Gruczoł Bartholina znajduje się po obu stronach pochwy, a jego wydzielina ma za zadanie lubrykację pochwy, kiedy kobieta jest podniecona. Gruczoły mają przewody, których wąskie otwory łatwo się blokują. W rezultacie może pojawić się torbiel. Mała torbiel gruczołu Bartholina zazwyczaj nie jest bolesna, jednak jeśli się zainfekuje, może pojawić się ból, a także problemy podczas stosunku płciowego. Częstym schorzeniem jest zapalenie gruczołu Bartholina, powstające w wyniku nagromadzenia ropy w gruczole. Schorzenie dotyka najczęściej kobiety w wieku 20-30 lat, pozostające aktywne seksualnie.
Objawy zapalenia gruczołu Bartholina
- bolesność okolic intymnych
- złe samopoczucie
- osłabienie
- podwyższona temperatura
W przypadku wystąpieniu powyższych objawów należy jak najszybciej podjąć leczenie i udać się po pomoc do lekarza. Torbiel nierzadko osiąga pokaźne rozmiary, porównywalne do kurzego jaja, choć bolesne również są zmiany mniejsze. Prawidłowe leczenie i poprawnie wykonany zabieg przynoszą ulgę i pełną szansę na zdrowie oraz remisję przykrych objawów.
W naszym Centrum zalecamy wykonanie zabiegu w znieczuleniu - sedacji. Zabieg polega na nacięciu ropnia, jego oczyszczeniu z zawartości i nałożeniu szwów. Cała procedura odbywa się w sali zabiegowej. Po zabiegu pacjentka jest pod stałą obserwacją lekarza i położnej. Należy przestrzegać zaleceń pozabiegowych, pamiętać o wizytach kontrolnych oraz być w kontakcie z naszą kliniką. Marsupializacja nie daje 100 % pewności, że leczony ropień nigdy nie powróci. Jeśli taki przypadek nastąpi, wskazane jest całkowite wycięcie gruczołu Bartholina.