19.02.2024

Pierwsza wizyta u ginekologa – Kompleksowy przewodnik

W świadomości Polek pierwsza wizyta u ginekologa wciąż funkcjonuje jako wstydliwe i stresujące doświadczenie – niestety. W Centrum Medycznym DCG staramy się odczarować ten temat, zapewniając pacjentkom optymalny komfort oraz wsparcie w przygotowaniu do wizyty. Co warto wiedzieć przed wizytą u ginekologa, jeśli wybierasz się na nią po raz pierwszy? Dzięki poniższym wskazówkom wszystko pójdzie sprawnie i bez stresu. Przeczytaj.

Pierwsza wizyta u ginekologa – na NFZ czy prywatnie?

Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u ginekologa? Przede wszystkim, nie potrzebujesz żadnego skierowania, by skonsultować się z tym lekarzem. W DCG zapiszesz się na wizytę zarówno prywatną, jak i na NFZ, i w obu przypadkach możesz liczyć na taki sam standard usług. Musisz mieć jednak świadomość tego, że opieka medyczna w ramach Funduszu może wiązać się z mniejszą dostępnością wolnych terminów i nie pokrywa kosztu wykonania wszystkich badań ginekologicznych, zwłaszcza tych specjalistycznych.

Kiedy jest dobry moment na pierwszą konsultację z ginekologiem? Najlepiej zrobić to tuż po pierwszej miesiączce, czyli między 12. a 16. rokiem życia. Nie ma jednak nic złego w tym, że na pierwsze badanie ginekologiczne wybierasz się dużo później, już w samodzielnym, dorosłym życiu. W tym przypadku odpowiedni termin na wizytę u ginekologa to moment rozpoczęcia aktywności seksualnej. Ważne jest tylko to, żeby od tego momentu chodzić na rutynowe badanie ginekologiczne regularnie raz do roku, w ramach zalecanej profilaktyki chorób kobiecych.

Kiedy zgłosić się do ginekologa? Do pierwszej wizyty u ginekologa powinny Cię też skłonić niepokojące przypadłości, jak chociażby:

  • nieregularny cykl miesiączkowy,
  • bardzo skąpe albo bardzo obfite miesiączki,
  • intensywny ból podczas miesiączkowania,
  • krwawienia poza miesiączką,
  • świąd i upławy,
  • złe wyniki badań ginekologicznych,
  • zmiany skórne w okolicach intymnych.

Jak się przygotować do ginekologa? Przede wszystkim zrelaksuj się i postaraj się nie stresować. To standardowa konsultacja lekarska, a ginekolog dołoży wszelkich starań, aby zapewnić Ci optymalny komfort i poczucie poszanowania Twojej intymności. Z pewnością nie zaskoczy go żadne pytanie, jakie zadasz i na każde z nich odpowie z odpowiednią dozą empatii.

Poznaj naszych specjalistów.

W dalszej części artykułu przedstawiamy kolejne kroki przygotowania do wizyty u ginekologa. Jeśli to Twoja pierwsza konsultacja u takiego lekarza, zapoznaj się z nimi, a nic Cię nie zaskoczy.

Jak się ubrać na wizytę u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa z pewnością wiąże się z pewną dozą dyskomfortu. Wymaga bowiem zdjęcia ubrania i odsłonięcia intymnych obszarów ciała, co dla wielu osób stanowi naruszenie intymnej sfery życia i powód do wstydu.

Jak się przygotować do ginekologa, żeby ułatwić sobie ten wstydliwy krok? Dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór lekkiego ubrania, które jest łatwe do ściągnięcia i założenia, np. spódnicy. Jeśli wolisz spodnie, załóż takie, które luźno leżą i są wygodne. Nie zalecamy natomiast wyboru jednoczęściowego kombinezonu. Ze względu na konieczność ściągnięcia go w całości do badania ginekologicznego przygotowanie do wizyty będzie wtedy mało komfortowe. W DCG, w gabinetach ginekologicznych, do dyspozycji pacjentek są toalety wyposażone w najpotrzebniejsze przybory higieniczne – znajdziesz u nas jednorazowe kapcie, wkładki, podpaski, tampony, a także spódniczki, w których bez problemu możesz zostać przebadana na fotelu ginekologicznym.

