Seksuologia w świetle fizjoterapii uroginekologicznej i urologicznej mgr Sandra Rymsza-Stępniak Fizjoterapeutka Fizjoterapeuta Uroginekologiczna Urologiczny
28.09.2023

Seksuologia w świetle fizjoterapii uroginekologicznej i urologicznej

Seksualność jest istotnym aspektem życia każdej osoby i ma wpływ na ogólną jakość życia. Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z istoty zdrowia seksualnego i poszukuje specjalistycznej pomocy w rozwiązywaniu problemów z nim związanymi. Fizjoterapia uroginekologiczna i urologiczna to dziedzina rehabilitacji, która zajmuje się zarówno kobiecymi jak i męskimi problemami związanymi z układem moczowo-płciowym.

Seksualność Kobiet

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się problemami związanymi z układem moczowo-płciowym u kobiet. Wśród najczęstszych problemów u kobiet znajdują się:


1. Występowanie bólu podczas współżycia lub towarzyszące tuż po nim. Problem i przyczyna bardzo często są złożone i wymagają dokładnej diagnostyki. Przyczynami mogą być:

  • Częste nawracające stany zapalne oraz infekcje dróg moczowych oraz pochwy
  • Wzmożone napięcie mięśni dna miednicy
  • Zaburzenia unerwienia, głównie nerwu sromowego
  • Endometrioza
  • Zespół biernego przekrwienia miednicy (PCS) inaczej żylaki jamy miednicy
  • Zrosty pooperacyjne po przebytych zabiegach w obrębie jamy miednicy oraz jamy brzusznej
  • Stłuczenia oraz upadki na miednicę, szczególnie na kość ogonową
  • Blizny krocza po porodzie siłami natury lub po innym zabiegu w obrębie pochwy

2. Dyskomfort występujący podczas penetracji, brak satysfakcji ze współżycia spowodowane:

  • obniżeniem narządów miednicy
  • gazami pochwowymi
  • nietrzymaniem/ inkontynencją moczu, gazów, stolca

Seksualność Mężczyzn

Również mężczyźni mogą korzystać z fizjoterapii urologicznej w przypadku:
1. Występowania bólu podczas współżycia lub towarzyszące tuż po nim, problemów z erekcją, kontrolą ejakulacji. Również problem i przyczyna bardzo często są złożone i wymagają dokładnej diagnostyki. Przyczynami mogą być:

  • Częste nawracające stany zapalne oraz infekcje dróg moczowych
  • Stan po przebytym zapaleniu bakteryjnym lub niebakteryjnym gruczołu krokowego
  • Wzmożone napięcie mięśni dna miednicy
  • Zaburzenia unerwienia, głównie nerwu sromowego
  • Zrosty pooperacyjne po przebytych zabiegach w obrębie jamy miednicy oraz jamy brzusznej
  • Stłuczenia oraz upadki na miednicę, szczególnie na kość ogonową

2. Dyskomfort oraz brak satysfakcji ze współżycia spowodowane:

  • brakiem kontroli oraz osłabienie mięśni dna miednicy po przebytym zabiegu operacyjnym (głównie po radykalnej prostatektomii)
  • nietrzymaniem/ inkontynencją moczu, gazów, stolca

Techniki wykorzystywane przez fizjoterapeutę uroginekologicznego w leczeniu powyższych problemów to między innymi:

Terapia manualna: Fizjoterapeuci stosują techniki mięśniowo-powięziowe, mięśniowo-nerwowe, punktów spustowych, mobilizacji blizn aby poprawić elastyczność i funkcję mięśni dna miednicy oraz innych struktur anatomicznych. Ma na celu pomóc w redukcji bólu i poprawie funkcji seksualnych.

Biofeedback: Dzięki biofeedbackowi pacjenci mogą śledzić i kontrolować aktywność mięśni dna miednicy, co pozwala na naukę kontroli tych mięśni i poprawę funkcji. Biofeedback może być za pomocą USG przez powłoki brzuszne, przezpochwowo lub elektrody dopochwowej oraz doodbytniczej (EMG-feedback).

Elektrostymulacja: W niektórych przypadkach używa się elektrostymulacji mięśni dna miednicy. Zastosowane impulsy elektryczne w zależności od przypadku mogą działać wzmacniająco lub relaksująco na mięśnie dna miednicy. Również oprócz samych mięśni stymulacja ma zastosowanie w zaburzeniach unerwienia w obrębie pochwy, krocza, prącia.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy: Pacjenci uczą się wykonywać odpowiednie ćwiczenia wzmacniające lub relaksujące mięśnie dna miednicy. Oprócz ćwiczeń celowanych na dno miednicy, pacjenci zostają poinstruowani odnośnie ćwiczeń mobilizujących cały kompleks lędźwiowo-miedniczo-biodrowy a także omówienie odpowiedniej aktywności fizycznej na co dzień.

Edukacja: Pacjenci instruowani są na temat anatomii i fizjologii układu moczowo-płciowego, a także zdrowego stylu życia i nawyków, głównie toaletowych i higienicznych, które mogą wpłynąć na zdrowie seksualne.

„Mężczyźni również mogą skorzystać z fizjoterapii urologicznej, zwłaszcza w przypadku bólu podczas seksu, problemów z erekcją i kontroli ejakulacji, co może znacznie poprawić ich życie seksualne.”

mgr Sandra Rymsza-Stępniak

Podsumowanie

Warto zaznaczyć, że techniki i podejścia terapeutyczne są dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjentów. Przy pracy z pacjentem fizjoterapeuta stara się stworzyć spersonalizowany plan terapeutyczny. Terapia uroginekologiczna i urologiczna może przynieść znaczącą poprawę jakości życia pacjentów, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, cierpiących z powodu problemów związanych z seksualnością i układem moczowo-płciowym.

Jeśli czujesz, że jest potrzebna Ci pomoc fizjoterapeuty, zapraszamy Cię do DCG Centrum Medycznego. Swoją wizytę umówisz tutaj.