Kolposkopia we Wrocławiu

Kolposkopia - czy należy jej się obawiać?

W życiu kobiety może zdarzyć się sytuacja, gdy lekarz zaleci wykonanie zabiegu kolposkopii - bez szerszego wytłumaczenia czym on jest. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie jest to nic, czym powinniśmy zawczasu się przejmować. Wbrew powszechnej opinii, kolposkopia nie jest zabiegiem, który na celu ma jedynie wykrycie nowotworu. Zabieg ten ma dostarczyć informacje, które potwierdzą, że organizm jest zdrowy i zapewnić kobiecie bezpieczeństwo. Nowotwór, po wykonaniu kolposkopii, jest diagnozowany jedynie w 2% przypadków.


Kolposkopię wykonuje się, gdy wyniki, jakie dała wcześniej zrobiona cytologia, są niejasne. Czy kolposkopia jest bolesna?


Badanie jest bezbolesne. W niektórych przypadkach może powodować jedynie niewielki dyskomfort, w takim samym stopniu, jak każda rutynowa wizyta u lekarza ginekologa. Nieprzyjemne uczucie może być spowodowane użyciem wziernika. Prócz tego można odczuć chłód, gdyż lekarz oczyszcza szyjkę macicy. Następnie nakłada roztwór pomagający w wykryciu niepożądanych zmian, który może spowodować niewielkie pieczenie. Wprawdzie przerazić może wielkość urządzenia do wykonywania zabiegu, aczkolwiek nie będzie ono mieć kontaktu z ciałem.

Jak należy przygotować się do zabiegu?

24 godziny przed wykonywaniem badania wymaga się zaprzestania używania wszelkich chemicznych środków dopochwowych. Należy również powstrzymać od irygacji i współżycia. Pochwę zaleca się umyć bez użycia środków chemicznych, wyłącznie przy użyciu wody.
Na zabieg bezwzględnie należy mieć ze sobą wynik cytologii. Brak wyniku skutkuje anulowaniem zabiegu.

Dlaczego wykonuje się kolposkopię?

Odpowiedź jest prosta: gdyż ważne jest bezpieczeństwo pacjentki. Zabieg daje pewność, że z organizmem nic złego się nie dzieje. Może się zdarzyć, że lekarz wykryje niepożądane zmiany w szyjce macicy (które w dalszym ciągu nie będą oznaczać zmian nowotworowych) i w trosce o nasze zdrowie wykona biopsję. Wykonywana kolposkopia oraz cytologia dają 100% zapewnienia o braku chorób lub ich wystąpieniu.

 

Kolposkopia zapewnia bezpieczeństwo, gdyż w przypadku zmian nowotworowych ważne jest ich szybkie wykrycie. Odkładając lub unikając badań, ryzykujemy nasze zdrowie. Nie należy się obawiać zabiegu kolposkopii, gdyż jego jedynym celem jest dbałość o zdrowie kobiety.