Zobacz naszą rolkę dotyczącą ubioru na wizytę ginekologiczną i wyposażenie gabinetu. Reels instagram.

Higiena intymna przed wizytą u ginekologa

Konieczność odsłonięcia okolic intymnych budzi naturalną potrzebę szczególnego dbania o przestrzeganie zasad higieny osobistej. Choć to oczywiście wskazane, nie należy z tym przesadzać i podmywać się kilka czy kilkanaście razy dziennie. Mogłoby to doprowadzić do wypłukania wydzieliny z pochwy, co z kolei utrudni wykonanie niektórych badań. Nie należy też stosować perfumowanych kosmetyków, które wpływają na naturalną florę bakteryjną pochwy i jej pH.

Pamiętaj, że w gabinecie ginekologicznym zwykle jest możliwość szybkiego podmycia się i odświeżenia przed samym wejściem na fotel ginekologiczny. Skorzystaj z niej, jeśli stresujesz się tym, że poczujesz się nieświeżo w krępującej Cię sytuacji.

Czy golić się przed wizytą u ginekologa? Jeśli nie robisz tego na co dzień, nie ma takiej potrzeby. Owłosienie łonowe nie przeszkodzi lekarzowi w przeprowadzeniu badania i nie wywoła u niego zdziwienia – w końcu włosy w tej okolicy są czymś naturalnym z anatomicznego punku widzenia. Higiena intymna przed wizytą u ginekologa nie musi zatem obejmować tego punktu.

Jeśli jesteś zwolenniczką depilacji intymnej, nic nie stoi na przeszkodzie temu, by wykonać ją również przed pierwszym badaniem ginekologicznym. Jak się ogolić prawidłowo? Warto sięgnąć w tym celu po delikatne środki, które nie spowodują podrażnień. Ich obecność mogłaby skutkować dyskomfortem podczas badania.

Czy przed wizytą u lekarza trzeba zachować wstrzemięźliwość seksualną? Teoretycznie, odbycie stosunku w większości przypadków nie stanowi przeciwwskazania do przeprowadzenia niektórych rutynowych badań ginekologicznych. Obecność nasienia lub środków plemnikobójczych może jednak wpłynąć np. na wynik wymazu z pochwy. Z tego powodu zaleca się zachowanie abstynencji seksualnej na 48 godzin przed terminem wizyty u ginekologa.

„W świadomości Polek pierwsza wizyta u ginekologa wciąż funkcjonuje jako wstydliwe i stresujące doświadczenie – niestety. W Centrum Medycznym DCG staramy się odczarować ten temat, zapewniając pacjentkom optymalny komfort oraz wsparcie w przygotowaniu do wizyty.”

lek. Beata Dawiec

Pierwsza wizyta u ginekologa – jakie badania są wskazane?

Co należy zrobić przed badaniem ginekologicznym? Jeśli to Twoja pierwsza wizyta, nie musisz zastanawiać się, jakich wyników badań może oczekiwać lekarz. O ile zajdzie konieczność ich wykonania, dowiesz się o tym podczas pierwszej konsultacji i zrobisz je przed następnym terminem wizyty u ginekologa. Jakie badania zleca ginekolog? Mogą to być m.in. badanie szyjki macicy, USG dopochwowe, badanie cytologiczne lub badanie krwi. Wszystko sprowadza się jednak do Twoich indywidualnych uwarunkowań i tego, z jakimi dolegliwościami ginekologicznymi udajesz się na pierwszą wizytę.

Komunikacja z ginekologiem – jak przygotować się do rozmowy?

Konieczność odsłonięcia intymnych stref budzi często uczucie wstydu, a to z kolei sprawia, że pytania do ginekologa wypadają z głowy. Standardowy przebieg wizyty u ginekologa został jednak przemyślany w taki sposób, by zapewnić Ci szansę poruszenia wszystkich niezbędnych tematów.

