Sono-HSG (ultrasonograficzna histerosalpingografia) to najmniej inwazyjny sposób oceny jamy macicy i jajowodów. Metoda ta wykorzystywana jest w diagnostyce niepłodności, w celu oceny drożności jajowodów oraz wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych kobiety (zrostów, przegród, mięśniaków, guzów, polipów, endometriozy), które mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę.
Jak wygląda badanie Sono-HSG?
Zabieg odbywa się w gabinecie lekarskim na fotelu ginekologicznym. Na początku lekarz przeprowadza podstawowe badanie ultrasonograficzne w celu wykluczenia znacznych patologii macicy i przydatków oraz nieprzewidzianej ciąży. Następnie, za pomocą wziernika, rozszerza ściany pochwy, przemywa szyjkę macicy roztworem odkażającym i wprowadza jednorazowy, sterylny cewnik zakończony balonikiem. Po wypełnieniu balonika, przez drugi kanał cewnika, podaje się roztwór soli fizjologicznej, który wypełnia jamę macicy, a następnie dostaje się do jajowodów. Wszystkie czynności wykonywane są pod stałą kontrolą ultrasonograficzną. Na monitorze aparatu lekarz obserwuje kształt, wielkość jamy macicy oraz przepływ płynu przez jajowody.
Zabieg zwykle trwa ok. 15 - 20 minut. Badanie jest zwykle bezbolesne, jednak na życzenie pacjentki może zostać zastosowane znieczulenie - sedację.
Kiedy należy wykonać badanie?
Badanie należy wykonać w pierwszej połowie cyklu – między 8 a 12 dniem, po całkowitym ustąpieniu krwawienia i plamienia. Badania nie wykonuje się w czasie krwawienia miesiączkowego, nawet w przypadku śladowego plamienia z ujścia zewnętrznego części pochwowej szyjki macicy.
Jak przygotować się do badania?
W cyklu poprzedzającym badanie pacjentka powinna mieć pobrany wymaz bakteriologiczny z pochwy, w celu wykluczenia stanów zapalnych w obrębie narządów rodnych. W przypadku nieprawidłowego wyniku należy poddać się leczeniu przeciwzapalnemu. Konieczne są także aktualne badania antygenu Hbs oraz przeciwciał anty-HCV.
Pacjentka proszona jest o przybycie 15 minut przed planowanym zabiegiem, nie trzeba być na czczo. Przed zabiegiem pacjentka otrzyma środek przeciwbólowy.
Rekonwalescencja po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może udać się do domu. Ewentualny ból podbrzusza można uśmierzyć przyjmując leki przeciwbólowe.
Sono HSG z użyciem specjalnej pianki do wybarwiania jajowodów
Badanie drożności jajowodów (sono hsg) to zasadnicze badanie w diagnostyce niepłodności. W jajowodach zachodzi bowiem zapłodnienie komórki jajowej. Jeżeli jajowody są niedrożne nie może dojść do naturalnego zapłodnienia. Stwierdzenie niedrożności jajowodów jest jednym ze wskazań na przykład do procedury in vitro.
Metoda HyFoSy czyli Hysterosalpingo-Foam-Sonography to jedna z najbardziej nowoczesnych metod oceny drożności jajowodów przy użyciu USG. Używa się do tego delikatnej pianki jako środka kontrastowego, dzięki czemu wszystko jest bardzo dobrze widoczne w badaniu ultrasonograficznym. W odróżnieniu od hycosy przebieg i przygotowanie jest identyczne, jednak według danych sól fizjologiczna nie daje wystarczająco wiarygodnego diagnostycznie obrazu z uwagi na słabe uwidocznienie płynu za pomocą USG.
Zaletą HyFoSy jest możliwość oceny podczas badania (również w 3D) budowy i kształtu jamy macicy oraz ocenę ewentualnych nieprawidłowości w jej obrębie, takich jak mięśniaki, zrosty i polipy, które mogą uniemożliwić zajście w ciążę. Zarówno w przypadku badania Sono HSG jak i HyFoSy celem jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i ocena czy występuje niepłodność.
Pianka do wybarwiania jajowodów zastosowana w metodzie HyFoSy to całkowicie bezpieczny preparat oparty na składnikach naturalnych, nie wyklucza dla kobiet starania się o ciąże w tym samym cyklu co badanie.
Preparat został specjalnie opracowany do tworzenia pianki z mikrobąbelkami, która wprowadzona poprzez jamę macicy do jajowodów powoduje idealne rozszerzenie ich ścian. Dzięki temu można otrzymać wysokiej jakości obraz USG. Wybarwienie umożliwia uzyskanie jasnej wizualizacji konturu jajowodów.
Oczywiści w przypadku niepłodności badania genetyczne są również niezbędną częścią postępowania diagnostycznego. Warto tutaj też wspomnieć o rehabilitacji czyli fizjoterapii dla kobiet z zastosowaniem terapii wspomagającej płodność.