Masz opadające powieki, i wydaje Ci się, że wyglądasz na zmęczoną/zmęczonego? Czujesz ich ciężkość, która przeszkadza na co dzień? Jeden zabieg i jak ręką odjął – plastyka powiek!
Korekta powiek górnych i dolnych pozwala nie tylko na redukcję opuchlizny oraz worków, ale także odmładza okolicę oczu. Oczywistym jest, że taki zestaw wpływa na zwiększenie pewności siebie. Zabieg wykonywany jest nie tylko ze względów estetycznych. Ważną rolę odgrywa tutaj Twoje zdrowie.
Zastanawiasz się, czy ten zabieg jest dla Ciebie? W tym artykule szczegółowo omawiamy jego zalety oraz to, co czeka Cię po, jeśli podejmiesz decyzję. Przeczytaj!
Kiedy skorzystać z plastyki powiek?
Plastyka powiek to zabieg, który poprawi Twój komfort życia, skupiając się na estetyce okolicy oczu. Wskazania do zabiegu to:
- Opadające powieki ograniczające pole widzenia i utrudniające codzienne funkcjonowanie,
- Zmęczony wygląd oczu utrzymujący się mimo wypoczynku i zdrowego trybu życia,
- Nadmiar skóry powiek górnych i dolnych związany z procesem starzenia,
- Asymetrię lub inne zaburzenia estetyczne okolicy oczu,
- Problemy z nakładaniem makijażu spowodowane nadmiarem skóry na powiekach.
Choć jeden z powyższych punktów dotyczy Ciebie?
Umów się na bezpłatną wizytę kwalifikacyjną i dowiedz się wszystkiego o zabiegu plastyki powiek prosto od lekarza!
Plastyka powiek górnych lub dolnych to bardzo szybki zabieg
Cały proces plastyki powiek zamyka się w 4 szybkich krokach:
- Bezpłatna wizyta kwalifikacyjna w formie on-line – bez wychodzenia z domu!
- Ustalenie terminu zabiegu (u nas nie będziesz czekał/a miesiącami)
- Rekonwalescencja po plastyce powiek pod okiem specjalisty.
- Bezpłatna wizyta kontrolna oraz ściągnięcie szwów po zabiegu.
Przekonaj się, jak plastyka powiek może poprawić nie tylko Twój wygląd, ale i komfort życia! Porozmawiaj przez WhatsApp z naszym Specjalistą.
Przygotowanie do operacji plastyki powiek
Przygotowanie do zabiegu obejmuje kilka kroków, które pomogą Ci bezpiecznie go przejść i szybko wrócić do zdrowia.
Zacznijmy od konsultacji ze specjalistą. W DCG oferujemy bezpłatne konsultację online. Podczas rozmowy lekarz nie tylko oceni Twoje predyspozycje medyczne (takie jak stan skóry lub kształt powiek), ale także dokładnie omówi możliwości i ograniczenia zabiegu oraz Twoje oczekiwania względem efektów.
Przed wykonaniem operacji powiek koniecznie pamiętaj o:
- Wykonaniu wszystkich zaleconych badań,
- Zaprzestaniu przyjmowania leków rozrzedzających krew (po konsultacji z lekarzem),
- Zrezygnowaniu z palenia tytoniu minimum 2 tygodnie przed zabiegiem,
- Przygotowaniu zimnych okładów i kropli, które przydadzą Ci się po zabiegu.
Dzień 1: Dzień zabiegu
Masz już zaplanowany zabieg. Wszystko rozpocznie się od spotkania ze specjalistą w gabinecie. Wraz z lekarzem udasz się do sali zabiegowej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, po podaniu którego chirurg wykonuje starannie zaplanowane nacięcie w naturalnej linii fałdu powieki. Następnie wycina nadmiar powieki, a w razie konieczności wypreparowuje również tkankę tłuszczową z powiek górnych i dolnych. Kolejnym kluczowym elementem zabiegu jest prawidłowe ułożenie tkanek oraz skoagulowanie naczyń krwionośnych, co minimalizuje ryzyko powikłań i krwawienia.
