Plastyka przedsionka pochwy i krocza
Wskazania do zabiegu plastyki przedsionka pochwy
DCG Centrum Medyczne, dawniej Dolnośląskie Centrum Ginekologii wykonuje zabiegi plastyki przedsionka pochwy i krocza. Jest to procedura przeznaczona dla Pacjentek, które skarżą się na tzw. zbyt luźne, nadmiernie otwarte wejście do pochwy. Jest to sytuacja, w której szpara sromowa nie jest w pełni zamknięta przez wargi sromowe mniejsze i zamiast typowej liniowej szpary sromowej widoczne są tkanki samej pochwy - w tym strzępki błony dziewiczej i śluzówka. Stan ten może być skutkiem naturalnej anatomii kobiety, wynikać z procesów starzenia tkanek lub być wtórny do przebytych porodów drogami natury - w tym powikłanych niekontrolowanym pęknięciem krocza lub rozejściem się rany po zeszyciu krocza i jest wskazaniem do wykonania plastyki przedsionka pochwy.
Cel zabiegu
Plastyka przedsionka pochwy w odróżnieniu od pełnej waginoplastyki, podczas której wypreparowywana jest cała tylna ściana pochwy wraz z przylegającą odbytnicą jest metodą mniej inwazyjną i bezpieczniejszą, a jednocześnie dającą znakomite efekty kosmetyczne. Należy podkreślić, że pełna plastyka pochwy nie powinna być wykonywana ze wskazań pozamedycznych - tzn. np. celem poprawy doznań seksualnych. Chirurgiczne zwężanie całej długości pochwy bez wskazań medycznych może być działaniem okaleczającym i szkodliwym, skutkującym odległymi powikłaniami. Wskazaniami do pełnej plastyki pochwy są zaburzenia statyki narządu rodnego takie jak „obniżenie tylnej ściany pochwy - tzw. Recto lub rectoenteroceole” lub „obniżenie przedniej ściany pochwy - cystocoele”.
Zabieg plastyki przedsionka pochwy i krocza ma na celu zwężenie samego wejścia do pochwy, wydłużenia odległości między odbytem a pochwą, uzyskaniu wyglądu zamkniętego przedsionka. Celem zabiegu nie jest zwężenie całej długości pochwy - ten efekt powinien być uzyskiwany małoinwazyjnymi procedurami laserowymi. Efekt ten uzyskuje się poprzez preparowanie śluzówki i ściany pochwy w okolicy przedsionka i dystalnej części pochwy. Usuwane są fragmenty tkankowe w kształcie trójkąta podstawą zwróconego do krocza. Jednocześnie usuwa się nadmiar skóry i tkanek okolicy środka ścięgnistego krocza - wycięcie jest również w kształcie trójkąta podstawą zwróconego do wejścia do pochwy. Tak uzyskany romboidalny kształt w całości usuniętych tkanek zespala się warstwą szwów głębokich i powierzchownych odtwarzając anatomicznie zrekonstruowane wejście do pochwy.
Przebieg zabiegu i rekonwalescencja
Zabieg plastyki przedsionka pochwy wykonuje w znieczuleniu miejscowym: blokadzie sromowej i znieczuleniu nasiękowym, które pozwala w całkowicie bezbolesny i komfortowy dla Pacjentki przebieg operacji.
Zabieg trwa od 30 do 60 minut w warunkach sali zabiegowej / operacyjnej. Na koniec zabiegu u Pacjentki pozostawia się opatrunek w pochwie tzw. „Seton”, który usuwa się na drugi dzień. Pacjentka powinna pozostać w obserwacji w naszym centrum przez kilka godzin po zabiegu. Zapewniamy dostęp do komfortowych, jednoosobowych klimatyzowanych sal dla naszych Pacjentek.
Zastosowany materiał szewny jest wchłanialny, jednak szwy z okolicy krocza można usunąć po 10 - 14 dniach od zabiegu. Wizyty kontrolne realizowane są w ciągu paru dni od zabiegu, po tygodniu, po miesiącu oraz po dwóch miesiącach.
