne funkcje ciała i może znacząco przyczynić się do utrzymania lub odzyskania zdrowia. Często pacjenci odczuwają pewne obawy przed wizytami u fizjoterapeuty urologicznego, ale warto podkreślić, że te wizyty przynoszą ogromną ulgę i pomagają w poprawie jakości życia. Dzięki fizjoterapii urologicznej pacjenci mogą skutecznie radzić sobie z problemami takimi jak nietrzymanie moczu, bóle miednicy mniejszej czy zaburzenia funkcji seksualnych. Jest to integralna część opieki zdrowotnej, która może przynieść wielkie korzyści i poprawić komfort życia pacjentów.”

FAQ do dotyczące fizjoterapii urologicznej

Czym jest fizjoterapia urologiczna?

Pokaż odpowiedź

Fizjoterapia urologiczna to dziedzina fizjoterapii skupiająca się na leczeniu problemów związanych z układem moczowo-płciowym oraz miednicą mniejszą. Obejmuje to nietrzymanie moczu, zaburzenia funkcji seksualnych i bóle miednicy. Fizjoterapeuci stosują ćwiczenia, biofeedback i inne techniki, aby poprawić zdrowie pacjentów w tych obszarach.

Kto może skorzystać z fizjoterapii urologicznej?

Pokaż odpowiedź

Fizjoterapia urologiczna jest dostępna dla osób w różnym wieku i z różnymi problemami zdrowotnymi związanymi z układem moczowo-płciowym oraz układem miednicy mniejszej. Obejmuje to zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Pacjenci, którzy doświadczają nietrzymania moczu, zarówno wysiłkowego, jak i z parcia, mogą skorzystać z fizjoterapii urologicznej. Fizjoterapeuci pomagają w wzmocnieniu mięśni dna miednicy, co może znacznie poprawić kontrolę nad pęcherzem. Osoby z problemami z funkcją seksualną, bólami miednicy czy innymi dolegliwościami w tych obszarach także mogą znaleźć wsparcie i pomoc w ramach fizjoterapii urologicznej.

Jak wygląda typowa sesja fizjoterapii urologicznej?

Pokaż odpowiedź

Na sam początek badany jest układ ruchu – najwięcej skupiamy się na ruchomości miednicy, odcinka lędźwiowo-krzyżowego oraz stawów biodrowych. Z uwagi na budowę anatomiczną, biomechanikę i współpracę mięśniową poddane diagnostyce zostają mięśnie brzucha, mięśnie obręczy biodrowej oraz najważniejsze mięśnie dna miednicy.
Narzędziami do badania i prowadzenia terapii są na pierwszym miejscu ręce terapeuty za pomocą, których może zostać wykonane rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, praca wisceralna, drenaż, mobilizacja blizn, opracowywanie punktów spustowych oraz badanie per rectum. Pomocnymi w badaniu, ocenie i monitorowaniu postępu terapii w przypadku pracy mięśni brzucha i dna miednicy jest użycie USG oraz EMG- biofeedback. Diagnostyka ultrasonograficzna (USG) przez powłoki brzuszne jest niezbędna do oceny mięśni brzucha i kresy białej, oceny pojemności pęcherza, pracy mięśni dna miednicy.
EMG biofeedback (biologiczne sprzężenie zwrotne) jest dokładną metodą oceny i pomaga ustalić ćwiczenia mięśni dna miednicy za pomocą kontroli wzrokowej i czuciowej przez pacjenta. Podczas tej metody używa się elektrody dorektalnej (doobytniczej) i/lub elektrod naskórnych, które badają czynność mięśni – zdolność do napinania, rozluźniania, ich wytrzymałości i siły.
Przedstawione wyniki widoczne są na monitorze komputera dzięki czemu pacjent ma większą świadomość nad danymi częściami ciała. W przypadku niedostatecznej siły dna miednicy, zwiększonemu napięciu lub w przypadku pęcherza nadaktywnego może być zaproponowana elektrostymulacja, czyli przekazaniu impulsu elektrycznego poprzez elektrody do docelowych mięśni. W przypadku podjęcia decyzji o wykorzystaniu elementu EMG biofeedback i/lub elektrostymulacji pacjent zostanie poproszony o zakup indywidualnych elektrod skórnych i doodbytniczej. Elektrody dedykowana są tylko dla jednej osoby jednakże dla niej są wielokrotnego użytku a terapeuta poinformuje o sposobie ich higieny.
Pacjenci zgłaszający problemy nietrzymania moczu oraz dolegliwości ze strony pęcherza moczowego, zostaną poproszeni o przeprowadzenie analizy sposobu i częstotliwości wizyt w toalecie za pomocą dzienniczka mikcji. Dla pacjenta, który ma być poddany fizjoterapii urologicznej, zawsze tworzony jest indywidualny plan terapeutyczny.
Kluczem do sukcesu jest zaangażowanie pacjenta wobec planu terapeutycznego, stosowaniu się do otrzymanych zaleceń i nawyków dnia codziennego.

Czy fizjoterapia urologiczna jest skuteczna?

Pokaż odpowiedź

Tak, fizjoterapia urologiczna jest skuteczną metodą leczenia wielu problemów związanych z układem moczowo-płciowym oraz układem miednicy mniejszej. Skuteczność terapii zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz rodzaju problemu zdrowotnego, ale wielu pacjentów doświadcza poprawy jakości życia i zdrowia dzięki fizjoterapii urologicznej. To bezpieczna i nieinwazyjna forma terapii, która może znacząco przyczynić się do złagodzenia lub rozwiązania wielu dolegliwości.

Czy fizjoterapia urologiczna jest bolesna?

Pokaż odpowiedź

Fizjoterapia urologiczna zazwyczaj nie jest bolesna. To nieinwazyjna metoda leczenia, która ma na celu poprawę zdrowia i komfortu pacjenta. Fizjoterapeuci urologiczni stosują różne techniki, takie jak ćwiczenia, terapia manualna i biofeedback, aby pomóc pacjentom w radzeniu sobie z problemami z układem moczowo-płciowym lub układem miednicy mniejszej. W większości przypadków terapia jest komfortowa i nie powinna być bolesna. Fizjoterapeuci starają się dostosować terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta, aby zapewnić jak najmniejsze dolegliwości.

Kontakt z DCG

Lokalizacja kliniki

Jesteśmy w samym centrum Wrocławia, w pasażu historycznego “Titanica”. Wygodnie i intymnie, w sam raz na szybką wizytę.

Umów wizytę już teraz

Wiadomość
Napisz do Nas

Umów wizytę już teraz

Napisz do nas