31.08.2023

Dlaczego boimy się medycyny estetycznej? I za co ją krytykujemy?

Dlaczego medycyna estetyczna jest czasami krytykowana, a zabiegi uważane są za kontrowersyjne?

Dr n. med. Anna Olchowy: Medycyna estetyczna bywa krytykowana ze względu na obawy związane z brakiem naturalności, przerysowanym efektem czy uzależnieniem od interwencji medycznych. Czasami, myśląc o medycynie estetycznej, mamy przed oczami osoby, które nie mają umiaru w ich wykonywaniu, co wpływa na przerysowany efekt, a same stają się antyreklamą tych właśnie zabiegów.

Czy społeczeństwo jest coraz bardziej pod presją, aby wyglądać młodziej i bardziej atrakcyjnie, a medycyna estetyczna jest jednym ze sposobów na realizację tego oczekiwania?

Dr n. med. Anna Olchowy: Nie wiem czy nazwałabym to presją – może bardziej większą świadomością, co można uzyskać dzięki medycynie estetycznej. Obecnie do wyboru mamy wachlarz zabiegów anti-aging, dzięki czemu możemy wyglądać młodziej poprzez zadbanie o kondycję naszej skóry czy zniwelowanie zmarszczek mimicznych bez zmiany rysów twarzy.

Jakie są najczęstsze wątpliwości pacjentów przed podjęciem decyzji o zabiegach medycyny estetycznej?

Dr n. med. Anna Olchowy: Wątpliwości pacjentów przed podjęciem decyzji o zabiegach medycyny estetycznej często wynikają z obaw dotyczących nadmiernie zmienionego wyglądu, reakcji alergicznych oraz konieczności powtarzania zabiegów, takich jak iniekcja toksyny botulinowej (co w tym wypadku jest mitem!). Bardzo ważne jest omówienie z pacjentem zabiegu i rozwianie jego wszelkich wątpliwości.

Czy medycyna estetyczna może wpłynąć na samoocenę pacjentów i pozytywnie wpłynąć na ich zdrowie psychiczne?

Dr n. med. Anna Olchowy: Tak! Istnieją badania sugerujące, że zabiegi medycyny estetycznej wpływają na wzrost samooceny i pozytywny odbiór siebie przez pacjentów. Ja również widzę te niesamowite zmiany w gabinecie wśród moich pacjentów.

Jakie są ryzyko związane z zabiegami medycyny estetycznej i jak można je minimalizować?

Dr n. med. Anna Olchowy: Ryzyko związane z zabiegami medycyny estetycznej obejmują najczęściej: obrzęk, ból w miejscu wkłucia, krwiaki. Znacznie rzadziej zdarzają się zakażenia, alergie, niezadowalający efekt w przypadku wypełniaczy. Minimalizacja ryzyka polega na wybieraniu doświadczonego i odpowiednio wykwalifikowanego lekarza, który w razie potrzeby zareaguje i wdroży odpowiednie leczenie. Ważne jest również omówienie z pacjentem zabiegu oraz przestrzeganie zaleceń pozabiegowych.

Czy istnieją pewne zabiegi, które są bardziej kontrowersyjne lub krytykowane niż inne? Dlaczego tak się dzieje?

Dr n. med. Anna Olchowy: Zabiegiem takim może być iniekcja toksyny botulinowej – sądzę, że ze względu na człon w nazwie – “toksyna”, co może budzić pewne wątpliwości u pacjentów, jednak zabieg ten w rękach doświadczonego lekarza jest stosunkowo bezpieczny. Kwas hialuronowy również bywa takim zabiegiem ze względu na obawę przerysowanego efektu – tu najważniejsze jest omówienie oczekiwań pacjentów i możliwych do uzyskania rezultatów.

„Istnieją badania sugerujące, że zabiegi medycyny estetycznej wpływają na wzrost samooceny i pozytywny odbiór siebie przez pacjentów. Ja również widzę te niesamowite zmiany w gabinecie wśród moich pacjentów.”

Dr n. med. Anna Olchowy

Czy pacjenci są czasami zaskoczeni wynikami zabiegu, czy efekty są zazwyczaj zgodne z ich oczekiwaniami?

Dr n. med. Anna Olchowy: Z mojego doświadczenia – pacjenci, którzy korzystają po raz pierwszy z danego zabiegu, zazwyczaj są bardzo pozytywnie zaskoczeni uzyskanym rezultatem. Bardzo często zwracają uwagę na brak przerysowania, którego jestem zwolennikiem.

Czy są przypadki, gdy odmawia się wykonania zabiegu pacjentowi, który miał niewłaściwe oczekiwania lub motywacje do poddania się zabiegowi? Jakie są powody takich decyzji?

Dr n. med. Anna Olchowy: Czasami odmawia się wykonania konkretnego zabiegu, jeśli pacjent ma nierealne oczekiwania lub jeśli zabieg nie jest odpowiedni z medycznego punktu widzenia. Powody takich decyzji obejmują troskę o zdrowie pacjenta oraz etyczne aspekty. Na szczęście są to sporadyczne sytuacje.

Czy często spotykamy się w gabinecie z chęcią uzyskania wyglądu zbliżonego do znanych osób?

Dr n. med. Anna Olchowy: Tak, zdarzają się takie sytuacje – zazwyczaj zdjęcia te służą raczej jako inspiracja. Z mojego punktu widzenia ważne jest, aby wytłumaczyć pacjentowi, jaki efekt możemy realnie uzyskać. W takich sytuacjach zwracam również uwagę na filtry, które znane osoby często używają w social mediach, a także profesjonalne obróbki graficzne.

Uważam, że najważniejsze jest zdrowe podejście do medycyny estetycznej. Wszystko należy wykonywać z należytym umiarem i ogromnym wyczuciem. Zawsze podkreślam, że wybór odpowiedniego lekarza do procedur związanych z medycyną estetyczną jest kluczowy. Podczas wizyt z pacjentami, bardzo dużo uwagi poświęcamy na rozmowę, aby określić wspólny, osiągalny cel. Zapraszam do DCG Centrum Medyczne we Wrocławiu!