14.09.2023

Chrapanie, które spędza sen z powiek!

Chrapanie to dość powszechny problem, który może wpłynąć nie tylko na jakość snu osoby chrapiącej, ale także na komfort życia jej partnera lub partnerki. Choć wiele osób traktuje to zjawisko jako niewinną uciążliwość, warto zrozumieć, że chrapanie może być jednym z najważniejszych objawów poważnej choroby, jaką jest obturacyjny bezdech senny (OBS). Dlaczego więc warto zainteresować się tą kwestią i jakie są jej konsekwencje? Zapraszam do lektury.

Poznaj zabiegi laryngologiczne.

Czym jest chrapanie?

Chrapanie pojawia się, kiedy luźne tkanki poruszają się i wibrują w momencie przepływu powietrza, w trakcie oddychania. Podczas snu fizjologicznie dochodzi do zwiotczenia mięśni gardła w związku z tym może to wywoływać drgania ścian gardła, których efektem jest chrapanie.

Obturacyjny bezdech senny vs. chrapanie pierwotne

Chrapanie samo w sobie może być zarówno chorobą (tzw. chrapanie pierwotne) jak i głównym objawem poważnej choroby jaką jest obturacyjny bezdech senny. Dlatego nie warto bagatelizować tego objawu, szczególnie gdy po przespanych nocach pojawiają się senność, zmęczenie, zaburzenia koncentracji.

Czym jest obturacyjny bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny (OBS) to choroba, w którym podczas snu dochodzi do chwilowego zatrzymania przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Jest to spowodowane tym, że mięśnie gardła i języka ulegają zapadaniu blokując drogi oddechowe. Konsekwencją OBS jest wyjątkowo płytki i przerywany sen. W efekcie u osoby cierpiącej na OBS przy każdej przerwie w oddychaniu, dochodzi do trwającego dłużej lub krócej niedotlenienia tkanek.

Konsekwencje nieleczonego OBS

Nieleczony obturacyjny bezdech senny może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak:

• nadciśnienie tętnicze,
• nadciśnienie płucne,
• choroba niedokrwienna serca – zwiększenie ryzyka zawały serca,
• zaburzenia rytmu serca,
• niewydolność serca,
• zaburzenia krążenia mózgowego – zwiększenie ryzyka udaru,
• cukrzyca, zespół metaboliczny.

Ponadto nieleczony OBS może prowadzić do chronicznego zmęczenia, senności, problemów z koncentracją i zaburzeń nastroju. W skrajnych przypadkach może być nawet przyczyną wypadków komunikacyjnych z powodu nadmiernego zmęczenia kierowcy.

Obturacyjny bezdech senny w liczbach!

Obturacyjny bezdech senny nie jest rzadkim problemem. OBS na świecie dotyczy ok. 936 milinów osób w wieku od 30 r.ż do 69 r.ż., a jego częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. To jednak nie jedyny czynnik predysponujący do rozwoju tej choroby.

Czynniki predysponujące do rozwoju OBS i chrapania

Oprócz wieku, istnieje wiele innych czynników, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju obturacyjnego bezdechu sennego. Należą do nich:

Nadwaga i otyłość: nadmierna masa ciała może powodować zwężenie dróg oddechowych, co sprzyja występowaniu chrapania i OBS (najczęstszy czynnik ryzyka).
Anatomia: niektóre osoby mają wrodzone cechy anatomiczne, takie jak wąskie gardło, przerost migdałków podniebiennych czy wady twarzoczaszki, które mogą sprzyjać problemom z oddychaniem podczas snu.
Spożywanie alkoholu i palenie papierosów: substancje te prowadzą do rozluźnienia mięśni gardła, co zwiększa ryzyko chrapania i OBS.
Stres i zmęczenie: często stres, brak odpowiedniego snu oraz praca zmianowa mogą wpłynąć na napięcie tkanek miękkich gardła, co może nasilić problemy z oddychaniem podczas snu.
Zaburzenia drożności nosa – skrzywienie przegrody nosa, polipy, alergiczny nieżyt nosa – prowadzą głownie do chrapania.

Warto zaznaczyć, że osoba cierpiąca na chrapanie nie jest jedyną, która odczuwa skutki tego schorzenia. Jej partner lub partnerka również często nie może spać w nocy z powodu hałasu.

„Chrapanie i obturacyjny bezdech senny to poważne problemy, które mogą wpłynąć na nasze zdrowie i jakość życia. OBS na świecie dotyczy ok. 936 milinów osób w wieku od 30 r.ż do 69 r.ż., a jego częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. „

lek. Jacek Czubak

Leczenie chrapania w DCG Centrum Medycznym

Jeśli cierpisz na chrapanie lub podejrzewasz, że masz obturacyjny bezdech senny, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą. W DCG Centrum Medycznym oferujemy diagnostykę tych schorzeń oraz leczenie chrapania pierwotnego.
Leczenie chrapania – zabieg odbywa się na sali zabiegowej. Następnie zostaje wykonane miejscowe znieczulenia tkanek gardła. Zabieg wykonywany jest z wykorzystaniem diatermii radiofalowej. Sam zabieg jest niebolesny dla pacjenta. W porównaniu z metodami laserowymi nie powoduje tak dużych oparzeń tkanek. Podczas zabiegu wykonuje się precyzyjne nakłucia w obrębie podniebienia miękkiego wraz ze skróceniem języczka. Dzięki temu uzyskuje się „usztywnienie” tkanek miękkich gardła tak, aby te nie wibrowały przy oddychaniu. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza że wkrótce po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Pacjent po zabiegu może odczuwać lekki dyskomfort w obrębie gardła, który z czasem mija.

Podsumowanie

Chrapanie i obturacyjny bezdech senny to poważne problemy, które mogą wpłynąć na nasze zdrowie i jakość życia. Warto z nimi walczyć i skorzystać z profesjonalnej pomocy, jaką oferuje DCG Centrum Medyczne. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia możesz wrócić do spokojnego snu i cieszyć się lepszym zdrowiem.