Przerost prostaty

Przerost prostaty to powszechna dolegliwość u mężczyzn powyżej 50. roku życia. Łagodny przerost prostaty blokuje przepływ moczu przez cewkę moczową. Komórki prostaty stopniowo rozmnażają się, tworząc powiększenie, które uciska cewkę moczową. W miarę zwężania się cewki moczowej pęcherz musi silniej napierać, aby usunąć mocz z organizmu. Z czasem mięsień pęcherza staje się coraz silniejszy i nadwrażliwy. Pojawia się parcie na pęcherz nawet przy niewielkiej ilości moczu, stąd częsta potrzeba oddawania moczu. Ostatecznie, mięsień pęcherza nie jest w stanie poradzić sobie ze zwężoną cewką moczową i pęcherz nie zostaje w pełni opróżniony.



Objawy przerostu prostaty są różne:

  • słaby lub wolny strumień moczu,
  • poczucie niedokładnego opróżnienia pęcherza,
  • trudności z rozpoczęciem oddawania moczu,
  • częstsze niż normalnie oddawanie moczuodczuwanie wielkiej potrzeby oddania moczu,
  • wstawanie w nocy, aby opróżnić pęcherz,
  • przerywane oddawanie moczu,
  • wysiłek podczas oddawania moczu,
  • wyciekanie moczu,
  • ponowne oddawanie moczu chwilę po opróżnieniu pęcherza,
  • ból i/lub pieczenie podczas oddawania moczu.

Jeśli pęcherz nie zostaje opróżniony do końca, wzrasta ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych. Z czasem mogą pojawić się kamienie w pęcherzu, krew w moczu, nietrzymanie moczu i niezdolność do oddawania moczu (całkowite zatrzymanie moczu). Nagła i zupełna niemożność opróżnienia pęcherza to stan, w którym należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ choremu grozi uszkodzenie pęcherza lub nerek.

Objawy przerostu prostaty nie wyglądają tak samo u wszystkich mężczyzn dotkniętych tą dolegliwością. Jednak nie należy ignorować pierwszych symptomów problemów z prostatą.

Jak wygląda leczenie prostaty

Najczęściej prostatę leczy się farmakologicznie. Lekarz na podstawie przeprowadzonego badania, stwierdza co jest przyczyną i przepisuje pacjentowi odpowiednie lekarstwa i umawia się na wizytę kontrolną. W przypadku, kiedy leczenie farmakologiczne nie rozwiązuje problemu, wówczas przeprowadza się operację, prostatektomię radykalną. Polega ona na wycięciu gruczołu krokowego. Zabieg jest przewidywany dla osób, u których urolog nie stwierdzi poprawy po przyjmowaniu przepisanych lekarstw. Pacjentami, którzy także przechodzą przez tę operację są ludzie z PSA niższym niż 21 ng/ml. Prostektomia radykalna to również sposób na pozbycie się nowotworu, więc przeprowadza się ją również u pacjentów z rakiem prostaty, którzy są przed 70. rokiem życia. Jeśli wycięcie gruczołu krokowego nie daje efektu, bądź nie jest z jakiegoś powodu możliwe, pacjenci są leczeni za pomocą radioterapii.