Biopsja cienkoigłowa tarczycy

Co to jest biopsja tarczycy

 

*Biopsja to pobranie za pomocą igły i pod kontrolą aparatu ultrasonograficznego niewielkiej ilości tkanek i poddanie materiału ocenie histopatologicznej. Jest to badanie w kierunku rozpoznania bądź wykluczenia istnienia zmian nowotworowych. Wykonanie tego zabiegu przez specjalistę i pod kontrolą miejsca pobieranych tkanek  widoczną w usg, warunkuje pewność prawidłowego pobrania materiału do badania.

 

Do czego służy biopsja tarczycy?

  • Wyklucza proces złośliwy, a więc pozwala podjąć decyzję o zaniechaniu leczenia operacyjnego.
  • Wykrywa proces złośliwy, a więc na jego podstawie można podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym.
  • Wykrywa zmianę, która może być procesem złośliwym, ale nie da się za pomocą biopsji tego rozstrzygnąć. Często dopiero operacja i badanie wyciętej zmiany rozstrzyga wątpliwości (dotyczy to guzów pęcherzykowych i onkocytarnych).
  • Opróżnia zmianę z płynu i przez to można uzyskać zmniejszenie jej wymiarów.
  • Wykrywa niektóre rodzaje zapaleń tarczycy.

Znieczulenie


Wielu pacjentów zapytuje o znieczulenie - może to zabrzmi dziwnie, ale podczas przeprowadzania biopsji nie stosuje się go. Z chwilą wprowadzenia cienkich igieł 0,4 mm problem bólu sam się rozwiązał. Większość pacjentów zapytywanych o ból po przeprowadzeniu zabiegu nie uważa go za coś ważnego i wartego uwagi.

Badanie to jest bezpieczne (poza siniakami podobnymi do powstałych po pobraniu krwi nie widziałem innych powikłań) i zazwyczaj niebolesne – dla porównania do pobrania krwi i zastrzyków używa się igieł 0,7–0,8 mm.