Choroba Dupuytrena zabieg operacyjny we Wrocławiu

Przykurcz rozcięgna dłoniowego

Choroba Dupuytrena

 

Choroba Dupuytrena to przykurcz rozcięgna dłoniowego ręki prowadzący do zgięciowego ustawienia palców, zwłaszcza 4 i 5 palca oraz zaburzeń czucia. Może być uwarunkowany genetycznie lub wystąpić w wyniku powtarzających się mikrourazów np. zawodowych.

Leczenie choroby Dupuytrena opiera się głównie na chirurgicznym wycięciu dotkniętych bliznowaceniem obszarów. Pomocna jest także fizykoterapia, zarówno w okresie przed jak i pooperacyjnym.

 

Przygotowanie do zabiegu obejmuje:

Przed wyznaczeniem terminu zabiegu niezbędna jest:

- wizyta kwalifikacyjna
- skrócenie i dokładne oczyszczenie paznokci dzień przed operacją.

 

Przebieg zabiegu:

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym a pacjent jest w ułożeniu na plecach. Na początku lekarz dokonuje nacięcia skóry, często w formie litery Y lub Z, następnie wykonuje odpreparowanie i usunięcie dotkniętych choroba obszarów powięzi. Na sam koniec zakłada szwy skórne.

 

Możliwe powikłania

po zabiegu występują rzadko jednakże warto o nich wspomnieć. Powikłaniem jest uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerwów, zaburzenia gojenia rany pooperacyjnej, krwiak po zabiegowy, możliwa jest także wznowa choroby w operowanej ręce.

 

Postępowanie po operacji

obejmuje wyższe ułożenie kończyny na temblaku z unieruchomieniem w ortezie na 10 dni, dodatkowo zażywanie doustnych leków przeciwbólowych oraz usuniecie drenu po dwóch dniach od daty operacji. Zaleca się również ćwiczenia ruchowe operowanej ręki możliwe od 1 dnia ( z okresowym zdejmowaniem ortezy ) do 4 tygodnia po zabiegu.

 
Choroba Dupuytrena Wrocław