Ganglion operacja Wrocław

Zabieg usunięcia ganglionu

Ganglion

 

Ganglion to galaretowata torbiel objawiająca się guzkiem wychodzącym z pochewki ścięgna lub ze stawu, najczęściej na wysokości stawu między kością promieniową przedramienia i nadgarstkiem od strony grzbietowej, rzadziej ręki, stopy lub kolana.

Nieleczony ganglion może doprowadzić do braku ruchomości stawów, a nawet niedowładów mięśni.

 

Przygotowanie do zabiegu obejmuje:

- wizyta kwalifikacyjna,
- wykonanie badania USG (można je wykonać w DCG przed wizytą).

Diagnostyka przedoperacyjna obejmuje badanie ultrasonograficzne, rzadziej przeprowadzane jest badanie rentgenowskie, które pozwala wykluczyć ewentualne zmiany kostne.

 

Zabieg

Zabieg usunięcia ganglionu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu splotu nerwowego, pacjent ułożony jest na plecach. Lekarz wykonuje nacięcie skóry bezpośrednio nad ganglionem odsłania jego podstawę i odpreparowuje nadmiar torbieli. Materiał jest wysyłany do badania histopatologicznego. Pozostałą po usunięciu ganglionu szypułę zamyka się szczelnie szwami.

Po zabiegu można zastosować kilkudniowe unieruchomienie w ortezie założonej w przypadku ganglionu ręki od strony dłoniowej.

Potencjalne powikłania, które pojawią się rzadko ale należy o nich wspomnieć obejmują uszkodzenie naczyń krwionośnych, nerwów i ścięgien.

 
Ganglion operacja we Wrocławiu