Jak przebiega rutynowe badanie ginekologiczne? O co może zapytać ginekolog? Wizyta rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego, podczas którego mogą paść pytania dotyczące daty ostatniej miesiączki, cyklu menstruacyjnego, samopoczucia podczas miesiączki, terminu ostatniego zbliżenia seksualnego, ogólnej aktywności w tym temacie, a nawet o ryzykowne kontakty intymne bez zabezpieczenia. Warto mieć na uwadze, że to, o co pyta lekarz, ma na celu pomóc w ocenie Twojego stanu zdrowia i potrzeb, jak również wykryć ewentualne problemy ginekologiczne (np. choroby przenoszone drogą płciową), o których możesz nie wiedzieć.

Komunikacja z ginekologiem powinna jednak przebiegać w dwie strony. Jakie pytania warto zadać? Możesz zapytać go o wszystko, co Cię niepokoi w związku z cyklem menstruacyjnym, np. o nieregularność miesiączek lub ich bolesność. Z lekarzem swobodnie porozmawiasz również o wyborze właściwej antykoncepcji czy o problemach z zajściem w ciążę. Ginekolog powinien udzielić wyczerpującej odpowiedzi na każde zadane pytanie, a jeśli czegoś nie rozumiesz – wyjaśnić wszystko przystępnym językiem.

Rutynowe badania ginekologiczne – podstawa profilaktyki dla każdej kobiety

Obowiązkowym elementem każdej wizyty u ginekologa jest podstawowe badanie na fotelu ginekologicznym. Chociaż najczęściej okazuje się zupełnie bezbolesne, to jednak może powodować pewien dyskomfort, głównie ze względu na konieczność całkowitego odsłonięcia intymnych stref oraz przyrządów używanych przez lekarza, które mogą być chłodne.

Jak przebiega badanie ginekologiczne? Na początku lekarz zaprosi Cię do przebieralni, w której zdejmiesz ubranie i bieliznę od pasa w dół. W gabinetach znajdują się najczęściej flizelinowe spódniczki i ochraniacze na stopy, z których możesz skorzystać dla większego komfortu. To w tym momencie możesz się delikatnie podmyć, jeśli masz taką potrzebę.

W kolejnym kroku siadasz na fotelu ginekologicznym. Pośladki zsuwasz na jego brzeg, a nogi kładziesz na specjalnie do tego przeznaczonych podnóżkach. Choć to mało komfortowe, spróbuj się rozluźnić – ułatwi to badanie.

Profilaktyczne badania ginekologiczne składają się najczęściej z następujących kroków:

  • rozchylenie warg sromowych i włożenie do pochwy wziernika,
  • obejrzenie szyjki macicy,
  • pobranie materiału do badania cytologicznego,
  • badanie palpacyjne,
  • dokładne obejrzenie okolicy warg sromowych i odbytu.

Następnie lekarz może zaprosić Cię na kozetkę na badanie USG dopochwowe i badanie piersi. Po zakończeniu badania możesz wrócić do przebieralni i ubrać się – lekarz zaczeka na Ciebie w gabinecie, żeby omówić te wyniki, które udało się uzyskać na miejscu i ewentualne zlecić inne badania.

Regularne badania mają na celu wczesne wykrycie wszelkich chorób i nieprawidłowości zanim przerodzą się w coś poważniejszego. Z tego powodu kontrolne wizyty u ginekologa powinny być powtarzane co najmniej raz w roku, a jeśli występują jakiekolwiek problemy, w miarę indywidualnych potrzeb.

Kiedy jest konieczne przygotowanie do badania ginekologicznego?

Badanie cytologiczne i USG to podstawa profilaktyki ginekologicznej, dlatego wykonuje się je na każdej wizycie, jeśli odwiedzasz ginekologa raz w roku. Jak się do nich przygotować? Przed cytologią zaleca się wstrzemięźliwość seksualną na co najmniej 48 godzin przed wizytą u lekarza. Przygotowanie do USG przez powłoki brzuszne powinno obejmować posiadanie pełnego pęcherza, co poprawi jakość obrazu. Z kolei przed USG dopochwowym konieczne jest wcześniejsze opróżnienie pęcherza.

