fbpx
Umów się +48 71 71 88 600
Jesteśmy dostępni - Umów się

Prof. dr hab. n. med. Artur Pupka Chirurg naczyniowy, angiolog, lekarz medycyny sportowej

Prof. dr hab. n. med. Artur Pupka Chirurg naczyniowy, angiolog, lekarz medycyny sportowej

Specjalizacje:

Chirurg naczyniowy, chirurg ogólny, angiolog, lekarz medycyny sportowej, specjalista transplantologii klinicznej

Języki:

Polski, Niemiecki

Edukacja:

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

O mnie:

Poza pracą, która jest moją pasją, aktywnie uprawiam sport oraz prowadzę aktywne, zdrowe życie.

Prof. Pupka jest często wybierany przez pacjentów w sytuacjach wyjątkowo trudnych, co świadczy o jego wysokim poziomie zaufania i profesjonalizmu. Jako jeden z nielicznych lekarzy w Polsce wykonuje skleroterapię owrzodzeń żylnych.

Prof. dr hab. n. med. Artur Pupka

Czytaj więcej o lekarzu

Prof. dr Hab. N. Med. Artur Pupka, profesor nauk medycznych, jest uznanym specjalistą w chirurgii naczyniowej i angiologii. Przez ponad 5 lat kierował Zakładem Chirurgii Endowaskularnej Katedry Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Kieruje Centrum Leczenia Chorób Naczyń i Medycyny Sportowej we Wrocławiu oraz pracuje w gabinetach na Dolnym Śląsku i w Warszawie.
Posiada pięć specjalizacji: chirurgię naczyniową, ogólną, transplantologię, angiologię i medycynę sportową.
Jego członkostwo w prestiżowych towarzystwach naukowych, takich jak Towarzystwo Chirurgów Polskich i European Society for Vascular Surgery, oraz liczne nagrody akademickie podkreślają jego autorytet i zaangażowanie w rozwój medycyny naczyniowej.
Jako Lekarz Kadry Narodowej Polskiego Związku Triathlonu, od 2020 roku dba o zdrowie zawodników.

Leczone choroby

  • leczenie zachowawcze i małoinwazyjne chorób naczyniowych, zarówno tętnic i żył (niedokrwienie, zakrzepica żylna, niewydolność żylna, zespoły uciskowe) – farmakoterapia, rehabilitacja ruchowa
  • profilaktyka chorób naczyniowych (diagnostyka obrazowa i badania genetyczne)
  • kierunki postępowania po urazach i w przeciążeniach związanych z uprawianiem sportów wytrzymałościowych
  • opieka medyczna nad sportowcami uprawiającymi sporty wytrzymałościowe, kwalifikacja do uprawiania sportów wytrzymałościowych
  • diagnostyka genetyczna w sportach wytrzymałościowych (podatność na kontuzje)
  • leczenie zespołów uciskowych, w tym zespołu uciskowego górnego otworu klatki piersiowej
  • ocena układu tętniczego i naczyń żylnych jamy brzusznej oraz kończyn dolnych do przeszczepu nerki
  • ocena tętnic dogłowowych do przeszczepu nerki

Kursy i szkolenia

Kurs z zakresu USG szyi (tarczyca, ślinianki, węzły chłonne), 2021 r. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, kurs: ”Echokardiografia przezprzełykowa”, 2003 r. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, zaawansowany kurs echokardiografii, 2000 r. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, kurs: ”Echokardiografia we wrodzonych i nabytych wadach serca”, 2002 r. Kurs Spirometrii, 2017 r. Szkolenie z zakresu diagnostyki podoskopowej i doboru indywidualnych wkładek termoplastycznych System Formthotics u dzieci i osób aktywnych, 2017 r.

