30.04.2024

Naprotechnologia z sukcesami w walce z niepłodnością!


W dzisiejszym świecie coraz więcej par boryka się z problemami niepłodności, szukając skutecznych rozwiązań, które przybliżą je do spełnienia marzenia o potomstwie. W odpowiedzi na te potrzeby pojawia się naprotechnologia. Lek. Andrzej Banach, ceniony specjalista w tej dziedzinie, udziela odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące tej metody. Prześledźmy zatem, czym dokładnie jest naprotechnologia i jak może zmienić oblicze walki z niepłodnością.

Czym dokładnie jest naprotechnologia i w jaki sposób różni się od innych metod leczenia niepłodności?

Lek. Andrzej Banach: Naprotechnologia, czyli technologia naturalnego planowania rodziny (Natural Procreative Technology), to holistyczna metoda leczenia niepłodności, która kładzie nacisk na identyfikację i leczenie przyczyn biologicznych zaburzeń rozrodczych. Różni się ona od innych metod przede wszystkim podejściem, które skupia się na diagnostyce i leczeniu przyczynowych, a nie tylko objawowych aspektów niepłodności. Jest to podejście proaktywne, dążące do przywrócenia zdrowia reprodukcyjnego, zamiast podejmowania problemów za pomocą powszechnie stosowanych terapii.

Jakie są główne założenia i zasady działania naprotechnologii?

Lek. Andrzej Banach: Głównym założeniem naprotechnologii jest poszukiwanie i całościowe leczenie przyczyn zaburzeń zdrowotnych skutkujących niepłodnością. Metoda ta wykorzystuje biomarkery cyklu, m.in: obserwację wydzieliny szyjkowej, temperatury samodzielnie obserwowane przez pacjentkę. Ocena parametrów hormonalnych, immunologicznych, genetycznych , toksykologicznych oraz monitorowanie USG, umożliwia precyzyjną diagnozę i indywidualne podejście terapeutyczne. Zasady działania naprotechnologii obejmują również podmiotową współpracę pacjenta z lekarzem w procesie leczenia, zrozumienie własnego ciała i aktywne uczestnictwo w terapii.

Dla kogo naprotechnologia może być najlepszą opcją leczenia?

Lek. Andrzej Banach: Naprotechnologia jest dla każdego, kto chce posiadać dziecko, ale z różnych przyczyn to się nie udaje i chce się zdiagnozować oraz leczyć ten problem. Spojrzenie na pacjenta jako całość, a nie wybiórczo na poszczególne narządy, jest holistycznym podejściem do zdrowia reprodukcyjnego. Naprotechnologia szczególnie skierowana jest do par, które oczekują diagnostyki i leczenia ich jako całości, i nie akceptują powszechnie promowanych metod wspomaganego rozrodu. Jest także dla tych pacjentów, którzy nie akceptują procedur związanych z silnymi lekami hormonalnymi.

„Naprotechnologia to kompleksowe podejście do leczenia niepłodności i zaburzeń zdrowotnych, które stawia na indywidualność pacjenta oraz identyfikację i leczenie przyczynowe chorób.”

lek. Andrzej Banach

Jakie są korzyści wykorzystania naprotechnologii w porównaniu ze sztucznymi metodami reprodukcyjnymi?

Lek. Andrzej Banach: Korzyści stosowania naprotechnologii są liczne. Przede wszystkim, metoda ta pozwala na precyzyjną diagnozę przyczyn niepłodności, co umożliwia skuteczne i spersonalizowane leczenie. Ponadto, unika się często stosowanych terapii hormonalnych środkami antykoncepcyjnymi, które mogą być obciążające dla organizmu. Naprotechnologia stawia na regulację naturalnych procesów zachodzących w ciele kobiety i mężczyzny, co przynosi długotrwałe korzyści dla zdrowia całego organizmu.

Czy naprotechnologia może być skuteczną metodą zarówno w leczeniu niepłodności, jak i zaburzeń hormonalnych?

Lek. Andrzej Banach: Tak, naprotechnologia może być skuteczną metodą zarówno w leczeniu niepłodności, jak i zaburzeń hormonalnych, immunologicznych, PCOS, endometriozy, choroby Hashimoto i wielu innych utrudniających urodzenie dziecka. Dzięki holistycznemu podejściu, lekarze specjaliści od naprotechnologii są w stanie zdiagnozować i leczyć różnorodne problemy związane z płodnością i zaburzeniami zdrowia organizmu.

Jakie są etapy procesu diagnostycznego i leczniczego przy wykorzystaniu naprotechnologii?

