Specjalizujemy się w diagnostyce prenatalnej płodu. Posiadamy doskonałą kadrę wybitnych lekarzy, a także najbardziej nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny. W Centrum wykonujemy testy genetyczne, które pozwalają na wykrycie lub wykluczenie wad genetycznych płodu. W ramach badań prenatalnych wykonujemy również inwazyjną diagnostykę prenatalną. Do których należą: amniopunkcja, biopsja trofoblastu, kordocenteza, fetoskopia.
Z badań prenatalnych może skorzystać każda kobieta będąca w ciąży. Wykonujemy badania zarówno prywatnie jak i w ramach NFZ. Refundacja jest realizowana w przypadku zaistnienia określonych przez Fundusz wskazań. By skorzystać z nieodpłatnej formy badań prenatalnych należy mieć skierowanie od lekarza prowadzącego ciąże. Skierowanie powinno być wypisane do programu badań prenatalnych.
Badania prenatalne proponujemy każdej mamie, która chce zbadać dokładnie swojego maluszka i być spokojna o jego prawidłowy rozwój. Badania prenatalne wykonuje się w celu wykrycia wady u płodu. Bardzo istotny jest fakt, że dzięki wczesnej diagnozie można podjąć odpowiednie leczenie jeszcze w trakcie życia płodowego dziecka.
Badania prenatalne wykonuje ginekolog specjalizujący się w tej dziedzinie. Nasi lekarze posiadają specjalny certyfikat FMF (The Fetal Medicine Foundation) i co roku odnawiają uprawnienia.
Badania prenatalne składają się z trzech etapów, pierwszy z nich to badanie USG I trymestru pomiędzy 11 a 13 (+ 6 dni) tygodniem ciąży wraz z pobraniem krwi. Drugi etap to badanie USG II trymestru pomiędzy 20 a 22 (+6 dni) tygodniem ciąży tzw. badanie połówkowe. I ostatni etap to badanie USG III trymestru pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży.
Podczas badania prenatalnego pierwszego trymestru rodzice mogą uzyskać informację czy jest ryzyko wady genetycznej. Badania pierwszego trymestru to diagnostyka genetyczna i ocena rozwoju płodu. Badania drugiego i trzeciego trymestru skupiają się przede wszystkim na wczesnej diagnostyce wad anatomicznych i dysfunkcji.
Badania prenatalne trwają około 20 - 30 minut i wykonywane są na specjalistycznym sprzęcie. Podczas badania stosuje się szereg kalkulatorów służących do oceny ryzyka wad genetycznych.
Badania prenatalne pozwalają rozpoznać wiele wad budowy płodu i wyznaczyć ryzyka wrodzonych wad genetycznych.
Warto zaznaczyć, że badania prenatalne są bardziej szczegółowe od badań USG położniczych.
Dzięki badaniom prenatalnym przyszłe mamy mogą świadomie prowadzić ciąże. Mają możliwość upewnić się czy dziecko rozwija się prawidłowo. Ponadto przyszli rodzice mogą przygotować siebie i swoją rodzinę na ewentualne specjalistyczne leczenie dziecka. Szereg wad i nieprawidłowości można leczyć już w czasie ciąży. Warto zaznaczyć, że te badania są w standardzie prowadzenia ciąży wynikających z zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologii.
W przypadku, kiedy występuje ciąża z grupy wysokiego ryzyka to diagnostyka prenatalna jest konieczna. Jest to podstawa profilaktyki wad rozwojowych i innych chorób genetycznych.
Nieinwazyjne badania prenatalne są całkowicie bezpieczne zarówno dla matki jak i dziecka.