Histeroskopia diagnostyczna - Wrocław

Wziernikowanie macicy, znane też jako histeroskopia diagnostyczna, to jedno z częściej wykonywanych badań u kobiet. Diagnostyka tą metodą pomaga w ustalaniu ilości, zakresu i rodzajów patologicznych zmian w obrębie szyjki macicy i jamy narządów rodnych. Warto też wspomnieć o histeroskopii operacyjnej, podczas której nie tylko można diagnozować, ale również usunąć część wykrytych, nieprawidłowych zmian.
Kiedy wykonujemy?

Badnie histeroskopowe najczęściej wykonuje się w przypadku takich zaburzeń, jak: krwawienie między cyklami bez konkretnej przyczyny, zbyt skąpe lub zbyt obfite miesiączkowanie, nieregularny cykl menstruacyjny, niemożność zajścia w ciążę, problemy z donoszeniem ciąży (poronieniami), podejrzenia nieprawidłowej budowy macicy, podejrzenia uszkodzenia błony macicznej oraz zrosty wewnątrzmaciczne.


Na czym polega zabieg?

Histeroskopia diagnostyczna polega na rzetelnym oglądzie błony oraz ścian macicy. Skierowanie na badania następuje wtedy, gdy podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym lub podczas badania USG narządów rodnych nie ma możliwości dostrzeżenia patologicznych zmian, bądź kiedy trudno jest określić dostrzeżone zmiany. Podczas wziernikowania macicy ginekolog może zobaczyć między innymi niewielkie polipy, zrosty, mięśniaki oraz zmiany pochodzenia nowotworowego. W uzasadnionych przypadkach, podczas histeroskopii diagnostycznej, od pacjentki pobierany jest wycinek błony, co pozwala ocenić znajdujący się w tkankach materiał cytologiczny. Sam zabieg najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, zaś czas trwania na ogół nie przekracza dwóch kwadransów.


Po zabiegu
Niemal od razu po wykonaniu histeroskopii diagnostycznej kobieta może udać się do domu. Po zabiegu zaleca się unikanie: wysiłku fizycznego, gorących kąpieli oraz współżycia seksualnego. Przez 2-3 dni możliwe jest pojawianie się bólów brzucha oraz niewielkie krwawienie. Jeśli po tym czasie wspominane objawy nie zanikną, należy udać się na ponowną wizytę do specjalisty.

W przypadku histeroskopii operacyjnej, część ze specjalistów zaleca, aby wydłużyć abstynencję seksualną do 2-3 tygodni, co eliminuje ryzyko zakażenia. Ponadto przed podjęciem współżycia warto udać się do ginekologa w celu sprawdzenia procesu gojenia się ran wewnątrz dróg rodnych.
Wziernikowanie macicy wykonuje się specjalnym narzędziem wyposażonym w wąską tulejkę, przez którą mogą być wprowadzane niewielkie szczypce pobierające materiał do badań oraz miniaturową kamerę, dzięki której lekarz może oglądać wnętrze macicy na monitorze. 
Przy histeroskopii operacyjnej urządzenie ma większą średnicę. Dodatkowo do tulejki dołączony jest resektoskop, służący do usuwania patologicznych zmian.