Kłopoty z erekcją, przedwczesny wytrysk, obniżone libido to częste problemy z seksem występujące u mężczyzn. Nie należy ich lekceważyć - wymagają pomocy fachowej. Skąd biorą się problemy z seksem i jak sobie z nimi poradzić? Jak przebiega leczenie zaburzeń erekcji i przedwczesnego wytrysku? Co robić w przypadku obniżonego libido?
Statystyki mówią, że problemy z erekcją występują raz na pięć zbliżeń seksualnych. A więc choć raz w życiu każdy facet zawodzi w łóżku - jego penis nie jest w stanie się unieść. Skąd się biorą zaburzenia wzwodu i co można na nie zaradzić?
Gdy zdarzą się się problemy z erekcją, mężczyzna jest najpierw zaskoczony, potem zażenowany, w końcu wściekły. I albo rzuca się w wir życia i zmienia partnerki jak rękawiczki, aby udowodnić sobie, że „przecież on może”, że to była jej wina, albo przeciwnie – uważa się za skończonego i unika seksu jak ognia. Tymczasem i jednemu, i drugiemu można pomóc. Inna jest jednak przyczyna braku wzwodu u 20. latka, inna u 60. latka.
Problemy z erekcją to nie wstyd
Aby doszło do erekcji, musi pojawić się bodziec. Mogą to być doznania zmysłowe (dotykowe, słuchowe, wzrokowe), wyobrażenia o treści erotycznej lub świadomość mającego nastąpić zbliżenia. Do wzwodu dochodzi wówczas, gdy pobudzony zostaje ośrodek erekcji w rdzeniu kręgowym, rozszerzają się tętnice i wypełniają się krwią ciała jamiste prącia. Zaburzenia wzwodu to niemożność uzyskania pełnej erekcji bądź utrzymania jej tak długo, aby mógł odbyć się stosunek.
Metody leczenia impotencji
Życie seksualne jest istotnym elementem każdego związku. Do leczenia impotencji czasem wystarczy cierpliwość, odstawienie papierosów i alkoholu. Czasem konieczne są seanse psychoterapii indywidualnej lub partnerskiej, po to aby odblokować się i wyzbyć źródła lęku.
Najważniejsza jest jednak świadomość, że nie jest to sytuacja bez wyjścia, a zaburzenia wzwodu można skutecznie leczyć. Nie należy zwlekać z wizytą u urologa i seksuologa. Jego rola polega przede wszystkim na określeniu przyczyny zaburzeń i zleceniu odpowiedniej terapii. Preparaty farmakologiczne mają zastosowanie przede wszystkim w przypadku zaburzeń mających przyczynę organiczną. Ich samodzielne dawkowanie nie poprawi sytuacji w przypadku zaburzeń psychogennych, gdyż źródło problemu leży tutaj gdzie indziej.
Uzyskany farmakologicznie wzwód nie stanowi rozwiązania, a leczenie ma każdorazowo charakter indywidualny. Gdy problem ma podłoże wieloczynnikowe użyteczne bywa czasem leczenie uzdrowiskowe (bicze wodne) oraz zabiegi fizykoterapii. Istnieje tutaj prawidłowość, że im dłuższy czas zwlekania wizytą lekarską, tym dłuższe późniejsze leczenie.
Paradoks polega na tym, że choć w ponad 90 proc. przypadków PROBLEMÓW Z POTENCJĄ można odzyskać pełną sprawność seksualną, niewielki procent panów decyduje się na leczenie.