Laryngologia i otolaryngologia we Wrocławiu

Leczenie chrapania

Czyli plastyka podniebienia falami radiowymi (RF)

Chrapanie jest objawem chorobowy, wynika z drżenia tkanek miękkich takich jak podniebienie czy języczek. Natomiast to drżenie może wynikać z nadwagi pacjenta czy zaburzeń drożności nosa, które wymagają diagnostyki. Chrapanie jako objaw może towarzyszyć bardzo poważnej chorobie jakim jest obturacyjny bezdech śródsenny, należy go zdiagnozować i dobrać odpowiednią terapię.

Koszt zabiegu: od 1500 zł
Czas zabiegu: 30 – 60 minut
Rodzaj znieczulenia: miejscowe/ogólne
Kwalifikacja:wymagana
Czas rekonwalescencji: 14- 21 dni
Efekt ostateczny zmniejszenia chrapania po 8 tygodniach od zabiegu

Na czym polega zabieg leczenia chrapania

Zabieg odbywa się na sali zabiegowej w pozycji na siedząco. Podane zostaje znieczulenie do gardła w formie sprayu, po upływie czasu podane zostaje drugie znieczulenie w postaci zakłucia wewnątrz gardła. Zabieg wykonywany jest z wykorzystaniem diatermii radiofalowej, to technologia wykorzystująca prąd o częstotliwości fal radiowych. Metoda ta zwiększa precyzję cięć i sprzyja szybszemu gojeniu. Sam zabieg jest mniej bolesny dla pacjenta w porównaniu z innymi metodami chirurgicznymi.
Po wykonaniu znieczulenia miejscowego, lekarz specjalnym precyzyjnym nożem (cieniutki drucik, zbudowany z mikrowłókien przewodzących fale radiowe) wykonuje przez kilka minut precyzyjne nacięcia w obrębie podniebienia miękkiego. Po zakończonym zabiegu i sprawdzeniu miejsca operowanego i otrzymaniu zaleceń co do dalszego postępowania, pacjent może tego samego dnia udać się do domu. Może również odczuwać lekki dyskomfort w obrębie gardła, który z czasem mija.

Wskazania:
• Chrapanie związane z drganiem tkanek: podniebienia, języczka, łuków podniebiennych.
• BMI < 28 kg mc./m2

Przeciwskazania:
• Zespół obturacyjnego bezdechu podczas snu (OSAS)
• Znaczne nasilony odruch wymiotny
• Choroby powodujące zaburzenia krzepnięcia
• Przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych

Zalety:
• małoinwazyjny zabieg
• możliwość wykonania w znieczuleniu miejscowym
Efekty:
• redukcja nasilenia chrapania
• poprawa jakości snu

FAQ dotyczące leczenia chrapania

1. Czy powinno stosować się rozszerzacze do nosa i czy jest to bezpieczne? Rozszerzacze do nosa nie powodują raczej negatywnych skutków, natomiast jest to tylko leczenie doraźne o małej skuteczności, które bez diagnozowania przyczyny chrapania nie rozwiązuje problemu na długo.

2. Czy taśma klejąca na usta podczas snu pomaga w chrapaniu, czy jest sens w takim leczeniu? Takie leczenie de facto nie ma żadnego sensu, ponieważ pacjenci chrapią również przy zamkniętych ustach. Najważniejsza jest diagnoza przyczyny chrapania oraz wykluczenie obturacyjnego bezdechu sennego.

3. Mój mąż chrapie czasami tak głośno, że muszę go obudzić. Czy jest ratunek? W pierwszej kolejności najważniejsza jest ocena nosa, nosogardła, gardła i krtani oraz wykluczenie poważniejszego schorzenia jakim jest obturacyjny bezdech śródsenny. Następnie można dobrać odpowiednią terapię.

4. Jak skutecznie poradzić sobie z chrapaniem? Jest wiele sposobów radzenia sobie z chrapaniem, niektóre wymagają, niestety, leczenia operacyjnego. Natomiast w pierwszej kolejności należy rozpoznać przyczynę dlaczego pacjent chrapie, żeby dobrać odpowiednią terapię.




Otolaryngologia to rozległa dziedzina medycyny, zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób ucha, nosa, gardła, gruczołów ślinowych, języka, zatok przynosowych, krtani oraz innych narządów głowy i szyi. Pomocy u otolaryngologa mogą szukać osoby z zapaleniem ucha, migdałków, zatok przynosowych czy ślinianek, ale też te cierpiące z powodu zaburzeń równowagi, zawrotów głowy czy chrapania.

Otolaryngolodzy często mają do czynienia z krwawieniami z nosa, powstałymi w wyniku urazu oraz krwawieniami przewlekłymi. Nierzadko spotykają się też z szumami usznymi i  niedosłuchem u pacjentów.

 

W naszym Centrum zajmujemy się diagnostyką i leczeniem takich chorób, jak:

 

  • zapalenie ucha,
  • zapalenie zatok,
  • choroby laryngologiczne,
  • zapalenie migdałków,
  • zapalenie gardła.