09.02.2024

Stymulatory tkankowe – moda czy znak czasów?

Stymulatory tkankowe – moda czy znak czasów?

Medycyna estetyczna od 20 lat błyskawicznie się rozwija. Wciąż pojawiają się nowe trendy i oczekiwania. Czasem pacjentki pytają co będzie lepsze: toksyna botulinowa, kwas hialuronowy czy stymulatory tkankowe? Odpowiedź jest jedna – nie da się tych terapii porównać. Dlaczego? Zapraszam do przeczytania artykułu.

Różnice pomiędzy toksyną botulinową, kwasem hialuronowym a stymulatorami tkankowymi

Toksyna botulinowa działa na mięśnie mimiczne i poprawia jakość skóry pacjenta przez ograniczenie ruchów mięśni, minimalizuje zmarszczki dynamiczne. Kwas hialuronowy usieciowany dodaje tkankom utraconej objętości – fizycznie uzupełnia ubytki, a efekt widoczny jest od razu po zabiegu – od wypełnienia zmarszczek po ich wyraźne spłycenie. Kwasem hialuronowym możemy wymodelować w pewien sposób rysy twarzy, usta… Stymulatory tkankowe to zupełnie inna historia.

Stymulatory tkankowe – za co odpowiadają?

Stymulatory tkankowe to taka grupa produktów medycznych, które po aplikacji w skórę i/lub w obszarach podskórnych, przyczyniają się do wzmożonej produkcji kolagenu, elastyny, endogennego kwasu hialuronowego. Na efekty działania stymulatorów należy poczekać. To zabieg dla cierpliwych i świadomych pacjentów, jednak zawsze podkreślam, że warto zaczekać. Stymulatory tkankowe poprawiają jakość skóry i choć przybywa jej objętości, to dzieje się to w sposób naturalny. Wśród stymulatorów tkankowych jest kilka substancji wartych uwagi, czyli takich, które działają stymulująco.

Przeczytaj więcej o stymulatorach tkankowych.

Najpopularniejsze to kwas L-polimlekowy, hydroksyapatyt, polinukleotydy. Wybór stymulatora należy do lekarza, po wstępnej ocenie stanu klinicznego skóry, warunków anatomicznych i po zebraniu dokładnego wywiadu medycznego. Trzeba wiedzieć, że zwłaszcza kwas L-polimlekowy i hydroksyapatyt są preparatami silnie działającymi i dokładny wywiad medyczny, czasami poparty dodatkowymi badaniami laboratoryjnymi, wpływa na ostateczną decyzję lekarza. Najchętniej wybierany przez lekarzy DCG jest stymulator na bazie kwasu L-polimlekowego. W naszym Centrum pracujemy na produkcie, którego efekty i bezpieczeństwo poparte są wieloletnimi badaniami klinicznymi, jak również już niemal dwudziestoletnią historią medyczną. Wobec tak silnie działającego produktu, kryterium bezpieczeństwa jest naszym najwyższym celem. 

Działanie stymulatora tkankowego

Stymulator tkankowy zachowuje się jak mini implant – umieszczony w obszarze skóry przez wiele tygodni, wykazuje silne działanie drażniące. W skórze pojawia się kontrolowany stan zapalny, którego efektem jest właśnie wytworzenie przez specjalnie do tego służące komórki kolagenu i elastyny. Po kilku tygodniach po zabiegu (4-8 tygodni), twarz subtelnie zaczyna się zmieniać. Widocznie młodnieje. Zabiegi są wykonywane w serii, aczkolwiek powtórzenie zabiegu rekomendujemy zwykle po około 2 miesiącach – wtedy już pacjent dostrzega istotną różnicę w jakości skóry i młodszy wygląd twarzy. 

„Na efekty działania stymulatorów należy poczekać. To zabieg dla cierpliwych i świadomych pacjentów, jednak zawsze podkreślam, że warto zaczekać. Stymulatory tkankowe poprawiają jakość skóry i choć przybywa jej objętości, to dzieje się to w sposób naturalny.”

Lek. stom. Małgorzata Markuszewska

Ile takich zabiegów należy wykonać? To zależy od decyzji lekarza i naszych oczekiwań. Przyjmuje się, że na jedną dekadę życia – 1 fiolka produktu. Oczywiście zabiegi są rozłożone w czasie przez kilka miesięcy. 

Czy warto? Zdecydowanie tak. 

Dla kogo jest ten zabieg? Dla pacjentów po 37. roku życia.

Czy jest górna granica wieku? Nie. Oczywiście efekty będą różne u pacjentów w różnym wieku, ale zawsze będzie poprawa jakości skóry.

Czy planowany lifting wyklucza stymulatory tkankowe? Nie. Chirurg usuwa nadmiar skóry, nie poprawia jej jakości. Od tego są właśnie zabiegi poprawiające jej jakość, czyli te z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych.

Czy warto wybrać stymulator tkankowy?

Stymulatory tkankowe to rozwiązanie ponadczasowe dla pacjentów, którzy są cierpliwi i doceniają naturalne, długotrwałe efekty. Jest to jedna z naszych ulubionych procedur, poparta badaniami klinicznymi. Nasi pacjenci zauważają bardzo dobre efekty estetyczne, przez co ich samopoczucie i pewność siebie wzrastają.