Towarzystwa naukowe

  • Towarzystwo Chirurgów Polskich od 1992 roku;
  • Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej od 2001 roku;
  • Polskie Towarzystwo Flebologiczne od 1992 roku;
  • Polskie Towarzystwo Transplantologiczne od 1999 roku;
  • European Society for Vascular Surgery od 2002 roku;
  • Polsko-Niemieckie Towarzystwo Chirurgów Naczyniowych od 1995 roku;
  • Polskie Towarzystwo Gastroenterologiczne od 1995 roku;
  • European Transplant Coordinator Organisation od 1999 roku;
  • Polskie Towarzystwo Lekarskie od 1989 roku;
  • Polsko-Francuskie Towarzystwo Angiologiczne od 1999 roku;
  • Polskie Stowarzyszenie Biomateriałów od 2003 roku;
  • Polskie Towarzystwo Leczenia Ran od 2003 roku;
  • Polskie Towarzystwo Angiologiczne od 1996 roku;
  • Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej od 2003 roku.

Wybrane osiągnięcia

Wielokrotnie byłem nagradzany nagrodami indywidualnymi I i II stopnia Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu za osiągnięcia naukowo-badawcze i działalność dydaktyczną oraz wychowawczą.

  1. 1996 r – Nagroda Indywidualna II Stopnia JM Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu za osiągnięcia naukowo-badawcze.
  2. 2006 r – Nagroda Indywidualna I Stopnia JM Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu za pracę habilitacyjną i cykl publikacji z nią związanych.
  3. 2007 r – Nagroda Indywidualna II Stopnia JM Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu za osiągnięcia naukowo-badawcze.
  4. 2008 r – Nagroda Indywidualna II Stopnia JM Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu za osiągnięcia naukowo-badawcze.
  5. 2010 r – Nagroda Indywidualna II Stopnia JM Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu za osiągnięcia naukowo-badawcze.
  6. 2005 r – Nagroda Indywidualna Stopnia II JM Rektora AM we Wrocławiu za działalność dydaktyczną i wychowawczą.
  7. 2009 r – Nagroda Indywidualna Stopnia II JM Rektora AM we Wrocławiu za działalność dydaktyczną i wychowawczą.
  8. 2010 r – Nagroda Indywidualna Stopnia II JM Rektora AM we Wrocławiu za działalność dydaktyczną i wychowawczą.
  9. 2012 r – Nagroda Indywidualna Stopnia I JM Rektora AM we Wrocławiu za działalność dydaktyczną i wychowawczą.

W 2007 roku zwyciężyłem w konkursie Instytutu Aterotrombozy pt. „Aterotromboza w codziennej praktyce klinicznej”.

W 2009 roku, wspólnie z dr n. med. Pawłem Chudobą, uzyskałem patent PL201872 nadany przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczący sposobu konserwacji przeszczepianych narządów i zbiornika do ich przechowywania w czasie przeszczepu. Patent ten zyskał uznanie jury konkursu „Złoty Skalpel” pisma Puls Medycyny na Wybitnego Innowatora w Polskiej Ochronie Zdrowia i w 2010 roku zostałem finalistą tego konkursu. W kolejnych latach czterokrotnie byłem wyróżniany w finale konkursu „Złoty Skalpel”. W 2012 roku za stosowanie przeszczepów tętniczych w zakażeniach protez naczyniowych, w 2015 roku za wdrożenie leczenia hybrydowego krytycznego niedokrwienia kończyn dolnych z wykorzystaniem komórek macierzystych szpiku CD34 i terapii genowej z wykorzystaniem plazmidu VEGF165, w 2016 roku za przedstawienie Małoinwazyjnego leczenia naczyniowych i neurologicznych postaci zespołu uciskowego górnego otworu klatki piersiowej przez zastosowanie częściowej resekcji I żebra, a w 2017 roku za projekt pt. Wpływ prekondycjonowania nerki przez odległe niedokrwienie na jej funkcje po przeszczepieniu oraz ocena predykcji markerów NGAL i IL-18 w funkcjonowaniu graftu.

W 2012 roku zostałem odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia w działalności dydaktycznej i wychowawczej.

Zainteresowania i kariera naukowa

Wiodącym zainteresowaniem w praktyce lekarskiej są badania nad leczeniem przewlekłej niewydolności żylnej i żylaków kończyn dolnych.

