Badania urologiczne we Wrocławiu

Urologia to dziedzina zajmująca się leczeniem schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn oraz układu moczowego u kobiet. W naszej poradni zajmujemy się leczeniem i diagnozowaniem:

  • łagodnego rozrostu prostaty,
  • przerostu prostaty,
  • zaburzeń czynnościowych dolnych dróg moczowych,
  • nietrzymania moczu,
  • niepłodności,
  • zaburzeń erekcji,
  • częstego oddawania moczu,
  • chorób przenoszonych drogą płciową
  • krótkiego wędzidełka,
  • stulejki,
  • wodniaka jądra
  • inne choroby urologiczne.

W ramach diagnostyki wykonywane jest USG urologiczne, które obejmuje ocenę nerek, pęcherza moczowego, a u mężczyzn również ogólną ocenę gruczołu krokowego (prostaty). Wykonujemy USG zarówno przez powłoki brzuszne, jak i USG przezodbytnicze. Oprócz USG wykonujemy również badanie cewkowego przepływu moczu u mężczyzn (uroflowmetria), które pozwala na określenie rodzaju zaburzeń, będących przyczyną nieprawidłowości w oddawaniu moczu.


Profilaktyka chorób układu moczowego i płciowego

Najważniejsze jest to, by regularnie uczęszczać na badania. Zazwyczaj do lekarza chodzi się wtedy, gdy coś dolega. Jednak im wcześniej wykryje się problem, tym szybciej będzie można się z nimi uporać. Największą zaś barierą, jaka przyczynia się do tego, że urolog jest ostatnią osobą, z którą pacjent chce mieć kontakt, jest wstyd. Trzeba więc wcześniej przygotować się do takiej wizyty, by przełamać w sobie przeszkody natury fizycznej i psychologicznej.

 

Z jakimi dolegliwościami do specjalisty?

Ze względu na to, że wizyta u urologa jest krępująca i trudna, warto sprawdzić, czy dolegliwość kwalifikuje się do badania. Lekarz zajmuje się badaniem dróg moczowych i płciowych, kiedy występuje: nietrzymanie moczu, a także kiedy oddawaniu moczu towarzyszy ból. Wszelkie zmiany w wyglądzie moczu, w jego ilości i częstotliwości jego oddawania, parcie na pęcherz, pieczenie, bądź swędzenie cewki moczowej - są to symptomy, które wskazują na problem, jaki trzeba zbadać. Na badanie należy umówić się też wtedy, gdy odczuwa się ból w dolnej partii pleców, w okolicach podbrzusza, a także jeśli dochodzi do obrzęku nóg. Nie można też lekceważyć zmian związanych z wyglądem prącia, obrzęku ani bólu jąder. Jeżeli wybiera się gabinet publiczny, potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego.

Prostata – profilaktyka chorób gruczołu krokowego

W zapobieganiu chorobom prostaty niezmiernie ważną kwestią jest wykonywanie badań kontrolujących stan gruczołu. Począwszy od 40 roku życia, każdy mężczyzna powinien raz do roku poddać się badaniu per rectum. Po pięćdziesiątce warto oznaczyć poziom PSA w surowicy krwi. Badania te zalecam szczególnie wtedy, gdy w rodzinie pacjenta stwierdzono przypadki chorób prostaty. Dowiedziono także, że w profilaktyce chorób gruczołu krokowego ważną rolę odgrywa dieta. Ograniczenie spożycia mięsa i tłuszczów zwierzęcych to jedno z kluczowych założeń. Zawarty w nich cholesterol oraz nasycone kwasy tłuszczowe mają niekorzystny wpływ na funkcjonowanie gruczołu i prowadzą do uszkodzenia komórek prostaty. Sprzyjają powstawaniu miażdżycy, która prowadzi do przerostu stercza. Do diety należy wprowadzić nienasycone kwasy tłuszczowe, których bogatym źródłem są orzechy, siemię lniane, kukurydza czy słonecznik. Ryzyko zapadnięcia na raka prostaty zmniejsza witamina E, selen, cynk, witamina C oraz beta-karoteny. Ochronnie na stercz wpływają genisteina i daidzenina czyli związki zawarte w soi. Azjaci, których dieta bogata jest w te składniki zapadają na choroby stercza znacznie rzadziej niż Europejczycy. Na stan gruczołu krokowego wpływają pestki z dyni i czosnek. Niezbędnym działaniem w profilaktyce chorób gruczołu krokowego jest ograniczenie spożycia alkoholu, zwiększającego poziom hormonu przysadkowego – prolaktyny, która może odpowiadać za powstawanie gruczolaka stercza. Ryzyko zachorowań na raka prostaty zwiększa także palenie papierosów. Jednym z kluczowych elementów walki z chorobami prostaty jest aktywność fizyczna. Nawyk półgodzinnego spaceru lub czas aktywnie spędzony na działce oddala niebezpieczeństwo patologicznych zmian w obrębie gruczołu krokowego.

 

Profilaktyka chorób prostaty – obowiązek świadomego mężczyzny

Obawa i wstyd przed wizytą u lekarza to podstawowy błąd popełniany przez mężczyzn. Konsultacja z urologiem pozwala pozbyć się obaw i gwarantuje wychwycenie choroby na bardzo wczesnym etapie. Fachowa porada i wdrożenie odpowiedniego postępowania to czynniki, które najlepiej wspomagają walkę z chorobami gruczołu krokowego.

 

Jeśli więc zauważy się jakieś nieprawidłowości, czy to związane z moczem, z cewką, jądrami, bądź dysfunkcją seksualną, warto umówić się na wizytę. Najlepiej jednak nie czekać na to, aż pojawią się jakieś objawy i badać się profilaktycznie, by po prostu cieszyć się życiem.