USG Tarczycy

USG tarczycy

 

Badania tarczycy można podzielić na dwie grupy. Pierwszą jest analiza poziomu hormonów, za których produkcję odpowiedzialny jest gruczoł. Drugim, typem są badania obrazowe, pośród których najpowszechniej spotykanym jest USG tarczycy. Warto przybliżyć tę drugą metodę, zwłaszcza że należy do najprostszych i najmniej inwazyjnych.

 

Podczas diagnozowania chorób gruczołu tarczycy jednym z  pierwszych badań jest USG. Badanie to nie dość, że zajmuje niewiele czasu, to ponadto jest nieinwazyjne i nie wymaga żadnych specjalistycznych przygotowań. Co istotne, USG tarczycy jest w pełni bezpieczne dla zdrowia pacjenta oraz stosunkowo tanie. Badanie ultrasonograficzne (USG) tego gruczołu umożliwia precyzyjną ocenę ewentualnych zmian w kształcie, rozmiarze, strukturze i położenia gruczołu. Ponadto specjalista może stwierdzić obecność guzków, torbieli oraz wszelkich innych nieprawidłowości, których nie da się wykryć dotykiem.

 

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia USG tarczycy najczęściej jest zwiększony rozmiar obwodu szyi. Kolejnym powodem wykonania badań ultrasonograficznych są nieprawidłowości związane ze stężeniem hormonów (rozpoznane podczas niedoczynności bądź nadczynności tarczycy). Badanie wykonywane jest również podczas leczenia tarczycy, co ma na celu obserwację postępów. USG tarczycy pozwala także zdiagnozować zmiany nowotworowe i w przypadku wcześnie przeprowadzonego badania, skuteczność terapii przy najczęściej występujących nowotworach złośliwych gruczołu tarczycy przekracza 90 procent. To kolejny powód przemawiający za tym, aby zlecać badanie ultrasonografem, zawsze kiedy pojawiają się niepokojące zmiany. Kolejną grupą pacjentów, którzy powinni poddawać się badaniom tarczycy, są osoby, u których w rodzinie stwierdzono nowotwory tarczycy oraz u których wcześniej wykonywano radioterapię okolic szyi.

 

Do badania ultrasonografem tarczycy nie trzeba się przygotowywać. Pacjent winien tylko dostarczyć do gabinetu ewentualne wyniki wcześniejszych badań USG tarczycy oraz poziomu hormonów. Samo badanie zazwyczaj trwa kilka minut i odbywa się w pozycji leżącej. Lekarz smaruje szyję pacjenta specjalnym żelem i następnie powoli przesuwa głowicę po szyi pacjenta, analizując obraz na monitorze. Wyniki badania przekazywane są w formie opisowej wraz z dołączonymi wydrukami zdjęć USG. Podczas badania analizuje się między innymi pojemność gruczołu, która maksymalnie wynosi 25 ml u mężczyzn oraz 20 ml u kobiet. Przekroczenie tych wartości może oznaczać obecność wola tarczycy. Natomiast widoczne w obrazie zwapnienia oraz ciemniejsze obszary wskazują na wysoki poziom ryzyka wystąpienia zmian nowotworowych. Dlatego też wszelkie odchylenia od norm wykryte podczas badaniu USG koniecznie muszą być poddawane innym metodom diagnostycznym.

 

Szacuje się, że dwa procent populacji cierpi na chorobę Hashimoto (dotykającą częściej kobiety), która nieleczona może doprowadzić do trwałej dysfunkcji funkcjonowaniu gruczołu. Mająca podłoże autoimmunologiczne choroba, będąca zapaleniem gruczołu, także może być wykryta dzięki USG. Po diagnozie badania ultrasonografem pozwalają ocenić postępy terapii i ewentualnie modyfikować sposób leczenia, co zapewni normalne funkcjonowanie organizmu przy regularnym przyjmowaniu leków hormonalnych (najczęściej w formie tabletek).