Usuwanie zmian w gardle, nosie, jamie ustnej Wrocław

Usuwanie brodawczaka w gardle


Usunięcie zmian z jamy ustnej, gardła i nosa

 

W obrębie jamy ustnej, gardła lub błon śluzowych nosa mogą pojawiać się zmiany o charakterze miejscowych rozrostów o etiologii HPV zwane brodawczakami.

Brodawczak to inaczej niezłośliwy nowotwór, który ma charakter łagodnej zmiany i występuje również w obrębie jamy ustnej, gardła lub nosa. Bardzo rzadko dochodzi do ich zezłośliwienia, ale mają skłonność do nawrotów. Brodawczaki mogą również rozwijać się w jamie nosowej pojedynczo lub mnogo. Oprócz tego odmianą niezłośliwego raka gardła może być naczyniowłókniak.

Nowotwór niezłośliwy w postaci brodawczaka może powodować niekiedy kłopoty ze słuchem, mówienie przez nos, niedrożność nosa, kłopoty z przełykaniem, krwawienie z nosa a także niewyraźną mowę. Ważne jest by tak niepokojące zmiany poddać badaniu. Podczas zabiegu pobrany wycinek zostaje poddany badaniu histopatologicznemu.

Zabiegi usuwania zmian z jamy ustnej, gardła i nosa to drobne, małoinwazyjne zabiegi laryngologiczne wykonywane w znieczuleniu miejscowym, które skutkują natychmiastowym usunięciem nieprawidłowych, rozrostowych zmian śluzówkowych w jamie ustnej, gardle i nosie (np. właśnie brodawczaków). Zmiana na przykład po usunięciu brodawczaka w gardle jest przesyłana do badania histopatologicznego celem ocen pod kątem charakteru zmiany.

Bardzo często wykonywane jest usuwanie brodawczaka w gardle. Brodawczaki te mają kształt niewielkich guzków i często są bagatelizowane. Mało kto zdaje sobie sprawę że wirus brodawczaka ludzkiego umiejscowiony w gardle może prowadzić do nowotworu krtani. Dlatego nie powinno się zwlekać z wizytą u specjalisty.


Usuwanie brodawczaka w gardle wrocław