Okres rekonwalescencji wczesnej wynosi od tygodnia do dwóch tygodni. Po tym okresie czasu przy prawidłowym gojeniu możliwy jest powrót do pracy. Abstynencja płciowa i ograniczenia wysiłku, w tym ćwiczeń angażujących tłocznie brzuszną powinno trwać do dwóch miesięcy.
Jak każda procedura chirurgiczna, również plastyka pochwy i krocza wiąże się z możliwym wystąpieniem powikłań, które obejmują:
- Krwawienie z rany pooperacyjnej
- Infekcja rany pooperacyjnej
- Rozejście się rany
- Ryzyko uszkodzenia narządów sąsiednich w tym odbytnicy
- Ryzyko wystąpienia przetoki pochwowo-jelitowej (w przypadku plastyki ograniczonej do przedsionka pochwy to ryzyko jest minimalne)
- Dyspareunia, czyli bolesne współżycie. To powikłanie szczególnie powinno być rozważane przez Pacjentki, gdyż plastyka wykonana prawidłowo nawet w niewielkim jej zakresie może być powodem bolesnego współżycia zarówno w krótkim jak i długim okresie czasu po zabiegu. Istnieją metody zachowawczego leczenia tego stanu po zabiegu plastyki.
Przygotowanie do zabiegu
Pacjentka przygotowująca się do zabiegu plastyki przedsionka pochwy powinna odbyć wizytę kwalifikacyjną na miesiąc - dwa miesiące przed zabiegiem. Niezbędnym elementem prawidłowego przebiegu operacji jak i procesu gojenia jest zastosowanie miejscowej estrogenizacji stosowanie kremu dopochwowego z estrogenem na minimum miesiąc przed zabiegiem w celu pogrubienia i uelastycznienia ściany pochwy przez co zabieg jest bezpieczniejszy. Estrogenizacja powinna być kontynuowana przez kolejny miesiąc - dwa miesiące również po zabiegu.
Komentarz lekarza DCG (dr J. Kunkiewicz*)
Wszystkie procedury plastyczne wykonuje z odpowiednią starannością stosując zasadę, która zakłada że zabieg powinien być najmniej rozległy i inwazyjny jak to możliwe, ale jednocześnie na tyle szeroki w swoim zakresie jak to konieczne dla uzyskania satysfakcjonującego efektu. Efekty tej procedury są trwałe. Alternatywne metody postępowania takie jak „założenie nici Vaginal Narrower” lub metody laserowe nie gwarantują równie dobrych i trwałych efektów w zakresie zwężenia wejścia do pochwy jak metody tradycyjnej chirurgii ginekologicznej.
W swojej pracy zawodowej regularnie wykonuje w trybie ambulatoryjnym zabiegi plastyczne pochwy i krocza. W warunkach szpitalnych ze wskazań medycznych wykonuje również klasyczne zabiegi pełnej plastyki przedniej i tylnej ściany pochwy z rekonstrukcją środka ścięgnistego krocza. Przypadki bardzo rozległych defektów przedsionka pochwy i krocza mogą również być kwalifikowane do postępowania w ramach lecznictwa zamkniętego.
Pacjentki zainteresowane omówieniem postępowania chirurgicznego zapraszam na indywidualne konsultację.
*Zabiegi z zakresu ginekologii plastycznej i estetycznej w Dolnośląskim Centrum Ginekologii wykonuje lek. Jakub Kunkiewicz. Pan doktor uczestniczył w rozlicznych szkoleniach, warsztatach, kongresach o tematyce ginekologii plastycznej. Szkolił się u pionierów tej dyscypliny w Polsce. Jest członkiem Europejskiego Towarzysta Ginekologii Estetycznej (ESAG). Na codzień pracuje w oddziale ginekologicznym i na bloku operacyjnym Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego WCSZKJ.
W przypadku wizyty kwalifikacyjnej do zabiegu plastyki przedsionka pochwy istnieje możliwość ustalenia dodatkowego indywidualnego terminu – zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 602 351 794
Zapraszamy serdecznie na konsultacje i zabieg do naszych specjalistów:
![]() |
![]() |
lek. Jakub Kunkiewicz | lek. Wojciech Rogala |