Angiologia – badanie USG doppler przepływy
Badanie USG naczyń krwionośnych wykonuje się zwykle wtedy, gdy istnieje podejrzenie choroby zakrzepowej lub niedokrwiennej u kobiet i mężczyzn w każdym wieku.
Zakrzepica żylna to groźne schorzenie, które może grozić poważnym konsekwencjami a w najgorszym wypadku może nawet skutkować przedostaniem się zakrzepu do płuc i spowodowaniem zgonu. Właściwe rozpoznanie choroby i szybkie wdrożenie leczenia umożliwia uniknięcie groźnych następstw i komplikacji.
Ryzyko zakrzepicy żylnej wzrasta w przypadku kobiet ciężarnych, które przekroczyły 35. rok życia, u osób otyłych oraz u tych pacjentów, którzy w przeszłości przebyli epizod schorzenia. Zakrzepica może także pojawić u kobiet palących papierosy i stosujących antykoncepcję hormonalną. Konsultacje angiologiczne wskazane są zarówno u pacjentów mających określone dolegliwości jak i pacjentek przyjmujących leki hormonalne.
Ultrasonografia naczyń obwodowych - tętnic i żył Angiolog Wrocław
Badanie USG naczyń jest podstawowym nieinwazyjnym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób układu krążenia i umożliwia ocenę przepływu krwi przez naczynia krwionośne, tętnice, jak i żyły.
W badaniu USG naczyń wykorzystuje się tzw. zjawisko Dopplera. Badanie dopplerowskie uwidacznia zmiany poprzez różne barwy i nasycenie kolorów, które odpowiadają różnym szybkościom przepływu krwi i na podstawie tego lekarz jest w stanie ocenić zmiany w naczyniach.
Wskazania do USG naczyń obwodowych
Badania USG naczyń jest podstawowym badaniem w diagnostyce chorób naczyń obwodowych – zarówno tętnic, jak i żył.
Zaburzenia krążenia krwi bywają najczęściej wynikiem miażdżycy, ale mogą być też wywołane stanem zapalnym, wadą anatomiczną, zatorem, zakrzepem lub przejściowym zaburzeniem ukrwienia w przebiegu różnych chorób. Do najczęstszych chorób żył obwodowych należą:
*zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych
*przewlekła niewydolność żylna
*zakrzepica żył głębokich
* żylaki
Wskazaniem do konsultacji angiologicznej i badania USG naczyń obwodowych są:
- miażdżyca tętnic kończyn dolnych,
- choroba Buergera - zakrzepowo-zarostowe zapalenie obwodowych tętnic i żył,
- zakrzepowe zapalenie żył,
- żylaki kończyn dolnych – zmiany w żyłach pojedyncze lub mnogie z towarzyszącą niewydolnością zastawek żylnych,
- obrzęki i bóle kończyn dolnych u kobiet w zaawansowanej ciąży,
- zwiększenie średnicy kończyny dolnej (zwłaszcza asymetryczne, szczególnie wtedy, gdy dotyczy nogi lewej),
- ból, tkliwość oraz wzmożone ucieplenie (lub wychłodzenie), zaczerwienienie (lub zblednięcie) skóry w obrębie kończyny,
- cukrzyca,
- otyłość,
- antykoncepcja hormonalna i HTZ,
- palenie tytoniu,
- omdlenia
Jak przebiega badanie USG naczyń obwodowych?
Badanie USG naczyń jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Badanie wykonuje się u pacjentów w każdym wieku i można je wielokrotnie powtarzać.
Wczesna diagnostyka i wdrożone właściwe leczenie jest w stanie uchronić przed poważnymi następstwami.
Nie ma przeciwskazań do badania USG przepływów naczyniowych.
Zapraszamy do kontaktu – Angiolog Wrocław