Badanie Sono HSG we Wrocławiu

Sono-HSG (ultrasonograficzna histerosalpingografia) to najmniej inwazyjny sposób oceny jamy macicy i jajowodów. Metoda ta wykorzystywana jest w diagnostyce niepłodności, w celu oceny drożności jajowodów oraz wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych kobiety (zrostów, przegród, mięśniaków, guzów, polipów, endometriozy), które mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę.

Jak wygląda badanie Sono-HSG?

Zabieg odbywa się w gabinecie lekarskim na fotelu ginekologicznym. Na początku lekarz przeprowadza podstawowe badanie ultrasonograficzne w celu wykluczenia znacznych patologii macicy i przydatków oraz nieprzewidzianej ciąży. Następnie, za pomocą wziernika, rozszerza ściany pochwy, przemywa szyjkę macicy roztworem odkażającym i wprowadza jednorazowy, sterylny cewnik zakończony balonikiem. Po wypełnieniu balonika, przez drugi kanał cewnika, podaje się roztwór soli fizjologicznej, który wypełnia jamę macicy, a następnie dostaje się do jajowodów. Wszystkie czynności wykonywane są pod stałą kontrolą ultrasonograficzną. Na monitorze aparatu lekarz obserwuje kształt, wielkość jamy macicy oraz przepływ płynu przez jajowody.

Zabieg zwykle trwa ok. 15 - 20 minut. Badanie jest zwykle bezbolesne, jednak na życzenie pacjentki może zostać zastosowane znieczulenie - sedację.

Kiedy należy wykonać badanie?

Badanie należy wykonać w pierwszej połowie cyklu – między 8 a 12 dniem, po całkowitym ustąpieniu krwawienia i plamienia. Badania nie wykonuje się w czasie krwawienia miesiączkowego, nawet w przypadku śladowego plamienia z ujścia zewnętrznego części pochwowej szyjki macicy.


Jak przygotować się do badania?

W cyklu poprzedzającym badanie pacjentka powinna mieć pobrany wymaz bakteriologiczny z pochwy, w celu wykluczenia stanów zapalnych w obrębie narządów rodnych. W przypadku nieprawidłowego wyniku należy poddać się leczeniu przeciwzapalnemu. Konieczne są także aktualne badania antygenu Hbs oraz przeciwciał anty-HCV. 

Pacjentka proszona jest o przybycie 15 minut przed planowanym zabiegiem, nie trzeba być na czczo. Przed zabiegiem pacjentka otrzyma środek przeciwbólowy.

Rekonwalescencja po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może udać się do domu. Ewentualny ból podbrzusza można uśmierzyć przyjmując leki przeciwbólowe.