Godziny otwarcia:
Pn-Pt 8:00 - 21:00, Sb 8:00-15:00.

Histeroskopia diagnostyczna Wrocław

Histeroskopia
diagnostyczna

Podczas histeroskopii diagnostycznej lekarz ocenia stan wewnętrznych ścian macicy. Zabieg jest bezbolesny i niesie za sobą bardzo niskie ryzyko pojawienia się powikłań.

Histeroskopia diagnostyczna wykonywana jest w celu bezinwazyjnego, endoskopowego zwizualizowania wnętrza macicy wraz ze znajdującymi się w niej endometrium oraz ujściami jajowodów. Podczas tego badania lekarz jest w stanie wizualnie ocenić stan macicy i wykryć ewentualne zmiany patologiczne. W centrum medycznym DCG wykonujemy histeroskopię diagnostyczną, a jeśli zajdzie taka konieczność – również operacyjną.

Histeroskopia to najdokładniejsze badanie jamy macicy, jest niezwykle cenna dla diagnostyki niepłodności

Zalecenia do wykonania zabiegu histeroskopii

W przypadku histeroskopii diagnostycznej najczęstszym powodem jej wykonania są problemy związane z zajściem w ciążę. Mimo wszystko warto zdecydować się na to również w innych sytuacjach. Histeroskopia macicy może zostać zalecona m.in. w przypadkach:

 • nieregularnych krwawień z pochwy w okresie okołomenopauzalnym,
 • krwawień międzymiesiączkowych,
 • nieprawidłowych wyników badań cytologicznych,
 • bólu pojawiającego się w okolicy miednicy lub w dolnej części brzucha,
 • podejrzenia zmian w obrębie macicy (np. mięśniaków macicy, polipów lub innych).

koszt zabiegu

od 2 300 zł

czas zabiegu

20 – 30 min

znieczulenie

miejscowe lub ogólne

kwalifikacja

wymagana

rekonwalescencja

0 dni

Zalety

Efekty

 • małoinwazyjna diagnostyka zmian w jamie macicy oraz kanale szyjki macicy 
 • różnicowanie zmian widzianych w USG 
 • możliwość usunięcia drobnych zmian w jamie macicy oraz pobrania celowanej biopsji 
 • szczegółowa wiedza dla lekarza do dalszej terapii
 • możliwość zajścia w ciąże – jeśli podczas histeroskopii zostaną usunięte takie schorzenia jak polipy endometrialne, przegrody macicy, zrosty wewnątrzmaciczne oraz mięśniaki macicy, zwiększy to szansę na zajście w ciążę i jej donoszenie 

Na czym polega histeroskopia diagnostyczna?

Przygotowanie do wykonania histeroskopii diagnostycznej

Kwalifikacja w przypadku histeroskopii diagnostycznej polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego i zleceniu niezbędnych badań, w zależności od indywidualnych uwarunkowań pacjentki. Histeroskopia jamy macicy wykonywana jest po ustaniu krwawienia miesiączkowego, czyli najczęściej między 8. a 12. dniem cyklu. W dniu zabiegu należy być na czczo, nie należy jeść i pić na 6 godzin wcześniej. Naszym pacjentkom zalecamy, aby dla własnego komfortu wybrały w tym dniu wygodne ubranie, które ułatwi przejście przez procedurę. Zalecamy pojawienie się w centrum medycznym DCG na 30 minut wcześniej w celu odpowiedniego przygotowania do zabiegu. Wiemy, że procedura histeroskopii diagnostycznej może być stresująca, więc jeśli odczuwasz stres lub obawy związane z badaniem, nie wahaj się podzielić nimi z naszym personelem medycznym. Jesteśmy tutaj dla Ciebie.

Wziernikowanie macicy – przebieg zabiegu

Histeroskopię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zabieg odbywa się na fotelu w pozycji ginekologicznej. Procedura rozpoczyna się od wprowadzenia histeroskopu do kanału szyjki macicy i dalej wypełnienia wnętrza macicy roztworem soli fizjologicznej. To pozwala lekarzowi na swobodne przyjrzenie się endometrium oraz ujściu jajowodów. W wyniku tego, może zauważyć zmiany mogące powodować dolegliwości u pacjentki – np. polipy, zrosty, mięśniaki czy zmiany pochodzenia nowotworowego.

Jeśli zajdzie taka konieczność, lekarz może zdecydować się na histeroskopię operacyjną. W tym przypadku badaniu będzie towarzyszyło pobranie wycinka tkanki do badań histopatologicznych. Ten zabieg jest wykonywany narzędziem wyposażonym w wąską tulejkę, przez którą zostają następnie wprowadzone szczypce do pobrania materiału.

Zabieg histeroskopii macicy – rekonwalescencja

Histeroskopia macicy wykonywana metodą diagnostyczną nie wymaga hospitalizacji. Niemal od razu po zabiegu możesz wrócić do domu. W przypadku zastosowania znieczulenia ogólnego, zaleca się przyjechanie do centrum medycznego DCG z osobą towarzyszącą, która odwiezie Cię do domu – nie będziesz mogła prowadzić samochodu przez pewien czas.

