Operacja torbieli nasiennej najądrza

Torbiel nasienna (torbiel najądrza), inaczej spermatocele, jest łagodną zmianą w obrębie najądrza, która u zdecydowanej większości pacjentów nie wymaga aktywnego leczenia. Jedynym wskazaniem do leczenia operacyjnego jest ból i dyskomfort upośledzający codzienne funkcjonowanie pacjenta.

Torbiel nasienna jest zbiornikiem wypełnionym nasieniem powstającym w wyniku zatkania się światła kanalika odprowadzającego spermę z jądra do najądrza, co skutkuje postępującym rozciąganiem się jego ściany. Schorzenie to częściej dotyka mężczyzn w wieku między 40. a 60. rokiem życia, ale zdarza się także u młodszych, niekiedy nawet dojrzewających chłopców.

Operacja torbieli nasiennej najądrza we Wrocławiu

Wskazaniem do usunięcia torbieli nasiennej są objawy związane z jej występowaniem:

  • ból w okolicy jądra,
  • obrzęk jąder i moszny,
  • ogólny dyskomfort,
  • gwałtowne powiększanie się zmiany,
  • indywidualne życzenie pacjenta.

Zabieg usunięcia torbieli nasiennej nie wpływa na zdolności rozrodcze, ani na ilość wytwarzanego po zabiegu nasienia. Niemniej, ze względu na istniejące minimalne śródoperacyjne ryzyko uszkodzenia najądrzy lub nasieniowodów, lekarze sugerują unikanie leczenia operacyjnego u mężczyzn chcących posiadać jeszcze potomstwo, zwłaszcza przy jednoczesnym braku obecności dokuczliwych objawów.

Podstawowym sposobem leczenia torbieli nasiennej jest jej chirurgiczne wycięcie z dostępu przez cięcie na skórze moszny, wykonywane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Podczas zabiegu zmiana jest odpreparowywana od najądrzy i nasieniowodów, a następnie usuwana.

Ból w miejscu nacięcia skóry oraz ewentualny obrzęk jądra i moszny ustępują zwykle w ciągu kilku dni po operacji, w rzadkich przypadkach mogą utrzymywać się do 3 tygodni. Pacjent zwykle otrzymuje doustne leki przeciwbólowe, opatrunek uciskowy i może być z powodzeniem wypisany do domu. Aby zmniejszyć pooperacyjny obrzęk tkanek moszny, zaleca się stosowanie chłodnych okładów, noszenie obcisłej bielizny oraz unoszenie moszny podczas odpoczynku nocnego.

W Dolnośląskim Centrum Ginekologii zabieg operacji torbieli nasiennej najądrza wykonują:

lek_Czekaj Dr_Piotrow
lek. Adrian Czekaj lek. Paweł Piotrów