Chirurg przykłada szczególną uwagę, aby ostateczny szew znajdował się w naturalnych fałdach skóry – zarówno w przypadku powiek górnych, jak i dolnych. Co więcej do zabiegu używa się cienkich szwów. Gwarantujemy Ci, że blizna będzie prawie niewidoczna!
To wszystko trwa od 45 do 60 minut. Operacja powiek dolnych trwa nieco dłużej niż w przypadku powiek górnych.
Po zakończeniu zabiegu przez około godzinę pozostaniesz u nas abyśmy wstępnie zaobserwowali efekty zabiegu. Dobrze jest przyjść na zabieg z bliską Ci osobą. Jeśli nie mas takiej możliwości, pamiętaj o zorganizowaniu sobie transportu powrotnego do domu, ponieważ samodzielne prowadzenie pojazdu jest niemożliwe przez ograniczone pole widzenia.
Dzień 2-3: Pierwsza faza gojenia
W pierwszych dniach po plastyce powiek kluczowe jest stosowanie się do zaleceń specjalisty i dbanie o delikatne okolice zabiegowe.
W okresie rekonwalescencji stosuj zimne okłady na opuchnięte powieki oraz używaj kropli nawilżających, aby złagodzić uczucie suchego oka. Może wystąpić obrzęk i zasinienie okolicy oczu, ale to kompletnie normalne. W całym okresie pooperacyjnym szczególnie dbaj o higienę okolicy oczu i unikaj dotykania powiek. Zaleca się również spać z lekko uniesioną głową (stosując 2-3 poduszki).
Dzień 4-7: Początek ustępowania obrzęku
Proces gojenia po korekcie powiek przebiega na ogół bez większych komplikacji. Po upływie tygodnia obrzęk zaczyna stopniowo ustępować, co pozwoli Ci zauważyć pierwsze efekty plastyki powiek.
Uniesienie głowy podczas snu i stosowanie się do zaleceń lekarza pomaga przyspieszyć proces gojenia i proces regeneracji tkanek oraz zmniejsza ryzyko zwiększenia obrzęku.
Na tym etapie na pewno zaobserwujesz stopniową poprawę. Blizna staje się praktycznie niewidoczna. Można wrócić do czytania i oglądania telewizji, jednak nadal unikaj wysiłku fizycznego.
Dzień 8-14: Usunięcie szwów i dalsze zmniejszanie obrzęku
To przełomowy moment w procesie gojenia po plastyce. W tym okresie dochodzi do momentu ściągnięcia szwów. Bezpośrednio po ściągnięciu szwów świeża blizna może być zaczerwieniona, a w jej okolicy czasami dochodzi do powstawania niewielkich zgrubień.
Lekarz powie Ci o wykonywaniu regularnych masaży blizny. Unikaj noszenia soczewek kontaktowych oraz chroń oczy przed promieniowaniem słonecznym, które może zwiększać ryzyko przebarwień w okolicy oczu i zaburzać regenerację tkanek.
Możesz wrócić już do lekkiej aktywności domowej, lecz nadal unikaj intensywnego wysiłku.
Dzień 15-30: Powrót do normalnej aktywności
W tym okresie po plastyce powiek następuje stopniowy powrót do normalnego funkcjonowania. Możesz wrócić już do pracy i do noszenia soczewek.
Dozwolone jest stosowanie makijażu oczu, jednak pamiętaj, że w pierwszych etapach gojenia zabrania się nakładania makijażu na powieki do momentu, aż rany w pełni się nie zagoją. W przeciwnym razie, drobinki pigmentu mogą przedostać się pod skórę i spowodować jej zabarwienie!
Ostateczny efekt zabiegu widoczny jest zazwyczaj w okresie do 30 dni, a blizna staje się praktycznie niewidoczna.