W ciągu pierwszych 2-3 dni możesz spodziewać się plamienia oraz bólu podbrzusza. W tym okresie zaleca się unikania wysiłku fizycznego, kąpieli w wannie oraz aktywności seksualnej ze względu na ryzyko pojawienia się infekcji. Jeśli nieprzyjemne objawy nie ustąpią w tym czasie, należy skontaktować się z lekarzem wykonującym zabieg w DCG. W przypadku histeroskopii operacyjnej wstrzemięźliwość seksualną należy wydłużyć do 2-3 tygodni, a przed pierwszym stosunkiem trzeba upewnić się u lekarza, czy miejsce pozabiegowe uległo już zagojeniu.

Zalety nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej w DCG

Histeroskopia diagnostyczna wykonywana przez ginekologa nie powinna wiązać się z żadnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. W DCG zabieg przeprowadza jedynie wysoce wykwalifikowana kadra, która ma na swoim koncie wiele udanych zabiegów w tym zakresie.

Podczas całego procesu związanego z wykonywaniem zabiegu histeroskopii zostaniesz otoczona naszym wsparciem – od możliwości porozmawiania z lekarzem o wszelkich obawach, aż po bezproblemowe znalezienie dogodnego terminu. Oferujemy też wygodne metody płatności wraz z możliwością jej odroczenia do 30 dni. Skontaktuj się z nami, a chętnie przedstawimy Ci więcej szczegółów.

Wskazania i przeciwwskazania
do histeroskopii diagnostycznej

Wskazania

Przeciwwskazania

 • podejrzenie nieprawidłowych zmian w obrębie błony śluzowej macicy
 • krwawienia z dróg rodnych
 • krwawienia po menopauzie
 • pozostałości po porodzie lub poronieniu w jamie macicy
 • podejrzenie wad macicy, mięśniaków
 • diagnostyka niepłodności
 • podejrzenie zrostów wewnątrzmacicznych
 • podejrzenie zmian w obrębie szyjki macicy
 • ciąża 
 • infekcja dróg rodnych 
 • aktywne krwawienie z dróg rodnych 
 • uszkodzenie ściany macicy 
 • niewyrównane choroby przewlekłe 

Zapoznaj się z naszymi lekarzami

Lekarz DCG lek. Wojciech Rogala

„Zależy mi na zdrowiu i komforcie moich pacjentek. Histeroskopia diagnostyczna to nie tylko procedura medyczna, ale również szansa na znalezienie wielu odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Chciałbym zapewnić, że jestem tutaj, aby wspierać moje pacjentki na każdym kroku tej drogi. Spokój i dobro pacjentki są dla mnie najważniejsze, a ja chętnie odpowiem na wszystkie pytania, abyś mogła czuć się bezpiecznie i miała pewność o słuszności swojej decyzji.”

FAQ dotyczące Histeroskopii diagnostycznej

Czy po zabiegu histeroskopii diagnostycznej otrzymuje się zwolnienie lekarskie?

Pokaż odpowiedź

W większości przypadków powrót do pracy jest możliwy już nawet następnego dnia, jednakże w razie potrzeby proponuje się pacjentce krótkie zwolnienie lekarskie.

Jak z samopoczuciem po zabiegu histeroskopii diagnostycznej?

Pokaż odpowiedź

Po zabiegu można odczuwać nieznaczny dyskomfort w podbrzuszu, a także plamić nawet do 10-14 dni.

Czy zabieg histeroskopii diagnostycznej jest bezpieczny?

Pokaż odpowiedź

Tak, histeroskopia diagnostyczna jest raczej bezpiecznym badaniem, powikłania zdarzają się niezwykle rzadko.

Kiedy zaleca się przeprowadzenie histeroskopii diagnostycznej?

Pokaż odpowiedź

Histeroskopia diagnostyczna jest zalecana w przypadku nieprawidłowych krwawień macicznych, podejrzenia polipów, mięśniaków, zmian śluzówkowych lub w celu wyjaśnienia przyczyn niepłodności.

Czy po histeroskopii diagnostycznej istnieją jakieś zalecenia dotyczące rekonwalescencji?

Pokaż odpowiedź

Po procedurze zazwyczaj zaleca się spoczynek przez kilka godzin, a także unikanie aktywności fizycznej i stosowania tamponów przez pewien czas.

Czy można wykonać inne procedury w trakcie histeroskopii diagnostycznej?

Pokaż odpowiedź

W niektórych przypadkach, jeśli podczas histeroskopii zostanie zidentyfikowana mała zmiana lub polip, może być możliwe jej usunięcie w tym samym czasie.

Kontakt z DCG

Umów wizytę już teraz

Masz pytania? Wątpliwości? Zadzwoń do nas w godzinach pracy lub napisz do nas wiadomość.

Wiadomość
Napisz do Nas

Lokalizacja kliniki

1.
Centrum DCG Powstańców

Powstańców Śląskich 48,
53-333 Wrocław

2.
Centrum DCG Krynicka

Krynicka 22/1A,
50-555 Wrocław

Umów wizytę już teraz

Napisz do nas