 

W swojej pracy zawodowej i naukowej zajmuję się zagadnieniami związanymi z chirurgią ogólną, naczyniową i transplantacyjną. Moje zainteresowania z zakresu chirurgii naczyniowej związane są głównie z materiałami syntetycznymi używanymi w rekonstrukcji naczyń, biomateriałami i przeszczepami naczyniowymi stosowanymi w powikłaniach. Koncentruję się przede wszystkim na ważkim problemie, jakim są zakażenia protez naczyniowych. Jestem współtwórcą oryginalnej metody leczenia operacyjnego (tez dostępu operacyjnego) wtórnych przetok aortalno-dwunastniczych i stosowania świeżych przeszczepów tętniczych z użyciem immunosupresji (publikacje w European Journal of Vascular and Endovascular Surgery z listy filadejfijskiej).

 

Zajmuję się również wykorzystaniem komórek macierzystych i terapii hybrydowych w chirurgii naczyniowej.

Obecnie jestem jedynym specjalistą chirurgii w kraju, który operuje zespoły uciskowe górnego otworu klatki piersiowej. Tutaj jestem twórcą oryginalnej metody diagnostycznej radiologicznej w rozpoznawaniu tego zespołu (publikacja w Polish Journal of Radiology). Rekomenduję jako jedyny w kraju, połączenie w odstępie kilkudniowym, leczenia trombolitycznego zakrzepicy żyły podobojczykowej i operacyjnego przyczyny ucisku (resekcja I żebra). Na świecie takie leczenie stosowane jest w nielicznych ośrodkach. Wykazuję, że taki sposób leczenia ma ogromne znaczenie w powrocie do aktywności zawodniczej sportowców.

Umów wizytę z USG doppler

Konsultacja chirurgii naczyniowej i/lub kwalifikacja do zabiegu skleroterapii żylnej oraz innych zabiegów. Kliknij Umów konsultację lub zadzwoń +71 71 88 600.

Pasja

Od 2011 roku trenuję amatorsko triathlon. Startowałem w ponad stu zawodach triathlonowych, biegowych, kolarskich i pływackich. Wielokrotnie ukończyłem zawody triathlonowe na dystansie Ironman – 3,8km pływania/180km jazdy rowerem/42,195km biegu, kilkadziesiąt razy na dystansie Half Ironman i liczne na krótszych dystansach zdobywając również miejsca medalowe w kategoriach wiekowych. Pasję sportową łączę z aktywną działalnością charytatywną (Nidzicki Fundusz Lokalny, Fizjotriterapia Follow Your Dreams).

Zajmuję się również wykorzystaniem komórek macierzystych i terapii hybrydowych w chirurgii naczyniowej.

Obecnie jestem jedynym specjalistą chirurgii w kraju, który operuje zespoły uciskowe górnego otworu klatki piersiowej. Tutaj jestem twórcą oryginalnej metody diagnostycznej radiologicznej w rozpoznawaniu tego zespołu (publikacja w Polish Journal of Radiology). Rekomenduję jako jedyny w kraju, połączenie w odstępie kilkudniowym, leczenia trombolitycznego zakrzepicy żyły podobojczykowej i operacyjnego przyczyny ucisku (resekcja I żebra). Na świecie takie leczenie stosowane jest w nielicznych ośrodkach. Wykazuję, że taki sposób leczenia ma ogromne znaczenie w powrocie do aktywności zawodniczej sportowców.

Wiodącym zainteresowaniem w praktyce lekarskiej są badania nad leczeniem przewlekłej niewydolności żylnej i żylaków konczyn dolnych.

Bardzo istotna jest moja działalność popularno-naukowa jako eksperta licznych czasopism i portali internetowych zajmujących się tematyką sportową, głównie w sportach wytrzymałościowych.

Kontakt z DCG

Umów wizytę już teraz

Masz pytania? Wątpliwości? Zadzwoń do nas w godzinach pracy lub napisz do nas wiadomość.

Wiadomość
Napisz do Nas

Lokalizacja kliniki

1.
Centrum DCG Powstańców

Powstańców Śląskich 48,
53-333 Wrocław

2.
Centrum DCG Krynicka

Krynicka 22/1A,
50-555 Wrocław

Umów wizytę już teraz

Umów wizytę