Operacja wodniaka jądra

Wodniak jądra jest dolegliwością, która charakteryzuje się powiększeniem rozmiarów moszny na skutek nagromadzenia surowiczej treści w obrębie osłonek otaczających jądro. U dzieci wodniak jądra może pojawić się w wyniku niezarośnięcia się wyrostka pochwowego otrzewnej po zstąpieniu jądra do moszny, przez co wokół jądra gromadzi się płyn produkowany przez otrzewną jamy brzusznej. U osób dorosłych powstanie wodniaka jądra spowodowane jest zwykle nadmiernym wydzielaniem płynu przez blaszkę trzewną osłonki pochwowej jądra i jego nieadekwatnym wchłanianiem przez blaszkę ścienną tej osłonki. Wodniak jądra jest schorzeniem łagodnym, ale w jego diagnostyce zawsze należy wykluczyć inne poważniejsze choroby powodujące powiększenie się rozmiarów moszny m.in. guzy jąder czy zapalenie jądra i najądrzy.Na czym polega operacja wodniaka jądra?

Nabyty, izolowany wodniak jądra najczęściej leczy się operacyjnie stosując jedną z dwóch technik chirurgicznych: zabieg metodą Winkelmanna lub zabieg metodą Bergmanna. Obie metody, wykonywane z dostępu przez niewielkie cięcie na skórze moszny, polegają na uwidocznieniu i nacięciu osłonek wodniaka oraz ewakuacji nagromadzonego płynu. Celem zminimalizowania ryzyka nawrotu wodniaka, nadmiar osłonek jest resekowany i obszywany szwem ciągłym (metoda Bergmanna) lub osłonka pochwowa jądra jest wywijana i zeszywana, dzięki czemu nie pokrywa ponownie powierzchni jądra (metoda Winkelmanna).

Nie zaleca się postępowania polegającego na nakłuwaniu i opróżnieniu wodniaka, ponieważ zabieg taki przynosi jedynie krótkotrwałą poprawę i utrudnia ewentualne późniejsze leczenie operacyjne.

W Dolnośląskim Centrum Ginekologii operację wodniaka jądra przeprowadzają lekarze urolodzy:

DrPiotrow Dr_Czekaj
lek. Paweł Piotrów lek. Adrian CzekajZapraszamy do umawiania się na konsultacje.