Lek. Andrzej Banach: Nowoczesna naprotechnologia obejmuje szczegółowe badania nieprawidłowości w biomarkerach cyklu miesiączkowego, m.in: śluzu szyjkowego, krwawień, dolegliwości bólowych. Jednak najważniejszym zagadnieniem są wyniki badań obrazowych w USG, diagnostycznych tarczycy, poziomu prolaktyny, insuliny, hormonów płciowych, budowy i funkcji narządu rodnego kobiety i mężczyzny. Wykluczanie lub leczenie infekcji, operacje naprawcze i leczenie farmakologiczne zdiagnozowanych nieprawidłowości. Spersonalizowany plan leczenia może obejmować zmiany stylu życia, diety, odpowiednią suplementację witaminowo-mineralną dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania naprotechnologii?

Lek. Andrzej Banach: Naprotechnologia, jako sposób diagnozowania dolegliwości, chorób oraz ich leczenia zgodnie z najnowszymi osiągnięciami nauki jest ograniczona tylko stanem tej wiedzy. Naprotechnolodzy są lekarzami o różnych specjalnościach wzajemnie dzielący sie zdobytą wiedzą dla dobra naszych wspólnych pacjentów. Są to interniści, androlodzy, endokrynolodzy, urolodzy, immunolodzy, genetycy, gastroenterolodzy współpracujący z dietetykami, osteopatami, fizjoterapeutami, pielęgniarkami oraz innymi pracownikami medycznymi zapewniając w ten sposób kompleksową opiekę nad leczonymi pacjentami.

Czy naprotechnologia może być również pomocna w leczeniu problemów zdrowotnych innych niż niepłodność?

Lek. Andrzej Banach: Tak, naprotechnologia poprzez pryzmat płodności jako objawu pełnego zdrowia kobiety i mężczyzny jest pomocna w leczeniu także innych problemów zdrowotnych, które utrudniają urodzenie dziecka. Dzięki holistycznemu podejściu, lekarze specjaliści od naprotechnologii są w stanie zająć się szerokim spektrum problemów zdrowotnych kobiet i mężczyzn.

Czy naprotechnologia może być stosowana jako pierwsza linia terapeutyczna, czy raczej jako opcja po niepowodzeniach innych metod leczenia niepłodności?

Lek. Andrzej Banach: Naprotechnologia realizuje wytyczne diagnozowania i leczenia niepłodności ujęte w zaleceniach wszystkich towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Powinna być stosowana jako podstawowa metoda leczenia zaburzeń płodności. Każdy pacjent jest osobą o określonych dolegliwościach, dlatego personalizowanie leczenie jest ogromną wartością tego podejścia do medycyny.

Jakie są doświadczenia pacjentów, którzy skorzystali z leczenia naprotechnologią?

Lek. Andrzej Banach: Pacjenci doświadczający w toku leczenia istotnej poprawy samopoczucia i zdrowia oceniają ten sposób bardzo pozytywnie. Wielu z nich podkreśla, że dzięki diagnozowaniu i leczeniu ich chorób uzyskali lepsze, a może też perspektywicznie dłuższe życie. Lepiej też zrozumieli swoje ciało – kobiety cykl menstruacyjny oraz przyczyny trudności z płodnością. Lekarze specjaliści od naprotechnologii angażują się indywidualnie, znajdując spersonalizowane rozwiązania dla pacjentów.

Pacjenci także chwalą skuteczność leczenia. Osoby, które długo borykały się z niepłodnością lub zaburzeniami hormonalnymi, odnotowują poprawę stanu zdrowia po zastosowaniu terapii opartej na naprotechnologii. Dla wielu par spełnienie marzeń o potomstwie staje się realne dzięki tej metodzie.

Dodatkowo, naprotechnologia uwzględnia zdrowie emocjonalne i psychiczne pacjentów, co pozwala im czuć się ważnymi uczestnikami swojej drogi do zdrowia reprodukcyjnego. Mimo że doświadczenia pacjentów mogą się różnić, ogólny obraz jest pozytywny dla osób poszukujących holistycznych metod leczenia niepłodności i zaburzeń hormonalnych.

Podsumowanie

Lek. Andrzej Banach: Podsumowując, naprotechnologia to kompleksowe podejście do leczenia niepłodności i zaburzeń zdrowotnych, które stawia na indywidualność pacjenta oraz identyfikację i leczenie przyczynowe chorób. Jej zalety to nie tylko skuteczność terapeutyczna, ale także uwzględnienie zdrowia psychicznego i emocjonalnego pacjenta, co przekłada się na pozytywne doświadczenia osób korzystających z tej metody. Warto zatem rozważyć naprotechnologię jako opcję leczenia dla wszystkich, którzy szukają holistycznego podejścia do problemów swojego zdrowia.