Mężczyźni cierpiący na ginekomastię odczuwają dyskomfort z powodu powiększonych piersi. Często powiększone piersi widoczne są przez koszulkę co potęguję zawstydzenie. Choroba ta powoduje również zakłopotanie w sytuacjach intymnych lub podczas przebierania się w miejscu publicznym.

Czym jest ginekomastia?
Ginekomastia to choroba, której objawem jest przerost gruczołu piersiowego, pojawia się u mężczyzn w różnym wieku. Do ginekomastii prowadzi rozrost tkanki gruczołowej, tłuszczowej i włóknistej, które znajdują się w składzie gruczołu sutkowego. Najczęściej dotyczy powiększenia tkanki gruczołowej niż tkanki tłuszczowej. Choroba ta zwykle występuje po obu stronach, ale również może pojawić się jednostronnie.
Jakie są objawy ginekomastii?
Powiększenie się męskich piersi to główny objaw choroby. Mężczyźni z tego powodu bardzo często odczuwają zawstydzenie. Problem ten może być nierównomierny to znaczy może objawiać się tylko po jednej stronie piersi, nawet jeśli schorzenie występuje po obu stronach. Jednak zazwyczaj dochodzi do obustronnego powiększenia się gruczołów piersiowych. Powiększone piersi mogą być bardzo tkliwe w dotyku czasami towarzyszy zwiększona wrażliwość. Niekiedy sutki stają się obrzmiałe i bywają bolesne.
Przyczyny ginekomastii
Ginekomastia fizjologiczna ma związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie i dotyczy chłopców w okresie dojrzewania. Dochodzi bowiem do zwiększenia poziomu żeńskiego hormonu płciowego w stosunku do męskiego hormonu. Bardzo często tego typu rodzaj ginekomastii przechodzi samoistnie w przeciągu kilkunastu miesięcy. Niekiedy jednak dochodzi do utrwalenia ginekomastii fizjologicznej poprzez nadmierny przerost tkanki tłuszczowej i tkani łącznej. Istnieje również ginekomastia patologiczna, która pojawia się u mężczyzn otyłych lub mężczyzn zmagających się z poważnym schorzeniem takim jak nowotwór, nadczynność tarczycy czy choroby wątroby lub nerek.
Leczenie i przebieg zabiegu na ginekomastie?
Przed zabiegiem konieczna jest wizyta kwalifikacyjna, wywiad z lekarzem oraz badanie fizykalne. Pacjent na wizytę może zgłosić się z badaniem USG piersi lub wykonać je po wizycie. Badanie USG piersi dostępne jest również w naszej Klinice. Po zakwalifikowaniu do leczenia chirurgicznego należy wykonać badania laboratoryjne takie jak morfologia i układ krzepnięcia krwi.
Do zabiegu pacjent nie musi zgłaszać się na czczo. Zabieg wykonuje się w sedacji, wykonywane jest nacięcie półkoliste na granicy skóry i brodawki sutkowej. Następnie lekarz chirurg wypreparowuje zmianę i dokonuje zszycia rany. Dla lepszego efektu wizualnego zastosowany zostaje szew śródskórnym niewidocznym. Usunięta zmiana jest wysyłana do badania histopatologicznego by wykluczyć wszelkie niepożądane zmiany nowotworowe. Kontrola po zabiegu jest bezpłatna.