Trzaskający palec zabieg we Wrocławiu

Palec trzaskający leczenie

Palec trzaskający – zabieg - informacja ogólne

Brak leczenia palca trzaskającego może doprowadzić do upośledzenia funkcji ręki. Pozbawiony ruchomości palec prowadzi do postępującego ograniczenia jego siły mięśniowej, co prowadzi do powstania przykurczów stawowych. Leczenie chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym ma bardzo wysoką skuteczność a trwa zaledwie kilkadziesiąt minut.

 

Przyczyna i objawy

Palec trzaskający charakteryzuje się bólem przy poruszaniu palcem, trzaskiem i bolesnym przeskakiwaniem ścięgna przy zginaniu i prostowaniu palców. Jest to inaczej zakleszczające zapalenie ścięgien. Dodatkowo zauważalna jest opuchlizna i zaczerwienienie skóry w obrębie chorego palca. Przyczyna powstawania palca to powtarzające się mikro-urazy o charakterze mechanicznym oraz przeciążenia mięśnia ręki.
Do grupy ryzyka lekarze zaliczają również osoby chore na cukrzycę, dnę moczanową czy reumatoidalne zapalenie stawów. Większą predyspozycję do schorzenia palca trzaskającego mają kobiety niż mężczyźni zwłaszcza między 40 a 60 rokiem życia.


 
trzaskający palec zabieg we Wrocławiu

 

Przygotowanie do zabiegu

Przed wyznaczeniem terminu zabiegu niezbędna jest:

- wizyta kwalifikacyjna,
- lekarz przed zabiegiem musi wiedzieć o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta.

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Do kliniki należy zgłosić się z wypełnioną i podpisaną zgodą na zabieg.

 

Przebieg zabiegu

Zabieg polega na chirurgicznym przecięciu lub usunięciu pochewki włóknistej ścięgna objętego zapaleniem i przywrócenie sprawności ruchowej. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i trwa kilkadziesiąt minut. Rana jaka powstaje po zabiegu jest niewielka. Po zabiegu konieczne jest noszenie ręki na temblaku przez około cztery tygodnie, wskazana jest również rehabilitacja..

 

Powikłania

Przeprowadzenie każdego nawet drobnego zabiegu może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. Po zabiegu może dojść do zaczerwienienia skóry okolicy operowanej oraz rozejścia się rany. Ponadto do skutków ubocznych zalicza się obrzęk operowanej ręki lub kończyny, ból w miejscu rany pooperacyjnej. Do bardzo rzadkich powikłań należy uszkodzenie naczyń lub nerwów operowanej ręki.