Usuwanie drobnych zmian: kurzajki / tłuszczaki / narośla

Włókniaki, kurzajki, tłuszczaki czy inne narośla to tylko niektóre ze zmian, jakie pojawiają się na ludzkiej skórze. Poza nieestetycznym wyglądem, który często ludzie są zmuszeni maskować, takie zmiany mogą mieć różny charakter – groźny lub nie.

Najczęściej zmiany okazują się niegroźne, jednak zawsze warto to sprawdzić konsultując się z lekarzem. Przy okazji, w łatwy sposób można się pozbyć takiej zmiany – dzięki krótkiemu, drobnemu zabiegowi w gabinecie chirurga.

Włókniaki

Włókniaki to grudkowate zmiany, które mimo podłoża nowotworowego, mają łagodny charakter, więc nie są groźne dla naszego zdrowia. Nie dają też żadnych objawów, więc przez lata wiele osób nie jest nawet świadomych ich obecności na ciele.

Pierwsze zmiany pojawiają się najczęściej po 25. roku życia. Mogą być zmianami wrodzonymi, uznawanymi za genetyczne lub nabytymi, np. w wyniku urazu, zranienia czy stanu zapalnego. Dodatkowo wyróżnia się dwa typy włókniaków: miękkie, zbliżone do koloru skóry - zazwyczaj występujące na szyi czy dekolcie oraz twarde, o kontrastowej barwie, pojawiające się na kończynach.

Tłuszczaki

Pojedynczo lub w większych zbiorach mogą występować też tłuszczaki. Swoją nazwę zawdzięczają budowie – zazwyczaj składają się z nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Powstają pod skórą, są bezbolesne i miękkie, a po dotknięciu mogą się przesuwać. Najczęściej występują się na szyi, plecach, ramionach, brzuchu czy udach. Podobnie jak w przypadku włókniaków, stwarzają głównie problemy natury estetycznej. Co istotne, tłuszczaki mogą również rosnąć i powodować dodatkowy dyskomfort.

Brodawki łojotokowe

Brodawki łojotokowe są z kolei niewielkimi wykwitami skórnymi, które podobnie jak włókniaki czy tłuszczaki są zmianami łagodnymi. Choć wiele osób utożsamia ich powstawanie z wirusem HPV, nie mają z nim nic wspólnego. Mogą mieć uwarunkowania genetyczne, ale często ich występowanie wiąże się też z chorobami, których konsekwencją jest rogowacenie skóry czy nadmierne wydzielanie sebum. Brodawki łojotokowe odznaczają się tym, że można je łatwo oddzielić od reszty ciała, a na ich powierzchni pojawiają się zgrubienia, zawierające zrogowaciały naskórek oraz łój skórny.

Kurzajki

Kurzajki to zmiany na skórze w postaci narośli, spowodowane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (szacuje się że około 10% populacji jest zarażona tym wirusem). Do zakażenia dochodzi przez kontakt bezpośredni z nosicielem wirusa (uścisk dłoni) lub kontakt pośredni, na przykład dotykając przedmiotów, na których mogły przetrwać wirusy  uchwyty, ręczniki. Najczęściej do zakażenia dochodzi w miejscach ogólnie dostępnych, przez które przewija się wiele osób i gdzie skóra może się stykać ze skażonymi przedmiotami czy powierzchniami. Miejscami podwyższonego ryzyka są szatnie, sale gimnastyczne, baseny, sauny ale również salon kosmetyczny, w którym do zakażenia może dojść przez źle zdezynfekowane narzędzia. Niektóre typy wirusa HPV przenoszone są drogą płciową.