Leczenie nietrzymania moczu we Wrocławiu

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet

Coraz częstszą dolegliwością u kobiet w różnym wieku jest nietrzymanie moczu. To niestety nieprzyjemna przypadłość. Powoduje ona dyskomfort i często wycofanie się cierpiącej osoby z życia rodzinnego czy towarzyskiego, a nawet i zawodowego. Niestety pacjentki wstydzą się swojej dolegliwości, dlatego cierpią w milczeniu. Tymczasem schorzenie to można z dużym powodzeniem leczyć, więc ukrywanie go (nieraz nawet przed swoim lekarzem) i pogodzenie się z nim jest błędem. Schorzenie nie minie samo, a wręcz przeciwnie - będzie postępować. Jedynym sposobem pozbycia się dolegliwości jest odpowiednie leczenie.

Boisz się katastrofy i kompromitacji? Boisz się uprawiania sportu, wyjścia z przyjaciółmi do kawiarni lub boisz się nawet kichnąć czy zaśmiać się? Bądź teraz dobrej myśli - mamy dla Ciebie odpowiednie, dostosowane do Twojego przypadku, rozwiązanie!

Wybór metody terapii nietrzymania moczu zależy od nasilenia dolegliwości oraz od jej rodzaju. Nietrzymanie moczu może być bowiem różne. Rozróżniamy nietrzymanie moczu wysiłkowe, a także nietrzymanie moczu naglące lub nietrzymanie moczu z przepełnienia.

 

RODZAJE SCHORZENIA

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest to wyciek różnych ilości moczu (od kilku kropli po nawet dość znaczną ilość) podczas kaszlu, kichania, podnoszenia cięższych przedmiotów, przy podbiegnięciu, a w przypadku szczególnie silnych dolegliwości nawet podczas wstawania z łóżka lub fotela. Istnieją dwa typy wysiłkowego nietrzymania moczu, które często współistnieją ze sobą: - anatomiczny (nadmierna ruchomość pęcherza i cewki moczowej), i zwieraczowy (osłabienie mięśnia zwieracza cewki moczowej). W leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu stosowane jest leczenie zarówno zachowawcze (farmakoterapia, fizykoterapia, ćwiczenia), farmakologiczne, jak i leczenie chirurgiczne.

Naglące nietrzymanie moczu jest to pojawianie się silnego parcia i opróżnienie pęcherza moczowego, nad którym kobieta nie jest w stanie zapanować. Jego przyczyną jest nadwrażliwość pęcherza, a leczenie stosuje się tu tylko farmakologiczne.

Podobnie jest też przy nietrzymaniu moczu z przepełnienia, gdy niemożliwe do opanowania opróżnienie pęcherza pojawia się przy jego całkowitym wypełnieniu. Przyczyną nietrzymania moczu z przepełnienia jest również nadreaktywność pęcherza moczowego.


LECZENIE

Najczęściej obecnie stosowana metoda chirurgicznego leczenia nietrzymania moczu to taśmy TVT (Tansion free Vaginal Tape). Technika ta polega na wszczepieniu pod cewkę moczową syntetycznej taśmy polipropylenowej. Taśma ta przerasta z upływem czasu tkankami pacjentki, a także stymuluje produkcję własnego kolagenu i przez to zapobiega wyciekowi moczu. Metoda jest małoinwazyjna, ponieważ zabieg przeprowadza się przezpochwowo bez rozcinania powłok brzusznych. Dlatego zabieg trwa krótko i po jego przeprowadzeniu pacjentka nie wymaga hospitalizacji. Przy prawidłowej kwalifikacji skuteczność tej metody sięga nawet 90%.

Nietrzymanie moczu jest przyczyną dyskomfortu życia kobiet szczególnie w okresie pomenopauzalnym, ale często i coraz częściej dotyczy też młodszych kobiet. Szacuje się, że dotyka ono w różnym stopniu ponad 70% populacji. Dotychczas proponowano kobietom wiele metod leczenia inwazyjnych i zabiegowych, jak na przykład omówione już wyżej podnoszenie cewki moczowej wszywanymi taśmami lub plastykę pochwy. Niestety metody te nie zawsze dawały dobre rezultaty. Obecnie innowacją w leczeniu stała się terapia laserem MonaLisa Touch. Jest ona bezbolesna i nie wymaga znieczulenia. Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie i nie wymaga hospitalizacji. Z technicznego punktu widzenia polega on na wzmocnieniu ścian pochwy, powięzi wewnątrzmiedniczej oraz obszaru cewki moczowej poprzez fototermiczne, nieablacyjne działanie lasera. Dodatkowo zabieg ten odbudowuje błonę śluzową, następuje też zmniejszenie pochwy, oraz poprawa jej nawilżenia i elastyczności. Dlatego terapia laserem MonaLisa Touch poprawia komfort i radość życia seksualnego kobiety, a co za tym idzie powiększa ogólne zadowolenie pacjentki ze swojego życia.

Jesteśmy wyspecjalizowaną kliniką medyczną, potrafiącą skutecznie pomóc w tej tak trudnej i delikatnej sytuacji. Dlatego zapraszamy do przełamania wstydu i do kontaktu z nami. Gwarantujemy dyskrecję na każdym etapie kontaktów i leczenia. Obiecujemy też profesjonalne podejście i szacunek dla godności każdej pacjentki. U nas nikt nie może się poczuć wyszydzony czy zlekceważony. Przeciwnie - zależy nam, aby nasze pacjentki czuły się tak komfortowo, jak to tylko jest możliwe przy tak drażliwych poradach. Również i członkowie rodzin naszych pacjentek powinni być zadowoleni z dobrego potraktowania ich przez personel medyczny naszej kliniki. Nasi lekarze pozostają do Państwa dyspozycji i odpowiedzą na wszystkie pojawiające się pytania.