Fizjoterapia uroginekologiczna Wrocław

Fizjoterapia uroginekologiczna Wrocław


Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem schorzeń związanych z nieprawidłowościami w obrębie miednicy. Pomaga złagodzić dolegliwości takie jak nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych czy nietrzymanie gazów i stolca.

: fizjoterapia uroginekologiczna wrocław, fizjoterapeuta uroginekologiczny wroclaw

Fizjoterapeuta uroginekologiczny Wrocław – dla kogo?

Do fizjoterapeuty uroginekologicznego zgłosić się może każda kobieta będąca w ciąży lub dopiero planująca ciąże. Jak również każda kobieta, która jest po porodzie siłami natury lub po cesarskim cięciu.

Fizjoterapia uroginekologiczna Wrocław - co obejmuje?

Dla kobiet planujących ciąże:

 • dobór bezpiecznej aktywności fizycznej
 • nauki pozycji wertykalnych, oddechu oraz przygotowaniu mięśni dna miednicy do porodu i świadomej pracy swoim ciałem, która jest kluczem do prawidłowo przebiegającego porodu
 • zniwelowanie dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa, miednicy poprzez terapię manualną
 • masaże relaksacyjne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe jak i kinesiology tapingu

Bardzo ważne, jest to że w czasie trwania 1 trymestru nie zaleca się wykonywania terapii ani aktywności fizycznej. U kobiet w ostatnim miesiącu ciąży wykonywana jest łagodna terapia przygotowująca do porodu w formie oddechu, pozycji wertykalnych lub masażu rozluźniającego w obrębie miednicy i krocza oraz kinesiology tapingu. Wszelkie inne formy terapii nie są zalecane.

Fizjoterapia uroginekologiczna dla kobiet w okresie połogu:

 • terapię blizn po cięciu cesarskim lub nacięciu krocza oraz naukę autoterapii
 • diagnozę i terapię rozejście mięśnia prostego brzucha
 • prowadzenie terapii mającej na celu usprawnienie mięśni dna miednicy
 • korygowanie nieprawidłowej postawy i naukę ergonomii czynności dnia codziennego
 • prowadzenie terapii w przypadku obniżenia narządów wewnętrznych, wysiłkowego nietrzymaniem moczu, parcia naglącego, pęcherza nadaktywnego (OAB)
 • masaże relaksacyjne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe jak i kinesiology taping

Fizjoterapia uroginekologiczna dla kobiet niezwiązanych z okresem okołoporodowym:

 • terapię przy obniżeniu narządów (wypadanie przedniej lub tylnej ściany pochwy - cystocele, urethrocele, enterocele, rectocele w skali POPQ 1-2) jak i problemami z nietrzymaniem
 • usprawnienie po operacjach ginekologicznych i urologicznych
 • pomoc w dolegliwościach bolesnego miesiączkowania, endometriozy i innymi bólami w obrębie miednicy
 • terapię blizn, które niekoniecznie są wynikiem porodu, ale mają znaczący wpływ na funkcjonowanie organizmu, takie jak: blizny po urazach, po zabiegach operacyjnych
fizjoterapia uroginekologiczna wrocław, fizjoterapeuta uroginekologiczny wroclaw

Fizjoterapeuta uroginekologiczny we Wrocławiu - jak wyglądają wizyty?

Przed pierwszą wizytą skonsultuj się z lekarzem ginekologiem i poproś go o wystawienie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do rehabilitacji. Pierwsza wizyta u terapeuty uroginekologicznego trwa około 60 minut i składa się z obszernego wywiadu i badania, dzięki którym pozwala na prawidłową diagnostykę problemu. Pacjentka powinna być przygotowana na to, że będzie miała zadawane wiele pytań począwszy od jej stylu życia, charakteru pracy, doznanych urazów w całym swoim życiu jak i intymnych ukierunkowanych pytań takich jak ilość i przebieg porodów, dysfunkcji w obrębie dnia miednicy, miesiączkowania, bólu w okolicy miednicy, sposobu i częstotliwości oddawania moczu, gubienia moczu lub stolca. Wywiad odbywa się w formie kwestionariusza dolegliwości dna miednicy. Odpowiedzi powinny być rzetelne i szczere, gdyż mówią one o stanie zdrowia i funkcjonalności organizmu. Dla Pań, które zgłaszają się na zabieg masażu lub terapii również dalszy krok poprzedzony jest wypełnieniem zgody i potwierdzeniu braku przeciwskazań do masażu lub terapii.

W następnym etapie pacjentka zostaje poddana dokładnej ocenie jej postawy oraz funkcjonalności ciała wykonując testy diagnostyczne. Terapia uroginekologiczna, blizn jak i przygotowanie kobiet ciężarnych do porodu nie jest tylko terapią skupioną na narządach rodnych. Terapia obejmuje sąsiednie tkanki jak i stawy, dlatego często aby dotrzeć do „źródła problemu” wykonuje się również diagnostykę kręgosłupa, palpację tkanek (czyli badaniem dotykiem) jak i poddaje się analizie motoryczności całego ciała.

Przychodząc do gabinetu z problemem natury uroginekologicznej, wymagającym badania przezpochowego (per vaginam) jak i dalszej terapii w tej formie, pacjentka zostanie poinformowana jak będzie wyglądał przebieg takiego badania oraz zostanie poproszona o pisemną zgodę na przeprowadzenie badania diagnostycznego jak i zastosowaniu terapii na następnej wizycie.

Warto aby pacjentka na pierwszą taką wizytę wzięła aktualne badania ginekologiczne, urologiczne, proktologiczne, ortopedyczne.

W celu zobrazowania postępu terapii stosuje się przed, w trakcie i po niej opis wykonywanych badań i testów oraz ich wyników. Również za zgodą pacjentki można wykonać zdjęcia przed i po np. w przypadku terapii rozejścia mięśnia prostego brzucha lub terapii blizny. W przypadku stosowania terapii nietrzymania moczu jako uzupełnienie postępów terapii pacjentka może w warunkach domowych przeprowadzać dzienniczek mikcji.