Po 1 miesiącu: Ostateczne efekty i pielęgnacja długoterminowa
Ostateczny efekt zabiegu po plastyce powiek widzisz już po miesiącu!
Możesz wrócić do pełnej aktywności sportowej, a blizny są praktycznie niewidoczne. Pamiętaj, że efekt zabiegu będzie się jeszcze delikatnie poprawiał przez kolejne miesiące.
Przebieg rekonwalescencji w dużej mierze zależy od przestrzegania przez pacjentka zaleceń specjalisty, takich jak: stosowanie maści antybakteryjnych, zmiany opatrunków czy przestrzeganie terminów wizyt kontrolnych.
Czego nie wolno po zabiegu plastyki powiek?
- Nie spożywaj alkoholu przez minimum 2 tygodnie
- Nie pal tytoniu – nikotyna zwęża naczynia krwionośne i ogranicza dopływ tlenu i składników odżywczych do tkanek
- Nie podejmuj się intensywnej aktywności fizycznej przez 3-4 tygodnie
- Nie narażaj się na silne promienie słoneczne
- Unikaj nakładania makijażu przez pierwsze dwa tygodnie.
Znieczulenie w plastyce powiek
Plastyka powiek wykonywana jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Duże doświadczenie naszego chirurga sprawia, że zabieg odbędzie się z minimalnym dyskomfortem. Korekta powiek rzadziej wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, jednak istnieje taka możliwość i wiąże się ona z dodatkową opłatą.
Rady dla pacjentów po plastyce powiek
- Przestrzegaj wszystkich zaleceń lekarza
- Stosuj zalecone krople i maści, które wspomagają proces gojenia
- Unikaj pocierania oczu
- Zgłaszaj się na wszystkie wizyty kontrolne
- Chroń oczy przed słońcem i wiatrem
Już wiesz, że to zabieg, którego potrzebujesz? Porozmawiaj z naszym Specjalistą i upewnij się, że to dobry pomysł. To nic nie kosztuje.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania dotyczące plastyki powiek
Czy plastyka powiek jest bezpieczna?
Jak najbardziej! Zabieg charakteryzuje się bardzo niewielkim ryzykiem powikłań, pod warunkiem przestrzegania zaleceń pooperacyjnych.
Jak długo trwa rekonwalescencja po plastyce?
Plastyka powiek to zabieg, po którym pełny proces gojenia trwa około miesiąca.
Czy mogę palić po plastyce powiek?
Po plastyce powiek dolnych i górnych zaleca się zaprzestanie palenia tytoniu, gdyż znacząco zwiększa ryzyko powikłań.
Czy mogę pić alkohol po plastyce powiek?
Spożywanie alkoholu może zwiększać ryzyko infekcji i obrzęków, dlatego po plastyce powiek górnych i dolnych lepiej unikać go przez pierwsze 2 tygodnie.
Jak długo trwa efekt plastyki powiek?
Efekt plastyki powiek jest długotrwały, choć może być zależny od indywidualnych cech organizmu pacjenta.
Podsumowanie
Plastyka powiek to zabieg łączący doskonałe efekty estetyczne z poprawą komfortu widzenia. Dr Sleiman, który wykona ją dla Ciebie w DCG Centrum Medycznym wykorzystuje swoje doświadczenie okulistyczne i chirurgiczne, zapewniając naszym pacjentkom i pacjentom indywidualne podejście oraz naturalne rezultaty. Szczególnie doceniają je osoby aktywne zawodowo.
Kompleksowa opieka na każdym etapie – od konsultacji, przez precyzyjny zabieg, po profesjonalną opiekę pozabiegową – gwarantuje najlepsze efekty i szybki powrót do codziennych aktywności. Niezależnie od tego, czy zależy Ci na profesjonalnym wizerunku, czy większym komforcie widzenia, w DCG osiągniesz swój cel.
Skontaktuj się z nami już dziś i zrób pierwszy krok w kierunku komfortowego widzenia i świeżego wyglądu! Wystarczy krótka i bezpłatna rozmowa z dr Sleimanem.