Co w sytuacji, gdy wymagane są badania hormonalne w ginekologii? W tym przypadku lekarz z pewnością udzieli Ci dokładnych wskazówek. Do laboratorium należy udać się z rana (niekoniecznie na czczo) i w określonym dniu. Niektóre hormony można bowiem zbadać tylko w konkretnej części cyklu miesiączkowego. Na dzień przed badaniem zaleca się unikać dużego wysiłku fizycznego, nagłych zmian w życiu i aktywności seksualnej. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, omów je z lekarzem przed wykonaniem badań hormonalnych. Być może niektóre z nich będą wymagały wcześniejszego odstawienia.

Czego nie robić przed wizytą u ginekologa?

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa, aby ta przebiegła bez problemów? Chcąc przygotować się do wizyty, warto też zwrócić szczególną uwagę na to, czego nie robić przed wizytą u ginekologa. Lista zakazanych aktywności obejmuje kilka pozycji i zaleca m.in., aby:

  • zachować wstrzemięźliwość seksualną,
  • golenie przed wizytą należy wykonać tylko wtedy, gdy poprawi to komfort, a jeśli już, to zawsze z użyciem delikatnych, niedrażniących środków,
  • unikać stosowania mocno pachnących kosmetyków (niewskazane jest perfumowanie miejsc intymnych).

Zwróć uwagę na to, że niektóre rzeczy z tej listy mogą powodować zwiększony dyskomfort podczas badania. Inne natomiast wpłyną na jego wynik, a tym samym będą skutkować uzyskaniem błędnej diagnozy. Z tego powodu nie warto ryzykować.

Przygotowanie przed pierwszą wizytą u ginekologa – podsumowanie

Co warto wiedzieć przed wizytą u ginekologa? Jest to lekarz, z którym powinno Ci się dobrze rozmawiać nawet o najbardziej wstydliwych i intymnych tematach. Fakt ten zweryfikujesz już podczas pierwszej konsultacji. Jeśli ciężko Ci się otworzyć przed wybranym ginekologiem, możesz umówić następną wizytę u innego specjalisty. W Centrum Medycznym DCG we Wrocławiu masz do wyboru szereg wykwalifikowanych ginekologów – zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Jak przebiega kontrolna wizyta u ginekologa? O Ile nie zostaną u Ciebie wykryte żadne problemy, najpewniej bardzo podobnie do tej pierwszej. Na każdej kolejnej konsultacji zaczniesz od wywiadu lekarskiego i poddasz się badaniu na fotelu. Przynajmniej raz do roku lekarz wykona badanie USG, cytologię i badanie piersi, które stanowią podstawę profilaktyki chorób kobiecych. Pozostałe badania specjalistyczne będą zlecane w miarę potrzeb, na podstawie danych, które lekarz otrzyma w trakcie wywiadu.

Jak się ubrać na kontrolę? Tak, jak na pierwszą konsultację u tego lekarza. Ubranie na wizytę u ginekologa powinno być przede wszystkim łatwe do ściągnięcia i ponownego założenia, aby zapewnić Ci komfort w przebieralni.

Czy przed wizytą u ginekologa można jeść? O ile lekarz nie zaleci inaczej, nie jest to zakazane. Przyjście na czczo może być wymagane jedynie w przypadku specyficznych badań, jak np. USG brzucha – zostaniesz o tym poinformowana odpowiednio wcześniej.

Najwięcej wątpliwości budzi jednak inna kwestia, a mianowicie aktywność seksualna. Czy przed wizytą u ginekologa można współżyć? Nie jest to zalecane chociażby dlatego, że pozostałości nasienia lub środków plemnikobójczych mogą wpłynąć na wynik badań. Jeśli to możliwe, powstrzymaj się zatem od intymnych kontaktów na co najmniej 48 godzin przed wizytą.