Zabieg ostroga piętowa Wrocław

Ostroga piętowa zabieg chirurgiczny

Zabieg ostroga piętowa – informacja ogólne

Ostroga piętowa to narośl kostna, która powstaje na powierzchni kości piętowej. A określając szczegółowo to zwyrodnienie w okolicy guza piętowego kości piętowej, polegające na powstaniu kilkumilimetrowych wyrostków kostnych. Tworzą się one w wyniku przewlekłego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego.

Zazwyczaj ból pięty pojawia się przy chodzeniu lub w sytuacji przeciążenia stóp czyli przy pokonywaniu długich dystansów. Czasem odczuwalny jest ból nawet w trakcie siedzenia i leżenia. Problem ten jest na tyle dokuczliwy, że pacjent zaczyna utykać a także ma problemy z chodzeniem na palcach. Kłujący, palący ból w środku pięty znacznie utrudnia nawet założenie butów.

 

Jak powstaje ostroga piętowa?

 

Mikrourazy w strukturach rozcięgna podeszwowego to główna przyczyna powstawania ostrogi piętowej. Do urazu rozcięgna dochodzi często podczas przeciążenia w trakcie dużego wysiłku fizycznego. Ponadto chodzenie lub bieganie w nieodpowiednim, niewygodnym obuwiu, po twardych nawierzchniach (beton, asfalt, płytki) również przyczyniają się do powstania ostrogi piętowej.

Do powstania przewlekłego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego dochodzi również na skutek nadwagi, płaskostopia czy też krzywości stóp.


 
Ostroga piętowa zabieg we Wrocławiu

Przygotowanie do zabiegu

Przed wyznaczeniem terminu zabiegu niezbędna jest:

- wizyta kwalifikacyjna,
- wykonanie badania RTG
- lekarz przed zabiegiem musi wiedzieć o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta.

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Do kliniki należy zgłosić się z wypełnioną i podpisaną zgodą na zabieg.

 

Przebieg zabiegu ostrogi piętowej

Ostrzykiwanie preparatem Depo-Medrol, który zawiera tzw. octan metyloprednizolonu oraz lidokainę jest skuteczną metodą leczenia schorzenia ostrogi piętowej. Preparat stosuje się immunosupresyjnie i przeciwzapalnie. Depo–Medrol podaje się jako zawiesinę w postaci zastrzyku. Preparat kilkukrotnie zwiększa siłę w zwalczaniu stanów zapalnych, jednocześnie dużo wolniej ulega rozkładowi w organizmie, dzięki czemu działa długotrwale przeciwbólowo. Pacjent wraca do swojego zdrowego i normalnego stanu.

 

Powikłania

Pojawiają się bardzo rzadko ale nie można ich wykluczyć należy do nich miejscowy odczyn, krwiak lub ropień.