Zabieg usunięcia ganglionu
Ganglion
Ganglion to galaretowata torbiel objawiająca się guzkiem wychodzącym z pochewki ścięgna lub ze stawu, najczęściej na wysokości stawu między kością promieniową przedramienia i nadgarstkiem od strony grzbietowej, rzadziej ręki, stopy lub kolana.
Nieleczony ganglion może doprowadzić do braku ruchomości stawów, a nawet niedowładów mięśni.
Przygotowanie do zabiegu obejmuje:
- wizyta kwalifikacyjna,
- wykonanie badania USG (można je wykonać w DCG przed wizytą).
Diagnostyka przedoperacyjna obejmuje badanie ultrasonograficzne, rzadziej przeprowadzane jest badanie rentgenowskie, które pozwala wykluczyć ewentualne zmiany kostne.
Zabieg
Zabieg usunięcia ganglionu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu splotu nerwowego, pacjent ułożony jest na plecach. Lekarz wykonuje nacięcie skóry bezpośrednio nad ganglionem odsłania jego podstawę i odpreparowuje nadmiar torbieli. Materiał jest wysyłany do badania histopatologicznego. Pozostałą po usunięciu ganglionu szypułę zamyka się szczelnie szwami.
Po zabiegu można zastosować kilkudniowe unieruchomienie w ortezie założonej w przypadku ganglionu ręki od strony dłoniowej.
Potencjalne powikłania, które pojawią się rzadko ale należy o nich wspomnieć obejmują uszkodzenie naczyń krwionośnych, nerwów i ścięgien.