Kłykciny kończyste

Infekcje narządów płciowych, będące tak naprawdę dolegliwością, jak każda inna, często powodują u nas poczucie wstydu i obciążają naszą psychikę. Odkładamy wizytę u specjalisty z płonną nadzieją, że „samo minie”, albo że uda nam się je pokonać przy pomocy domowych sposobów. Z jednej strony jest to zrozumiałe, że chcielibyśmy chronić swoją intymność, jednak pamiętajmy, że lekarze są właśnie po to, by nam pomóc w momencie, kiedy dzieje się z nami coś niedobrego.

Kłykciny kończyste wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Infekcje objawiające się brodawkowatymi wykwitami na skórze i błonach śluzowych dotyczą osób aktywnych seksualnie, zarówno kobiet jak i mężczyzn i obejmują narządy płciowe oraz okolice odbytu.
U kobiet są to wargi sromowe, przedsionek pochwy, ujście cewki moczowej i sama pochwa oraz część pochwowej szyjki macicy.
U mężczyzn kłykciny kończyste zlokalizowane są  najczęściej w okolicach żołędzi, na wędzidełku i na wewnętrznej blaszce napletka. Mogą występować także w ujściu cewki moczowej, na mosznie, a nawet w kanale odbytu i w pachwinach.

Dodatkowymi objawami, choć nie zawsze występującymi, są świąd i pieczenie. Infekcji tej nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone kłykciny kończyste mogą doprowadzić do poważnych komplikacji, jakimi są m.in. zaburzenia w oddawaniu moczu (np. nietrzymanie moczu) czy szczególnie niebezpieczne naciekanie okolicznych tkanek, które może doprowadzić do rozwoju nowotworu. Kłykciny kończyste można leczyć farmakologicznie albo zabiegowo. Wszystko zależy od tego, w jak zaawansowanym stadium się znajdują. W naszym Centrum leczenie kłykcin kończystych przeprowadza proktolog lub ginekolog w zależności od ich umiejscowienia.
W zabiegu proktologicznym wykorzystujemy elektrokoagulację, albo krioterapię, natomiast w ginekologicznym laser Mona Lisa Touch, kwas octowy, albo również krioterapię. Kobietom polecamy zwrócić szczególną uwagę na zabieg, w którym wykorzystywany jest laser Mona Lisa Touch, ponieważ dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu, nie tylko leczymy, ale i przywracamy piękno i komfort stref intymnych.