Czym jest pessaroterapia?
Pessaroterapia jest metodą uzupełniającą i wspomagająca proces fizjoterapii w przypadku obniżeń narządów miednicy mniejszej jak i nietrzymania moczu. Polega na aplikacji dopochwowo specjalnych medycznych silikonowych pessarów, których zadaniem jest podtrzymanie narządów na ich właściwym położeniu.
Pessary są również formą prewencji dla pacjentek, które wykonują pracę fizyczną lub podejmują się intensywnej aktywności fizycznej.
Są również alternatywą dla starszych pacjentek u których z przyczyn zdrowotnych lub woli pacjentki nie przystępuje się do zabiegu operacyjnego.
Dla kogo pessaroterapia jest rekomendowana?
W przypadku nietrzymania moczu i obniżeniom ścian pochwy szczególnie narażone są kobiety, które rodziły siłami natury.
Obniżenia narządów wraz z pojawianiem się wycieków moczu może pojawić się u kobiet młodych, u których nałożyło się kilka przyczyn – dźwiganie, podskoki ale również choroby układu oddechowego, które związane są z silnymi napadami kaszlu jak i przewlekłe zaparcia podczas których osoba zmuszona jest do długo trwającego parcia na toalecie.
„Odpowiedni dobór pessara jest niezwykle ważny. Zbyt mały pessar będzie wysuwał się z pochwy, natomiast zbyt duży będzie powodował dyskomfort oraz tarcia we wnętrzu pochwy.”
Do znacznego osłabienia mięśni dna miednicy i obniżeniom dochodzi u kobiet, które są w wieku pomenopauzalnym.
Szczególnie narażone na obniżenia pęcherza moczowego i odbytnicy są pacjentki, u których została usunięta macica z jajnikami oraz szyjką macicy. Tak radykalny zabieg niewątpliwe przeprowadzany jest z uwagi na ratowanie zdrowia i życia jednak należy pamiętać, że macica a w szczególności pozostawiona szyjka macicy odpowiada na statykę dna miednicy. W skrócie – zachowanie chociażby szyjki macicy pozwoli na lepsze podparcie pęcherza i odbytnicy na odpowiednim „piętrze”.
Przeczytaj więcej o pessaroterapii.
Rodzaje pessarów i ich odpowiedni dobór
Odpowiedni dobór pessara jest niezwykle ważny. Zbyt mały pessar będzie wysuwał się z pochwy, natomiast zbyt duży będzie powodował dyskomfort oraz tarcia we wnętrzu pochwy.
W gabinecie fizjoterapeuty wizyta ma na celu dobór odpowiedniego rozmiaru pessara:
- cewkowego – w przypadku nietrzymania moczu,
- kostkowego – w przypadku obniżeń narządów (pęcherza, macicy, odbytnicy).
Po doborze odpowiedniego rozmiaru, pacjentka jest poinstruowana gdzie należy zakupić sobie indywidualny pessar oraz w jaki sposób poprawnie go aplikować, wyjmować oraz jak stosować odpowiednią higienę.
Podsumowanie
Pessaroterapia jest jedną z metod utrzymujących efekt terapeutyczny jednak warto pamiętać, że nie wyleczy wyżej wymienionych dysfunkcji ani nie zastąpi odpowiednio dobranych ćwiczeń mięśni dna miednicy jak i terapii manualnej. Daje natomiast możliwość pacjentce funkcjonowania w życiu codziennym, komfort oraz bezpieczeństwo.