Nietrzymanie moczu – taśmy TOT

Nietrzymanie moczu to problem polegający na bezwarunkowym wydalaniu moczu podczas kaszlu, kichania, wysiłku fizycznego czy nawet mimowolnie. Zjawisko występuje zarówno w nocy, jak i w dzień. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet, a wiek jest jednym z głównych czynników ryzyka. Zdarza się, że chorzy bagatelizują uciążliwy problem, uważając go za nieodłączny objaw starzenia.

Do innych przyczyn nietrzymania moczu należą: problemy hormonalne, duże ciśnienie w jamie brzusznej wynikające z otyłości oraz niewłaściwy styl życia.

Leczenie nietrzymania moczu – taśmy TOT we Wrocławiu

Wśród najczęściej stosowanych metod leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu są zabiegi z zastosowaniem syntetycznej taśmy: TOT oraz TVT. Różnica pomiędzy ich zastosowaniem polega na umiejscowieniu cięć, przez które wyprowadzane są na zewnątrz końce podtrzymującej cewkę moczową taśmy.

W Dolnośląskim Centrum Ginekologii wykonujemy zabiegi z zastosowaniem taśm TOT.Na czym polega zabieg?

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu taśmami TOT zakłada wprowadzenie taśm przez nacięcia w pachwinach.

Zabieg polega na wprowadzeniu cienkiej, beznapięciowej polipropylenowej taśmy, którą następnie mocuje się w taki sposób, by dobrze podtrzymywała cewkę moczową od strony pochwy.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub sedacji, a czas jego trwania to zazwyczaj około pół godziny. Charakteryzuje go niska inwazyjność i bardzo wysoka skuteczność: według dotychczasowych badań przekracza ona 90%. Ryzyko powikłań pooperacyjnych jest bardzo niewielkie – najczęstszym problemem zgłaszanym przez pacjentki są trudności z samodzielną mikcją (5% pacjentek). Wszczepiona taśma spełnia swoje zadanie przez co najmniej dziesięć lat, a w przypadku osłabienia mięśni i więzadeł wraz z wiekiem zabieg może być powtórzony. Po operacji pacjentkom zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego przez około trzy miesiące.

W Dolnośląskim Centrum Ginekologii zabieg wysiłkowego nietrzymania moczu przy pomocy taśm TOT wykonuje:

lek. Wojciech Rogala

Zachęcamy do zapisów na konsultacje.